Waterpolo - Men

Waterpolo

Paris 1900

  1. Osborne Swimming Club, Manchester
    (3200=17600) George Wilkinson (GBR/1900,1908-12)
    (3200) Arthur Robertson (GBR/1900)
    (3200) Eric Robinson (GBR/1900)
    (3200) Rob Derbyshire (GBR/1900)
    (3200) Bill Lister (GBR/1900)
    (3200) William Henry (GBR/1900)
    (3200) Robert Crawshaw (GBR/1900)
    (3200) Thomas Coe (GBR/1900)
    (3200) Peter Kemp (GBR/1900)
    (3200) John Jarvis (GBR/1900)
    (3200) F. Stapleton (GBR/1900)
    (3200) Viktor Lindberg (AUS/1900)
  2. Swimming and Water Polo Club, Brussel
    (2000=3850) Albert Michant (BEL/1900-08)
    (2000) Victor De Behr (BEL/1900)
    (2000) Jean De Backer (BEL/1900)
    (2000=3850) Fernand Feyaerts (BEL/1900-08)
    (2000) Georges Romas (BEL/1900)
    (2000) A.R. Upton (BEL/1900)
    (2000) Henri Cohen (BEL/1900)
    (2000=5258) Oscar Grégoire (BEL/1900-12)
    (2000) Guillaume Séron (BEL/1900)
    (2000) Victor Sonnemans (BEL/1900)

Semi-Finals

  1. Pupilles de Neptune de Lille 2
    (1040) Louis Martin (FRA/1900)
    (1040) Gellé (FRA/1900)
    (1040) Camelin (FRA/1900)
    (1040) Fardelle (FRA/1900)
    (1040) Eugène Coulon (FRA/1900)
    (1040) Fiolet (FRA/1900)
    (1040) Désiré Mérchez (FRA/1900)
    (1040) Louis Marc (FRA/1900)
    lost to
    Osborne Swimming Club, Manchester
    (Q) George Wilkinson (GBR/1900,1908-12)
    (Q) Arthur Robertson (GBR/1900)
    (Q) Eric Robinson (GBR/1900)
    (Q) Rob Derbyshire (GBR/1900)
    (Q) Bill Lister (GBR/1900)
    (Q) William Henry (GBR/1900)
    (Q) Robert Crawshaw (GBR/1900)
    (Q) Thomas Coe (GBR/1900)
    (Q) Peter Kemp (GBR/1900)
    (Q) John Jarvis (GBR/1900)
    (Q) F. Stapleton (GBR/1900)
    (Q) Viktor Lindberg (AUS/1900)
  2. Libellule de Paris
    (1040) Henri Peslier (FRA/1900)
    (1040) Bill Burgess (GBR/1900)
    (1040) Alphonse Decuyper (FRA/1900)
    (1040) Pesloy (FRA/1900)
    (1040) Paul Vasseur (FRA/1900,12-20)
    (1040) Jules Clévenot (FRA/1900)
    (1040) Louis Laufray (FRA/1900)
    lost to
    Swimming and Water Polo Club, Brussel
    (Q) Albert Michant (BEL/1900,08)
    (Q) Victor De Behr (BEL/1900)
    (Q) Jean De Backer (BEL/1900)
    (Q) Fernand Feyaerts (BEL/1900,08)
    (Q) Georges Romas (BEL/1900)
    (Q) A.R. Upton (BEL/1900)
    (Q) Henri Cohen (BEL/1900)
    (Q) Oscar Grégoire (BEL/1900-12)
    (Q) Guillaume Séron (BEL/1900)
    (Q) Victor Sonnemans (BEL/1900)

