Rowing - Men's Double Sculls

1904

Antwerpen 1920

  1. (8000=16000) John Kelly, Sr. (USA/1920-24)
    (8000=48000) Paul Costello (USA/1920-28)
  2. (5000) Erminio Dones (ITA/1920)
    (5000) Pietro Annoni (ITA/1920)
  3. (3200) Alfred Plé (FRA/1920)
    (3200) Gaston Giran (FRA/1920)
    second in semi-finals
  4. (1625) Émile Sadzawska (BEL/1920)
    (1625) Georges Léonet (BEL/1920)
  5. (1625) Bastiaan Veth (NED/1920)
    (1625) Koos de Haas (NED/1920)

Paris 1924

  1. (8000=48000) Paul Costello (USA/1920-28)
    (8000=16000) John Kelly, Sr. (USA/1920-24)
  2. (5000) Marc Detton (FRA/1924)
    (5000) Jean-Pierre Stock (FRA/1924)
  3. (3200=4550) Rudolf Bosshard (SUI/1924-28)
    (3200) Heinrich Thoma (SUI/1924)
  4. (2000) Edmundo Branco (BRA/1924)
    (2000) Carlos Branco (BRA/1924)
    third in round one
  5. (1250) Mórich Ervin (HUN/1924)
    (1250) Szendey Béla (HUN/1924)

Amsterdam 1928

  1. USA
    (8000=48000) Paul Costello (USA/1920-28)
    (8000) Charley McIlvaine (USA/1928)
  2. Canada
    (5000) Joe Wright, Jr. (CAN/1928)
    (5000) Jack Guest (CAN/1928)
  3. Austria
    (3200) Leo Losert (AUT/1928)
    (3200) Viktor Flessl (AUT/1928)
    lost in quarter-finals
  4. Germany
    (1350) Horst Hoeck (GER/1928)
    (1350) Gerhard Voigt (GER/1928)
  5. Netherlands
    (1350) Han Cox (NED/1928)
    (1350) Constant Pieterse (NED/1928)
  6. Switzerland
    (1350=4550) Rudolf Bosshard (SUI/1924-28)
    (1350) Maurice Rieder (SUI/1928)
    lost in second repechage
  7. France
    (410) P. A. Robineau (FRA/1928)
    (410) Maurice Caplain (FRA/1928)
  8. Great Britain
    (410) Humphrey Boardman (GBR/1928)
    (410) Denis Guye (GBR/1928)
    lost in first repechage
  9. Italy
    (162.5) Antonio Tuzi (ITA/1928)
    (162.5) Mario Melchiori (ITA/1928)
  10. Belgium
    (162.5) A. Houpelyne (BEL/1928)
    (162.5) Achille Menge (BEL/1928)

Los Angeles 1932

  1. United States W. E. Garrett Gilmore
    (8000) Kenneth Myers (USA/1932)
  2. Germany Herbert Buhtz Gerhard Boetzelen
  3. Canada Charles Pratt Noel De Mille
  4. Italy Orfeo Paroli Mario Moretti
  5. Brazil Henrique Tomassini Adamor Pinho Gongalves

Berlin 1936

  1. 1. Great Britain (Beresford, Southwood) . . . . . . . . . . 7:20.8 1,000 m. in 3:33.8 min.
    (8000) Jack Beresford, Jr. (GBR/1936)
  2. 2. Germany (Kaidel, Pirsch) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7:26.2 1,000 m. in 3:31.6 min.
  3. 3. Poland (Verey, Ustupski) . . . . . . . . . . . . . . . . 7:36.2 1,000 m. in 3:37.9 min.
  4. 4. France (Giriat, Jacquet) . . . . . . . . . . . . . . . . 7:42.3 1,000 m. in 3:42.4 min.
  5. 5. U.S.A. (Houser, Dugan) . . . . . . . . . . . . . . . . 7:44.8 1,000 m. in 3:45.7 min.
  6. 6. Australia (Dixon, Turner) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7:45.1 1,000 m. in 3:44.5 min.
    third in repcehage
  7. 3. Hungary (Bazini, K. and E.) 8:0.5.2 1,000 m. in 3:57.8 min.
  8. 3. Czechoslovakia (Vaina, Straka) 8:07.2 1,000 m. in 3:58.6 min.
    (492) Josef Straka, Sr. (CZE/1936)
    fourth in repechage
  9. 4. Switzerland (Haas, Studach). 8:06.2 1,000 m. in 4:05.3 min.
  10. 4. Yugoslavia (Fašaic, Matulaj) . 8:22.8 1,000 m. in 4:05.3 min.
    fifth in repechage
  11. 5. Brazil (Concalves, Rapuano) . 8:30.2 1,000 m. in 4:09.3 min.
  12. 5. Austria (Moser, Kubick) . . . 8:29.1 1,000 m. in 4:09.4 min.


Written 2001-01-28 - last modified 2002-09-30

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.