Grammaire wallonne en ligne
Li waibe del croejhete walone

Sous-sections

Esse

Formes de référence

Formes les plus fréquentes:8.16

Indicatif présent Indicatif futur Indicatif imparfait Indicatif passé
dji so dji serè dj' esteu dj' esta
t' es ti serès t' esteus t' estas
il est i serè il esteut il esta
nos estans nos serans nos estins nos estîs
vos estoz vos seroz vos estîz vos estîz
i sont i seront il estint il estît





Subjonctif présent Subjonctif imparfait Conditionnel présent
dji seuye dji fuxhe dji sereû
ti seuyes ti fuxhes ti sereus
i seuye i fuxhe i sereût
nos seuyanxhe nos fuxhinxhe nos serins
vos seuyoxhe vos fuxhîxhe vos serîz
i seuyèxhe i fuxhèxhe i serint





Impératif Participe passé Participe présent
seuye s(i)tî estant
seuyans
seuyoz




Autres types pour l'indicatif imparfait

Liég.: èsse



Indicatif présent Indicatif futur Indicatif imparfait Indicatif passé
dji so dji sèrè dj' èsteû dj' èsta
t' ès ti sèrès t' èsteûs t' èstas
il èst i sèrè il èsteût il èsta
nos-èstans nos sèrans nos-èstîs nos-èstîs
vos-èstez vos sèrez vos-èstîz vos-èstîz
i sont i sèront il èstît il èstît





Subjonctif présent Subjonctif imparfait Conditionnel présent
dji seûye dj' èstasse dji sèreû
ti seûyes t' èstasses ti sèreûs
i seûye il èstasse i sèreût
nos sèyanse nos-èstahîse nos sèrîs
vos sèyîse vos-èstahîse vos sèrîz
i sèyèsse il èstahîse i sèrît





Impératif Participe passé Participe présent
seûye s(i)tu èstant
sèyans  ~ sèyans'
sèyez  ~ sèyez'  ~ sèyîz



Variantes en EW

Seules les variantes affectant le radical sont citées; pour les variantes concernant la terminaison, voir la conjugaison régulière (p. [*]). Ind. passé simple: dji fou, ti fous, i fout ou dji fouri, ti fouris, i fourit. Subj. imp.: dji fouh ou dji fourih ou dj' èstahe ou dji sèyasse. Part. pas.: s(i)tou (condr.), s(u)tou (malm.).

Nam.: yèsse



Indicatif présent Indicatif futur Indicatif imparfait Indicatif passé
dji so dji sèrè dj' èsteûve
t' ès ti sèrès t' èsteûves
il èst i sèrè il èsteûve
nos-èstans nos sèrans nos-èstinne
vos-èstoz vos sèroz vos-èstîz
i sont i sèront il èstinne





Subjonctif présent Subjonctif imparfait Conditionnel présent
dji seûye dji fuche dji sèreûve
ti seûyes ti fuches ti sèreûves
i seûye i fuche i sèreûve
nos seûyanche nos fuchinche nos sèrinne
vos seûyoche vos fuchoche vos sèrîz
i seûynuche i fuchinche i sèrinne





Impératif Participe passé Participe présent
seûye s(i)tî èstant
seûyans
seûyoz



Variantes en CW

Seules les variantes affectant le radical sont citées; pour les variantes concernant la terminaison, voir la conjugaison régulière (p. [*]). Inf.: oyu, oyë Ind. imp.: dj'èsto ou dj'èsteû (brab.) Subj. imp.: dj'èstëche (brab.) Part. pas.: s(ë)ti (brab.)

Carol.: yèsse



Indicatif présent Indicatif futur Indicatif imparfait Indicatif passé
dji su dji sré dj' èsteu
t' ès ti sras t' èsteus
il èst i sra il èsteut
nos-èstons nos srons nos-èstîs
vos-èstèz vos srèz vos-èstîz
i sont i sront il èstît





Subjonctif présent Subjonctif imparfait Conditionnel présent
dji fuche dji sreu
ti fuches ti sreus
i fuche i sreut
nos fuchîche nos srîs
vos fuchîche vos srîz
i fuchîche i srît





Impératif Participe passé Participe présent
(è)stî èstant



Variantes en OW

Seules les variantes affectant le radical sont citées; pour les variantes concernant la terminaison, voir la conjugaison régulière (p. [*]). Ind. pr.: djè sû, djè seû (ESM); nos-astons (partout) Ind. imp.: nos astine... ou nos stine, vos stîz, i stine (niv.); nos asteune, vos astîz, is asteune (Genappe) Ind. fut.: djè s(â)ré ou djè sèré, etc. Cond.: djè sèreu, etc. Subj. imp.: dji seûche (niv.) Imp. pr.: seûche ou fuche (niv.) Part. pas.: sté (Centre, niv.)

Bast.: sèye



Indicatif présent Indicatif futur Indicatif imparfait Indicatif passé
dju sû dju s(è)rê dj' asto
t' ès tu s(è)rès t' astos
il èst i s(è)rè il astot
dju sons dju s(è)rans dj' astins
vos-astoz vos s(è)roz vos-astîz
i sont i s(è)rant il astint





Subjonctif présent Subjonctif imparfait Conditionnel présent
dju sèye dj' astuche dju s(è)ro
tu sèyes t' astuches tu s(è)ros
i sèye il astuche i s(è)rot
dj' astinche dj' astinche dju s(è)rins
vos-astîche vos-astîche vos s(è)rîz
il astinche il astinche i s(è)rint





Impératif Participe passé Participe présent
sèye  ~ astuche s(u)tî èstant
astinche
astîche



Variantes en SW

Seules les variantes affectant le radical sont citées; pour les variantes concernant la terminaison, voir la conjugaison régulière (p. [*]). Inf.: yèsse Ind. pr.: dju si (Lesse); dj' astans (Lesse) ou dju sans (Lesse, chestr.); i sant (chestr.) Subj. pr.: dju soye; dju soyinche (Lesse, fam.) ou dju seûche (?) Part. pr.: s(u)tu (chestr.)
Lorint HENDSCHEL 2001-08-04