Wrestling - Freestyle - Bantamweight

1908

Paris 1924 (-56)

  1. (9600=40050) Kustaa Pihlajamäki (FIN/F56-F61-F66-F61/1924-36)
  2. (6000=15762) Kaarlo Mäkinen (FIN/F60-F56/1920-28)
  3. (3840) Bryan Hines (USA/F56/1924)
    lost to Mäkinen and Hines, 2 wins
  4. (2400) Ragnar Larsson (SWE/F56/1924)
    lost to Pihlajamäki and Mäkinen, 1 win
  5. (1500) Harry "Sonny" Darby (GBR/F56/1924)
    lost to Mäkinen and Hines, 1 win
  6. (960) Gaston Ducayla (FRA/F56/1924)
    lost to Mäkinen and Ducayla, 1 win
  7. (600=3000) Harold Sansum (GBR/F56/1924-28)
    entered and lost in round two
  8. (312) Jacques Dillen (BEL/F56/1924)
  9. (312) Jules Bouquet (FRA/F56/1924)
    lost in round one
  10. (102) Pietro Tordera (ITA/F56/1924)
  11. (102) Milton McWilliams (USA/F56/1924)
  12. (102=4722) Jim Trifunov (CAN/F56/1924-32)

Amsterdam 1928 (-56)

  1. (9600=15762) Kaarlo Mäkinen (FIN/F60-F56/1920-28)
  2. (6000) Edmond Spapen (BEL/1928)
  3. (3840=4722) Jim Trifunov (CAN/F56/1924-32)
    lost to Makinen, Spapen and Trifunov
  4. (2400=3000) Harold Sansum (GBR/F56/1924-28)
    lost to Makinen and Sansum
  5. (1500) Robert Hewitt (USA/1928)
    lost in semi-final
  6. (960) Amedée Piguet (SUI/1928)
    lost in first round
  7. (492) Arthur Ford (AUS/1928)
  8. (492) Michel Rozan (FRA/1928)

Los Angeles 1932 (-56)

  1. Robert Edward Pearce
  2. (6000=15600) Zombori Ödön (HUN/56/1932-36)
  3. Aatos Jaskari
    eliminated after 3 rounds
  4. (780=4722) Jim Trifunov (CAN/F56/1924-32)
  5. Joseph Reid
  6. Bror Wingren
    eliminated after 2 rounds
  7. Julien Depuichaffray
  8. (492) Georgios Zervinis (GRE/1932)

Berlin 1936

  1. (9600=15600) Zombori Ödön (HUN/56/1932-36)
  2. Flood (U.S.A.) 1+0+0+0+1+3
  3. Herbert (Germany) 0+0+0+2+3
  4. Tuvesson (Sweden) 1+0+1+1+3
    eliminated after round 4
  5. Jaskari (Finland) 3+0+1+3
  6. Çakiryildiz (Turkey) 3+1+0+3
    eliminated after round 3 (5 pts)
  7. Nizzola (Italy) 0+2+3
    (6 pts)
  8. Gaudard (Switzerland) 0+3+3
  9. Laport (Belgium) 3+0+3
    (7 pts)
  10. Cazaux (Great Britain) 1+3+3
    eliminated after round 2 (5pts)
  11. Tamba (Japan) 3+2
    (6 pts)
  12. Nic (Czechoslovakia) 3+3
  13. Thorat (India) 3+3
  14. Jurado (Philippine Islands) 3+3


Written 2008-03-22 - last modified 2008-03-22

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.