Wrestling - Greco-Roman - Super Heavyweight

Athina 1896

  1. (9600) Carl Schuhmann (GER/1896)
  2. (6000) Georgios Tsitas (GRE/1896)

Semifinal

  1. (3840=5412) Stefanos Khristopoulos (GRE/1896,1906) lost to Georgios Tsitas

Round One

  1. (1620) Launceston Elliott (GBR/1896) lost to Carl Schuhmann
  2. (1620) Momcilo Tapavica (SRB/1896) lost to Stefanos Khristopoulos
  3. Georgios Tsitas was bye

Athina 1906

  1. (6400=12800) Søren Jensen (DEN/1906-12)
  2. (4000) Henri Baur (AUT/1906)
  3. (2560) Marcel Dubois (BEL/1906)

Final Round

  1. Søren Jensen (DEN/1906) beat Marcel Dubois (BEL/1906)
  2. Henri Baur (AUT/1906) beat Marcel Dubois (BEL/1906)
  3. Søren Jensen (DEN/1906) beat Henri Baur (AUT/1906)

Semifinals

  1. Søren Jensen (DEN/1906) beat (1080) Heinrich Rondi (GER/1906)
  2. Marcel Dubois (BEL/1906) beat (1080=5412) Stefanos Khristopoulos (GRE/1896,1906)
  3. Henri Baur (AUT/1906) beat (1080) Dimitrios Psaltopoulos (GRE/1906)

Round One

  1. Stefanos Khristopoulos (GRE/1896,1906) beat (229) Rudolf Arnold (AUT/1906)
  2. Marcel Dubois (BEL/1906) beat (229) Wilhelm Born (GER/1906)
  3. Henri Baur (AUT/1906) beat (229=6629) Weisz Richárd (HUN/1906-08)
  4. Dimitrios Psaltopoulos (GRE/1906) beat (229) Ioannis Patsoulis (GRE/1906)

Athina 1906 (all-around)

  1. (1200) Søren Jensen (DEN/1906)
  2. (750) Verner Weckman (FIN/1906)
  3. (480) Rudolf Watzl (AUT/1906)

matches:

  1. Søren Jensen (DEN/1906) beat Rudolf Watzl (AUT/1906)
  2. Søren Jensen (DEN/1906) beat Verner Weckman (FIN/1906)

London 1908

  1. (6400=6629) Weisz Richárd (HUN/1906-08)
  2. (4000) Aleksandr Petrov (RUS/1908)
  3. (2560=12800) Søren Jensen (DEN/1906-12)
  4. (1600) Payr Hugó (HUN/1908)

Semifinals

  1. (Q) Aleksandr Petrov (RUS/1908) beat (QB) Payr Hugó (HUN/1908)
  2. (Q) Weisz Richárd (HUN/1906-08) beat (QB) Søren Jensen (DEN/1906-12)

Round One

  1. (Q) Aleksandr Petrov (RUS/1908) beat (680) Frederick Humphreys (GBR/1908)
  2. (Q) Payr Hugó (HUN/1908) beat (680=842) Ned Barrett (IRL/1908-12)
  3. (Q) Weisz Richárd (HUN/1906-08) beat (680) Carl Jensen (DEN/1908)

Stockholm 1912

  1. (9600) Yrjö Saarela (FIN/1912)
  2. (6000) John Olin (FIN/1912)
  3. (3840=12800) Søren Jensen (DEN/1906-12)

Final Round Three

  1. Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall John Olin (FIN/1912)

Final Round Two (not fought)

Final Round One

  1. Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall Søren Jensen (DEN/1906-12)

Ranking after round six

  1. one loss, four wins
    Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall wo fall fall loss fall
  2. John Olin (FIN/1912) fall fall fall loss ret bye
  3. Søren Jensen (DEN/1906-12) fall dec dec loss dec bye
    two losses, four wins, eliminated
  4. (2400) Jakob Neser (GER/1912) dec fall loss ret dec loss

Round Six

  1. Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall wo fall fall loss fall Jakob Neser (GER/1912) dec fall loss ret dec loss
  2. John Olin (FIN/1912) fall fall fall loss ret bye
  3. Søren Jensen (DEN/1906-12) fall dec dec loss dec bye

