Wrestling - Greco-Roman - Light Heavyweight

1912

Antwerpen 1920

  1. (9600=28975) Claes Johanson (SWE/1912-24)
  2. (6000=12000) Edil Rosenqvist (FIN/1920-24)
  3. (3840=4307) Johannes Eriksen (DEN/1912-20)
    lost in final to Johanson, in second place elimination semi-final to Eriksen (3 wins)
  4. (2400=2537) Jan Sint (NED/1920-24)
    lost in semi-final to Johanson, in second place elimination semi-final to Rosenqvist (2 wins)
  5. (1500=1623) Axel Tetens (DEN/1920-24)
    lost in semi-final
  6. (960=960.8) Émile Walhem (BEL/1920-24)
    lost in quarter-final
  7. (408) Frank Maichle (USA/1920)
  8. (408) Henri Snoeck (BEL/1920)
  9. (408=2358) August Rajala (FIN/1912-20)
    lost in round two
  10. (56.14) Nat Pendleton (USA/1920)
  11. (56.14) Herman Kruusenberg (EST/1920)
  12. (56.14=56.16) Sven Ohlsson (SWE/1912-20)
  13. (56.14=56.92) Bruto Testoni (ITA/1920-24)
  14. (56.14) Václav Kocián (CZE/1920)
  15. (56.14) Luigi Cardinale (ITA/1920)
  16. (56.14=74.00) František Tázler (CZE/1920-24)
    lost in round one
  17. (4.92) Jean Douvinet (FRA/1920)
  18. (4.92) Oscar Theisen (LUX/1920)

Paris 1924

  1. (9600=57803) Carl Westergren (SWE/G75-G82/1920-32)
  2. (6000=37800) Rudolf Svensson (SWE/G82-G+-G87/1924-32)
  3. (3840=15048) Onni Pellinen (FIN/G82-G87/1924-32)
  4. (2400=12000) Ibrahim Moustafa (EGY/G82/1924-28)
  5. (1500) Emil Wecksten (FIN/G82/1924)
    abandoned after round four (3-1?)
  6. (960) Antonie Misset (NED/G82/1924)
    eliminated after round four (2-2?)
  7. (492=4332) Varga Béla (HUN/G82/1912,24)
  8. (492) Rudolf Loo (EST/G82/1924)
    abandoned after round three (2-1?)
  9. (240=265.5) Svend Nielsen (DEN/G75-G82/1920-24)
    eliminated after round three (1-2?)
  10. (123=1623) Axel Tetens (DEN/G82/1920-24)
  11. (123) Dömény István (HUN/G82/1924)
    abandoned after round two (1-1?)
  12. (49.2) Arnolds Baumanis (LAT/G82/1924)
  13. (49.2=105.3) František Tázler (CZE/G82/1920-24)
    eliminated after round two (0-2?)
  14. (8.906) Seyfi Berksoy (TUR/G82/1924)
  15. (8.906) Franz Sax (AUT/G82/1924)
  16. (8.906) Jan Muijs (NED/G82/1924)
  17. (8.906) Dante Ceccatelli (ITA/G82/1924)
  18. (8.906) Pierre Bonnefont (FRA/G82/1924)
  19. (8.906) Stevan Nagy (YUG/G82/1924)
  20. (8.906) Justinien Baumert (FRA/G82/1924)
    abandoned after round one, unknown result
  21. (0.78=960.8) Émile Walhem (BEL/G82/1920-24)
  22. (0.78=56.92) Bruto Testoni (ITA/G82/1920-24)

Amsterdam 1928 (-82.5 kg)

  1. (9600=12000) Ibrahim Moustafa (EGY/G82/1924-28)
  2. (6000) Adolf Rieger (GER/1928)
    eliminated after round five - 2 falls, 2 decisions, 1 loss = 5 bad points
  3. (3840=15048) Onni Pellinen (FIN/G82-G87/1924-32)
    2 falls, 1 bye, 2 losses = 6 bad points
  4. (2400) Nicolas Appels (BEL/1928)
    eliminated after round four - 2 falls, 2 losses = 6 bad points
  5. (1230) Ejnar Hansen (DEN/1928)
  6. (1230) Otto Pohla (EST/1928)
    1 fall, 1 decision, 2 losses = 7 bad points
  7. (600) Szalay Imre (HUN/1928)
    eliminated after round three - 2 decisions, 1 loss = 5 bad points
  8. (384=391.4) Émile Clody (FRA/G75-G82/1924-28)
    1 fall, 2 losses = 6 bad points
  9. (162) Robert Gaupseth (NOR/1928)
  10. (162) Johan Heijm (NED/1928)
  11. (162) Karlis Petersons (LAT/1928)
    1 bye, 2 losses = 6 bad points
  12. (60) Jan Galuszka (POL/1928)
    1 decision, 2 losses = 7 bad points
  13. (38.4) Josef Vávra (TCH/1928)
    eliminated after round two - 2 losses = 6 bad points
  14. (16.2) Max Studer (SUI/1928)
  15. (16.2) A. Sefik (TUR/1928)
  16. (16.2) Bela Juhasz (SRB/1928)
    did not compete in round two - 1 loss
  17. (6=57803) Carl Westergren (SWE/G75-G82/1920-32)

Los Angeles 1932

  1. (9600=37800) Rudolf Svensson (SWE/G82-G+-G87/1924-32)
  2. (6000=15048) Onni Pellinen (FIN/G82-G87/1924-32)
  3. Mario Gruppioni ITA Bronze 3

Berlin 1936

  1. Cadier (Sweden) defeats
  2. Bietags (Latvia) defeats
  3. Neo (Esthonia) advanced without competing
  4. Seelenbinder (Germany) by a throw in 10 min. 0:3 bad points
    eliminated after round 4
  5. Foidl (Austria) defeats
  6. Silvestri (Italy) defeats
  7. Knutsen (Norway) defeats
    eliminated after round 3
  8. (312=13752) Edvard Westerlund (FIN/75-67-82/1924-28,36)
  9. Avcioglu (Turkey) defeats
    eliminated after round 2
  10. Houdry (France) by a throw in 5.46 min. 0:3 bad points
  11. Mrásek (Czechoslovakia) by a throw in 3.44 min. 0:3 bad points
  12. Bóbis (Hungary—judge’s decision 3:0 1:3 bad points
  13. Argast (Switzerland) by a throw in 4.46 min. 0:3 bad points


Written 2001-06-10 - last modified 2002-10-23

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.