Round One

  1. Tritons Lillois
    (340) Tisserand (FRA/1900)
    (340) Leclerq (FRA/1900)
    (340) Verbecke (FRA/1900)
    (340) Maurice Hochepied (FRA/1900)
    (340) Charles de Vendeville (FRA/1900)
    (340) J. Bertrand (FRA/1900)
    (340) Victor Cadet (FRA/1900)
    lost to
    Osborne Swimming Club, Manchester
    (Q) William Henry (GBR/1900)
    (Q) Robert Crawshaw (GBR/1900)
    (Q) Thomas Coe (GBR/1900)
    (Q) Peter Kemp (GBR/1900)
    (Q) John Jarvis (GBR/1900)
    (Q) F. Stapleton (GBR/1900)
    (Q) Viktor Lindberg (AUS/1900)
  2. Berliner Swimming Club Otter
    (340) Georg Hax (GER/1900)
    (340) Fritz Schneider (GER/1900)
    (340) Hans Aniol (GER/1900)
    (340) Paul Gebauer (GER/1900)
    (340) Max Hainle (GER/1900)
    (340) Herbert von Petersdorf (GER/1900)
    (340) Gustav Lexau (GER/1900)
    lost to
    Pupilles de Neptune de Lille 2
    (Q) Gellé (FRA/1900)
    (Q) Camelin (FRA/1900)
    (Q) Fardelle (FRA/1900)
    (Q) Eugène Coulon (FRA/1900)
    (Q) Fiolet (FRA/1900)
    (Q) Désiré Mérchez (FRA/1900)
    (Q) Louis Marc (FRA/1900)
  3. Pupilles de Neptune de Lille 1
    (340) Lériche (FRA/1900)
    (340) Charles Treffel (FRA/1900)
    (340) Favier (FRA/1900), were recruited into team nr 2 after nr 1 lost their first match
    (340) Phiippe Houben (FRA/1900)
    (340) E. Martin (FRA/1900)
    (340) Tartara (FRA/1900)
    (340) Jean Leuilleux (FRA/1900)
    lost to
    Swimming and Water Polo Club, Brussel
    (Q) Albert Michant (BEL/1900,08)
    (Q) Victor De Behr (BEL/1900)
    (Q) Jean De Backer (BEL/1900)
    (Q) Fernand Feyaerts (BEL/1900,08)
    (Q) Georges Romas (BEL/1900)
    (Q) A.R. Upton (BEL/1900)

St.Louis 1904

  1. New York Athletic Club
  2. Chicago Athletic Association
  3. Missouri Athletic Club

Match One

  1. New York Athletic Club
    (Q) David Bratton (USA/1904)
    (Q) George Van Cleaf (USA/1904)
    (Q) Budd Goodwin (USA/1904)
    (Q) Lou Handley (USA/1904)
    (Q) David Hesser (USA/1904)
    (Q) Joe Ruddy (USA/1904)
    (Q) James Steen (USA/1904)
    beat (5-0)
    Missouri Athletic Club
    (960) John Meyers (USA/1904)
    (960) Manfred Toeppen (USA/1904)
    (960) Gwynne Evans (USA/1904)
    (960) Amedee Reyburn (USA/1904)
    (960) Frank Schreiner (USA/1904)
    (960) Augustus Goessling (USA/1904)
    (960) Bill Orthwein (USA/1904)

Match Two

  1. New York Athletic Club
    (2400) David Bratton (USA/1904)
    (2400) George Van Cleaf (USA/1904)
    (2400) Budd Goodwin (USA/1904)
    (2400) Lou Handley (USA/1904)
    (2400) David Hesser (USA/1904)
    (2400) Joe Ruddy (USA/1904)
    (2400) James Steen (USA/1904)
    beat (6-0)
    Chicago Athletic Association
    (1500) Rex Beach (USA/1904)
    (1500) Jerome Steever (USA/1904)
    (1500) Edwin Swatek (USA/1904)
    (1500) Charles Healy (USA/1904)
    (1500) Frank Kehoe (USA/1904)
    (1500) David Hammond (USA/1904)
    (1500) Bill Tuttle (USA/1904)

London 1908

Match Three

  1. Great Britain
    (2400=19258) Paul Radmilovic (GBR/1908-28)
    (2400=17657) Charles Smith (GBR/1908-24)
    (2400=17600) George Wilkinson (GBR/1900,1908-12)
    (2400) George Nevinson (GBR/1908)
    (2400=5600) George Cornet (GBR/1908-12)
    (2400) Tom Thould (GBR/1908)
    (2400) Charles Forsyth (GBR/1908)
    beat (9-2)
  2. Belgium
    (1500=3850) Albert Michant (BEL/1900,08)
    (1500=2780) Herman Meyboom (BEL/1908-12)
    (1500=2780) Victor Boin (BEL/1908-12)
    (1500=7458) Joseph Pletinckx (BEL/1908-24)
    (1500=3850) Fernand Feyaerts (BEL/1900,08)
    (1500=5258) Oscar Grégoire (BEL/1900,08-12)
    (1500=2780) Herman Donners (BEL/1908-12)