Ranking after round five

  1. one loss, four wins
    John Olin (FIN/1912) fall fall fall loss ret
  2. Jakob Neser (GER/1912) dec fall loss ret dec
  3. Søren Jensen (DEN/1906-12) fall dec dec loss dec
    one loss, three wins
  4. Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall wo fall fall loss
    two losses, two wins, eliminated
  5. (1500) Kalle Viljamaa (FIN/1912) fall wo loss fall loss
    one loss, two wins, abandoned after round four
  6. (1500) Uuno Pelander (FIN/1912) bye dec dec loss aband
    two losses, one win, eliminated
  7. (600) Emil Backenius (FIN/1912) loss fall wo wo loss

Round Five

  1. John Olin (FIN/1912) fall fall fall loss ret Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall wo fall fall loss
  2. Jakob Neser (GER/1912) dec fall loss ret dec Kalle Viljamaa (FIN/1912) fall wo loss fall loss
  3. Søren Jensen (DEN/1906-12) fall dec dec loss dec Emil Backenius (FIN/1912) loss fall wo wo loss

Ranking after round four

  1. no losses, three wins
    Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall wo fall fall
    one loss, three wins
  2. Jakob Neser (GER/1912) dec fall loss ret
  3. John Olin (FIN/1912) fall fall fall loss
  4. Søren Jensen (DEN/1906-12) fall dec dec loss
    one loss, two wins
  5. Kalle Viljamaa (FIN/1912) fall wo loss fall
    one loss, one win
  6. Emil Backenius (FIN/1912) loss fall wo wo
    one loss, two wins, abandoned
  7. Uuno Pelander (FIN/1912) bye dec dec loss aband
    two losses, one win, eliminated
  8. (600) Adolf Lindfors (FIN/1912-20) fall loss bye loss

Round Four

  1. Jakob Neser (GER/1912) dec fall loss ret Adolf Lindfors (FIN/1912-20) fall loss bye loss
  2. Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall wo fall fall Søren Jensen (DEN/1906-12) fall dec dec loss
  3. Kalle Viljamaa (FIN/1912) fall wo loss fall John Olin (FIN/1912) fall fall fall loss
  4. Emil Backenius (FIN/1912) loss fall wo wo Uuno Pelander (FIN/1912) bye dec dec loss aband

Ranking after round three

  1. no losses, three wins
    John Olin (FIN/1912) fall fall fall
  2. Søren Jensen (DEN/1906-12) fall dec dec
    no losses, two wins
  3. Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall wo fall
    one loss, two wins
  4. Jakob Neser (GER/1912) dec fall loss
  5. Uuno Pelander (FIN/1912) bye dec dec loss
    one loss, one win
  6. Kalle Viljamaa (FIN/1912) fall wo loss
  7. Emil Backenius (FIN/1912) loss fall wo
  8. Adolf Lindfors (FIN/1912-20) fall loss bye
    two losses, one win, eliminated
  9. (600) Gustaf Lindstrand (SWE/1912) fall loss loss
  10. (600) Barend Bonneveld (NED/1912-20) dec loss loss
    one loss, no wins, abandoned
  11. (96) Ned Barrett (GBR/1908-12) loss wo aband

Round Three

  1. Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall wo fall Gustaf Lindstrand (SWE/1912) fall loss loss
  2. Kalle Viljamaa (FIN/1912) fall wo loss Barend Bonneveld (NED/1912-20) dec loss loss
  3. John Olin (FIN/1912) fall fall fall Jakob Neser (GER/1912) dec fall loss
  4. Emil Backenius (FIN/1912) loss fall wo Ned Barrett (GBR/1908-12) loss wo aband
  5. Søren Jensen (DEN/1906-12) fall dec dec Uuno Pelander (FIN/1912) bye dec dec loss
  6. Adolf Lindfors (FIN/1912-20) fall loss bye

