Grammaire wallonne en ligne
Li waibe del croejhete walone

Sous-sections


Avu

Formes de référence

Formes les plus courantes:8.15

Indicatif présent Indicatif futur Indicatif imparfait Indicatif passé
dj' a dj' årè dj' aveu dj' ava
t' as t' årès t' aveus t' avas
il a il årè il aveut il ava
nos avans nos årans nos avins nos avîs
vos avoz vos åroz vos avîz vos avîz
il ont il åront il avint il avît





Subjonctif présent Subjonctif imparfait Conditionnel présent
dj' åye dj' avaxhe dj' åreu
t' åyes t' avaxhes t' åreus
il åye il avaxhe il åreut
nos åyanxhe nos avinxhe nos årins
vos åyoxhe vos avîxhe vos årîz
il åyèxhe il avinxhe il årint





Impératif Participe passé Participe présent
åye avu avant
åyans
åyoz



Liég.: aveûr  ~ avu



Indicatif présent Indicatif futur Indicatif imparfait Indicatif passé
dj' a dj' årè dj' aveû dj' ava
t' as t' årès t' aveûs t' avas
il a il årè il aveût il ava
nos-avans nos-årans nos-avîs nos-avîs
vos-avez vos-årez vos-avîz vos-avîz
il ont il åront il avît il avît





Subjonctif présent Subjonctif imparfait Conditionnel présent
dj' åye dj' avasse dj' åreû
t' åyes t' avasses t' åreûs
il åye il avasse il åreût
nos-åyanse nos-avahîse nos-årîs
vos-åyîse vos-avahîse vos-årîz
il åyèsse il avahîse il årît





Impératif Participe passé Participe présent
åye avou avant
åyans  ~ åyans'
åyez  ~ åyéz'



Variantes en EW

Seules les variantes affectant le radical sont citées; pour les variantes concernant la terminaison, voir la conjugaison régulière (p. [*]). Liég. subj. imp. En plus des formes ci-dessus: dj' avahe, etc. ou dj' eûrihe, etc. ou dj' eûhe, etc. - Inf.: aveûr (verv., malm.) - Ind. pr.: vos-av (condr., malm., Ardenne) - Part. pas.: awou (hesb.), yu (condr.), oyou (verv.)

Nam.: awè



Indicatif présent Indicatif futur Indicatif imparfait Indicatif passé
dj' a dj' aurè dj' aveûve
t' as t' aurès t' aveûves
il a il aurè il aveûve
nos-avans nos-aurans nos-avinne
vos-avoz vos-auroz vos-avîz
il ont il auront il avinne





Subjonctif présent Subjonctif imparfait Conditionnel présent
dj' eûche dj' eûchîche dj' aureûve
t' eûches t' eûchîches t' aureûves
il eûche il eûchîche il aureûve
nos-eûchanche nos-eûchinche nos-aurinne
vos-eûchoche vos-eûchîche vos-aurîz
il eûchnuche il eûchinche il aurinne





Impératifs Participe passé Participe présent
eûche eûchant yeû
eûchans
eûchoche



Variantes en CW

Seules les variantes affectant le radical sont citées; pour les variantes concernant la terminaison, voir la conjugaison régulière (p. [*]). Inf.: oyu, oyë, yë (brab.) Ind. imp.: dj' avo ou dj' aveû (brab.) Cond. pr.: dj' aro ou dj' areû (brab.) Subj. pr.: dj' eûye (nam.) Part. pas.: oyu (brab.)

Carol.: awè



Indicatif présent Indicatif futur Indicatif imparfait Indicatif passé
dj' é dj' auré dj' aveu
t' as t' auras t' aveus
il a il aura il aveut
nos-avons nos-aurons nos-avins
vos-avèz vos-aurèz vos-avîz
il ont il auront il avint





Subjonctif présent Subjonctif imparfait Conditionnel présent
dj' eûche dj' aureu
t' eûches t' aureus
il eûche il aureut
nos-eûchonche nos-aurins
vos-eûchèche vos-aurîz
il eûchneuche il aurint





Impératif Participe passé Participe présent
uchant yeû



Variantes en OW

Seules les variantes affectant le radical sont citées; pour les variantes concernant la terminaison, voir la conjugaison régulière (p. [*]). Inf.: avwêr (niv.) ou avoû (Centre) Ind. fut.: dj' âré, t' âras, il âra, etc. (Genappe) Cond. pr.: dj' âreu, t' âreus, il âreut, nos âreune, vos ârîz, is âreune (Genappe) Subj. pr.: dj' eûsse (Centre) Imp. pr.: eûche, eûchons, eûchîz (niv.)

Bast.: avèr



Indicatif présent Indicatif futur Indicatif imparfait Indicatif passé
dj' ê dj' ârê dj' avo
t' ès t' ârès t' avos
il è il ârè il avot
dj' ons dj' ârans dj' avins
vos-avoz vos-âroz vos-avîz
il ont il ârant il avint





Subjonctif présent Subjonctif imparfait Conditionnel présent
qui dj' aye dj' avuche dj' âro
t' ayes t' avuches t' âros
il aye il avuche il ârot
dj' avinche dj' avinche nos-ârins
vos-avîche vos-avîche vos-ârîz
il avinche il avinche il ârint





Impératif Participe passé Participe présent
aye avou
ayans
ayoz



Variantes en SW

Seules les variantes affectant le radical sont citées; pour les variantes concernant la terminaison, voir la conjugaison régulière (p. [*]). Inf.: awèr (Lesse), avwâr (chestr.) Ind. pr.: dj' ans [= nos avans] (Lesse, chestr.), vos av (fam.), vos ôz (chestr., Lesse), il ant (chestr.) Ind. imp.: dj' éve, t' éves, il éve (fam.) Subj. pr.: dj' ûche, dj' oyinche, vos-oyîche, il oyinche (Lesse); dj' avîche ou dj' aveûche (chestr.) Part. pas.: yu (fam.), oyu (chestr.)
Lorint HENDSCHEL 2001-08-04