Wrestling - Greco-Roman - Featherweight

1912

Antwerpen 1920

  1. (9600=19200) Oskari Friman (FIN/1920-24)
  2. (6000) Heikki Kähkönen (FIN/1920)
    lost in quarter-finals, lost in repechage semi-final, won second repechage
  3. (3840=5340) Fritiof Svensson (SWE/G60-G62/1920-24)
    lost in quarter-finals, lost in second repechage final
  4. (2400=2618) Aage Torgensen (DEN/G60-G62/1920-24)
    lost in semi-finals, lost in repechage final, lost in second repechage semi-final
  5. (1500) Alexander Boumans (BEL/1920)
    lost in semi-finals, lost in second repechage semi-final
  6. (960=14400) Eduard Pütsep (EST/G60-G58/1920-28)
    lost in quarter-finals
  7. (492=492.7) Enrico Porro (ITA/1920-24)
  8. (492=528.6) Josef Beránek (CZE/1912-24)
    lost in round two, lost in repechage semi-final
  9. (240) Daniel Gallery (USA/1920)
    lost in round two, lost in second repechage round one
  10. (150) Adrian Brian (USA/1920)
    lost in round two:
  11. (40.5) Piero Vaglio (ITA/1920)
  12. (40.5=44.06) Gottfrid Svensson (SWE/1912-20)
  13. (40.5) Edvin Jensen (DEN/1920)
  14. (40.5) Wilhelm Olsen (NOR/1920)
  15. (40.5) Jules Bouquet (FRA/1920)
  16. (40.5) Maurice Bovis (FRA/1920)
    lost in round one:
  17. (2.94) Willem Roels (NED/1920)
  18. (2.94=169.7) Johannes van Maaren (NED/G60-G58/1920-28)
  19. (2.94=242.5) Henri Dierickx (BEL/G60-G58/1920-24)
  20. (2.94) Ioannis Dialetis (GRE/1920)
  21. (2.94=21.54) František Rezác (CZE/G60-G62/1920-24)

Paris 1924

  1. (9600) Kalle Anttila (FIN/G62/1924)
  2. (6000=6648) Aleksander Toivola (FIN/G62/1924-28)
  3. (3840=24300) Eric Malmberg (SWE/G62-G66/1924-32)
    eliminated after round seven (5-2)
  4. (2400) Arthur Nord (NOR/G62/1924)
    eliminated after round six (3-2, one exempt)
  5. (1500=5340) Fritiof Svensson (SWE/G60-G62/1920-24)
    eliminated after round five (3-2)
  6. (780=3634) Radvány Ödön (HUN/G67-G62/1908-12,24)
  7. (780) Maurice Capron (FRA/G62/1924)
    eliminated after round four (2-2)
  8. (217.5=17072) Voldemar Väli (EST/62-67/1924-28,36)
  9. (217.5) Katsutoshi Naito (JPN/G62/1924)
  10. (217.5=2618) Aage Torgensen (DEN/G60-G62/1920-24)
  11. (217.5=2304) Osvald Käpp (EST/G62-G67-G72/1924-32)
    eliminated after round four (1-2, one exempt)
  12. (60=70.14) Martin Egeberg (NOR/G62/1924-28)
    eliminated after round three (1-2)
  13. (18.6=21.54) František Rezác (CZE/G60-G62/1920-24)
  14. (18.6) Édouard Rottiers (BEL/G62/1924)
  15. (18.6) Karl Mezulian (AUT/G62/1924)
  16. (18.6) Peter Eriksen (DEN/G62/1924)
  17. (18.6) František Dyršmíd (TCH/G62/1924)
    abandoned after round one (1-0)
  18. (3.84) Josef Penczik (AUT/G62/1924)
    eliminated after round two (0-2)
  19. (0.71) Hillair Fettes (LUX/G62/1924)
  20. (0.71) Jordán Vallmajo (ESP/G62/1924)
  21. (0.71) Domingo Sánchez (ESP/G62/1924)
  22. (0.71) Lucien Bottin (BEL/G62/1924)
  23. (0.71=492.7) Enrico Porro (ITA/G60-G62/1920-24)
  24. (0.71) Janis Rudzits (LAT/G62/1924)
  25. (0.71=3841) Gerolamo Quaglia (ITA/G62/1924-28)
  26. (0.71) René Rottenfluc (FRA/G62/1924)
  27. (0.71) Németh Jenö (HUN/G62/1924)