ranking after round two

  1. no losses, two wins
    John Olin (FIN/1912) fall fall
  2. Jakob Neser (GER/1912) dec fall
  3. Søren Jensen (DEN/1906-12) fall dec
  4. Uuno Pelander (FIN/1912) bye dec dec
    no losses, one win
  5. Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall wo
  6. Kalle Viljamaa (FIN/1912) fall wo
    one loss, one win
  7. Emil Backenius (FIN/1912) loss fall
  8. Gustaf Lindstrand (SWE/1912) fall loss
  9. Barend Bonneveld (NED/1912-20) dec loss
  10. Adolf Lindfors (FIN/1912-20) fall loss
    one loss, no wins
  11. Ned Barrett (GBR/1908-12) loss wo
    two losses = eliminated after round two
  12. (96) David Karlsson (SWE/1912) loss loss
  13. (96) Laurent Gerstmans (BEL/1912) loss loss
  14. (96) Alrik Sandberg (SWE/1912) loss loss
    one loss, abandoned after round one
  15. (96) Jean Hauptmanns (GER/1912) loss aband
  16. (96) Raoul Paoli (FRA/1912) loss aband
  17. (96) Nikolajs Farnasts (rus-LAT/1912) loss aband

Round Two

  1. Uuno Pelander (FIN/1912) bye dec David Karlsson (SWE/1912) loss loss
  2. Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall wo Jean Hauptmanns (GER/1912) loss aband
  3. Kalle Viljamaa (FIN/1912) fall wo Raoul Paoli (FRA/1912) loss aband
  4. John Olin (FIN/1912) fall fall Gustaf Lindstrand (SWE/1912) fall loss
  5. Emil Backenius (FIN/1912) loss fall Laurent Gerstmans (BEL/1912) loss loss
  6. Jakob Neser (GER/1912) dec fall Barend Bonneveld (NED/1912-20) dec loss
  7. Ned Barrett (GBR/1908-12) loss wo Nikolajs Farnasts (rus-LAT/1912) loss aband
  8. Søren Jensen (DEN/1906-12) fall dec Adolf Lindfors (FIN/1912-20) fall loss
  9. Uuno Pelander (FIN/1912) bye dec dec Alrik Sandberg (SWE/1912) loss loss

Ranking after round one

  1. one win
    Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall
  2. Kalle Viljamaa (FIN/1912) fall
  3. John Olin (FIN/1912) fall
  4. Gustaf Lindstrand (SWE/1912) fal
  5. Barend Bonneveld (NED/1912-20) dec
  6. Jakob Neser (GER/1912) dec
  7. Søren Jensen (DEN/1906-12) fall
  8. Adolf Lindfors (FIN/1912-20) fall
    no match yet
  9. Uuno Pelander (FIN/1912) bye
    one loss
  10. David Karlsson (SWE/1912) loss
  11. Jean Hauptmanns (GER/1912) loss
  12. Raoul Paoli (FRA/1912) loss
  13. Laurent Gerstmans (BEL/1912) loss
  14. Emil Backenius (FIN/1912) loss
  15. Nikolajs Farnasts (rus-LAT/1912) loss
  16. Ned Barrett (GBR/1908-12) loss
  17. Alrik Sandberg (SWE/1912) loss

Round One

  1. Yrjö Saarela (FIN/1908-12) fall David Karlsson (SWE/1912)
  2. Kalle Viljamaa (FIN/1912) fall Jean Hauptmanns (GER/1912)
  3. John Olin (FIN/1912) fall Raoul Paoli (FRA/1912)
  4. Gustaf Lindstrand (SWE/1912) fall Laurent Gerstmans (BEL/1912)
  5. Barend Bonneveld (NED/1912-20) dec Emil Backenius (FIN/1912)
  6. Jakob Neser (GER/1912) dec Nikolajs Farnasts (rus-LAT/1912)
  7. Søren Jensen (DEN/1906-12) fall Ned Barrett (GBR/1908-12)
  8. Adolf Lindfors (FIN/1912-20) fall Alrik Sandberg (SWE/1912)
  9. Uuno Pelander (FIN/1912) bye

1920


Written 2000-12-14 - last modified 2012-04-06

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.