Rowing - Men's Single Sculls

1912

Antwerpen 1920

  1. (9600) John Kelly, Sr. (USA/1920)
  2. (6000=15600) Jack Beresford, Jr. (GBR/1920-24)
    second in semi-finals
  3. (3120) Frits Eijken (NED/1920)
  4. (3120) Clarence Hadfield d'Arcy (NZL/1920)
    second in round one
  5. (861) Max Schmid (SUI/1920)
  6. (861) Nino Castelli (ITA/1920)
  7. (861) Nils Ljunglöf (SWE/1920)
  8. (861) Theodor Eyrich (DEN/1920)
    third in round one
  9. (195) Gustav Zinke (CZE/1920)
  10. (195) Jacques Haller (BEL/1920)

Paris 1924

  1. (9600=15600) Jack Beresford, Jr. (GBR/1920-24)
  2. (6000) Garrett Gilmore (USA/1924)
  3. (3840) Josef Schneider (SUI/1924)
  4. (2400) Arthur "Ted" Bull (AUS/1924)
    competed in repechage
  5. (1500) Marc Detton (FRA/1924)
  6. (960) Constant Pieterse (NED/1924)
    third in heatss
  7. (492) Andrzej Osiecimski-Czapski (POL/1924)
  8. (492) Arthur Belyea (CAN/1924)

Amsterdam 1928

  1. (9600=19200) Bobby Pearce (AUS/1928-32)
  2. (6000) Ken Myers (USA/1928)
  3. (3840) Bert Gunther (NED/1928)
  4. (2400) David Collet (GBR/1928)
    lost in quarter finals
  5. (861=2361) Joe Wright, Jr. (CAN/1928-32)
  6. (861) Josef Straka, Sr. (CZE/1928)
  7. (861) Édouard Candeveau (SUI/1928)
  8. (861) Victor Saurin (FRA/1928)
    lost in round two and repechage two
  9. (162) Szendey Béla (HUN/1928)
  10. (162) Michelangelo Bernasconi (ITA/1928)
    lost in round two, did not compete in repechage two
  11. (162)  Arnold Schwartz (DEN/1928)
    lost in round one and in repechage one
  12. (34.35) Walter Flinsch (GER/1928)
  13. (34.35) Jacques Mottard (BEL/1928)
  14. (34.35) Hendrik de Kok (RSA/1928)
    lost in round one, did not compete in repechage
  15. (34.35) Kinichiro Ishii (JPN/1928)

Los Angeles 1932

  1. (9600=19200) Bobby Pearce (AUS/1928-32)
  2. (6000) Bill Miller (USA/1932)
  3. Guillermo R. Douglas Uruguay
  4. Leslie Frank Southwood Great Britain
  5. (1500=2361) Joe Wright, Jr. (CAN/1928-32)

Berlin 1936

  1. 1. Schäfer (Germany) . . . . . . . 7:17.1 1,000 m. in 3:28.5 min.
  2. 2. Hasenöhrl (Austria) . . . . . . . . 7:24.0 1,000 m. in 3:32.9 min.
  3. 5. Barrow (U.S.A.) . . . . . . . . 7:30.5 1,000 m. in 3:39.6 min.
  4. 3. Campbell (Canada) . . . . . . . 7:25.7 1,000 m. in 3:34.9 min.
  5. 1. Rufli (Switzerland) . . . . . . 7:19.0 1,000 m. in 3:33.2 min.
  6. 3. Giorgio (Argentina) . . . . . . . 7:33.0 1,000 m. in 3:35.7 min.
    fourth in semi-final
  7. 1. Verey (Poland). . . . . . . . 7:31.2 1,000 m. in 3:36.6 min.
  8. 1. Warren (Great Britain) . . . . 7:27.0 1,000 m. in 3:31.4 min.
    second in repechage
  9. 2. Christiansen (Norway) . . . . . 7:32.8 1,000 m. in 3:38.9 min.
  10. 2. Steinleitner (Italy) . . . . . . . . . 7:31.4 1,000 m. in 3:40.5 min.
  11. 2. Zavrel (Czechoslovakia) . . . 7:45.4 1,000 m. in 3:40.8 min.
  12. 2. Pearce, C. (Australia) . . . . . 7:33.2 1,000 m. in 3:37.2 min.
    third in repechage
  13. 3. Korko (Esthonia) . . . . . . 7:44.1 1,000 m. in 3:39.5 min.
  14. 3. ten Houten (Holland) . . . . 7:48.6 1,000 m. in 3:47.1 min.
  15. 3. Banos (France) . . . . . . . . . . . 7:49.0 1,000 m. in 3:44.8 min.
  16. 3. de Palma (Brazil) . . . . . . . 7:49.7 1,000 m. in 3:44.7 min.
    fourth in repechage
  17. 4. Kozma (Hungary). . . . . . . 7345.9 1,000 m. in 3:38.2 min.
  18. 4. Youell (South Africa). . . . . . 8:04.7 1,000 m. in 3:51.9 min.
  19. — Jelaska (Yugoslavia) . . . . . withdrew 1,000 m. in 4:14.0 min.
  20. 4. Juanico (Uruguay) . . . . . 7:52.4 1,000 m. in 3:42.8 min.


Written 2000-12-18 - last modified 2002-09-30

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.