Amsterdam 1928 (-62 kg)

  1. (9600=17072) Voldemar Väli (EST/62-67/1924-28,36)
  2. (6000=24300) Eric Malmberg (SWE/G62-G66/1924-32)
    eliminated after round six (3 falls, 1 bye, 2 losses = 6 bad points)
  3. (3840=3841) Gerolamo Quaglia (ITA/G62/1924-28)
    eliminated after round five (two falls, two decisions, one loss = 5 bad points)
  4. (1950) Kárpáti Károly (HUN/1928)
  5. (1950) Ernst Steinig (GER/1928)
    eliminated after round four (two losses and two falls = 6 bad points)
  6. (648=809.4) Aage Meyer (DEN/1928,36)
  7. (648=809.4) Saim Arikan (TUR/1928,36)
  8. (648=6648) Aleksander Toivola (FIN/G62/1924-28)
    eliminated after round three (one loss and two decisions = 5 bad points)
  9. (240) Jacques Dillen (BEL/1928)
    (two losses and a fall = 6 bad points)
  10. (123) Ali Kamel (EGY/1928)
  11. (123) Ricardo Rey (ARG/1928)
    (two losses and a bye = 6 bad points)
  12. (60) Benjamin Araújo (POR/1928)
    (two losses and a decision = 7 bad points)
  13. (38.4=1538) František Kratochvíl (CZE/67-62/1924-28)
    eliminated after round two (two losses = 6 bad points)
  14. (10.14) Ludwig Schlanger (AUT/1928)
  15. (10.14=70.14) Martin Egeberg (NOR/G62/1924-28)
  16. (10.14) Leon Mazurek (POL/1928)
  17. (10.14) Isidor Bieri (SUI/1928)
  18. (10.14) Roger Mollet (FRA/1928)
  19. (10.14) Johannes Nolten, Jr. (NED/1928)
    did not compete in round two (one loss)
  20. (1.5) Iso Milovancev (YUG/1928)

Los Angeles 1932

  1. (9600=13462) Giovanni Gozzi (ITA/G58-G61/1924-32)
  2. Wolfgang Ehrl GER Silver 2
  3. Lauri Koskela FIN Bronze 3
  4. (2400=8400) Jindrich Maudr (CZE/58-62/1928-32)
  5. Kiyoshi Kase JPN 5
  6. (780=2280) Zombori Ödön (HUN/58-62/1928-32) + FR32-36
  7. (780=3180) Oscar Lindelöf (SWE/58-62/1928-32)
  8. Christian Schack DEN 8

Berlin 1936

  1. Erkan (Turkey) defeats
  2. Reini (Finland) defeats
  3. Karlsson (Sweden) defeats
  4. Hering (Germany) defeats
  5. Kundsinsch (Latvia) defeats
    eliminated after round 4
  6. Borgia (Italy) defeats
  7. Móri (Hungary) by a throw in 11.25 min.
  8. Slazak (Poland) defeats
  9. Horvat (Rumania) by a throw in 11.33 min.
    eliminated after round 3
  10. Biris (Greece)—judge’s decision 3:0
  11. Kracher (France) defeats
  12. Yoshioka (Japan) advanced without competing
  13. Janda (Czechoslovakia) defeats
    eliminated after round 2
  14. Lehmann (Switzerland) by a throw in 15.14 min.
  15. Sestak (Yugoslavia)—judge’s decision 1:2
  16. Morrell (Great Britain)—judge’s decision 3:0
  17. Fincsus (Austria)—judge’s decision 3:0
    abandoned after round 1
  18. Nielsen (Denmark)—Nielsen whitdrew after 12.07 min.owing to injury
  19. Scherpenisse (Belgium) by a throw in 8.10 min.


Written 2001-12-29 - last modified 2002-10-23

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.