Match Two

  1. Belgium
    (Q) Victor Boin (BEL/1908-12)
    (Q) Herman Donners (BEL/1908-12)
    (Q) Fernand Feyaerts (BEL/1900,08)
    (Q) Oscar Grégoire (BEL/1900,08-12)
    (Q) Herman Meyboom (BEL/1908-12)
    (Q) Albert Michant (BEL/1900,08)
    (Q) Joseph Pletinckx (BEL/1908-24)
    beat (8-4)
  2. Sweden
    (960=4664) Robert Andersson (SWE/1908-20)
    (960) Erik Bergvall (SWE/1908)
    (960=4664) Pontus Hanson (SWE/1908-20)
    (960=4664) Harald Julin (SWE/1908-20)
    (960=4136) Torsten Kumfeldt (SWE/1908-20)
    (960) Axel Runström (SWE/1908)
    (960) Gunnar Wennerström (SWE/1908)

Match One

  1. Belgium
    (Q) Victor Boin (BEL/1908-12)
    (Q) Herman Donners (BEL/1908-12)
    (Q) Fernand Feyaerts (BEL/1900,08)
    (Q) Oscar Grégoire (BEL/1900,08-12)
    (Q) Herman Meyboom (BEL/1908-12)
    (Q) Albert Michant (BEL/1900,08)
    (Q) Joseph Pletinckx (BEL/1908-24)
    beat (8-1)
  2. the Netherlands
    (600) Bouke Benenga (NED/1908)
    (600=1111) George Cortlever (NED/1908,20)
    (600) Frederik Hulswit (NED/1908)
    (600) Eduard Meijer (NED/1908)
    (600=1111) Karel Meijer (NED/1908,20)
    (600) Piet Ooms (NED/1908)
    (600) Johan Rühl (NED/1908)

Stockholm 1912

Consolation Final

  1. Sweden
    (2000=4136) Torsten Kumfeldt (SWE/1908-20)
    (2000=4664) Harald Julin (SWE/1908-20)
    (2000=4664) Pontus Hanson (SWE/1908-20)
    (2000=4664) Robert Andersson (SWE/1908-20)
    (2000=3608) Max Gumpel (SWE/1912)
    (2000=4488) Wille Andersson (SWE/1912-24)
    (2000=3608) Erik Bergqvist (SWE/1912-20)
    beat (4-2)
  2. Belgium
    roster unknown, from:
    (1280=5808) Albert Durant (BEL/1912-24)
    (1280=2780) Victor Boin (BEL/1908-12)
    (1280=7458) Joseph Pletinckx (BEL/1908-24)
    (1280=5258) Oscar Grégoire (BEL/1900-12)
    (1280=2780) Herman Donners (BEL/1908-12)
    (1280) Herman Meyboom (BEL/1908-12)
    (1280) Félicien Courbet (BEL/1908-20)
    (1280) Jean Hoffman (BEL/1912)
    (1280=3608) Pierre Nijs (BEL/1912-20)

Consolation Round Three B

  1. Belgium
    roster unknown, from:
    Albert Durant (BEL/1912-24)
    Victor Boin (BEL/1908-12)
    Joseph Pletinckx (BEL/1908-24)
    Oscar Grégoire (BEL/1900-12)
    Herman Donners (BEL/1908-12)
    Herman Meyboom (BEL/1908-12)
    Félicien Courbet (BEL/1908-20)
    not against Great Britain
    Jean Hoffman (BEL/1912)
    Pierre Nijs (BEL/1912-20)
    beat (5-4)
  2. Austria
    (800) Rudolf Buchfelder (AUT/1912)
    (800) Richard Manuel (AUT/1912)
    (800) Walter Schachlitz (AUT/1912)
    (800) Otto Scheff (aut-POL/1912)
    (800) Josef Wagner (AUT/1912)
    (800) Ernst Kovács (AUT/1912)
    (800) Hermann Buchfelder (AUT/1912)

Consolation Round Three A

  1. Sweden
    Torsten Kumfeldt (SWE/1908-12)
    Harald Julin (SWE/1908-20)
    Pontus Hanson (SWE/1908-12)
    Robert Andersson (SWE/1908-20)
    Max Gumpel (SWE/1912)**
    Wille Andersson (SWE/1912-24)
    Erik Bergqvist (SWE/1912-20)
    beat (8-1)
  2. Austria
    Rudolf Buchfelder (AUT/1912)
    Richard Manuel (AUT/1912)
    Walter Schachlitz (AUT/1912)
    Otto Scheff (aut-POL/1912)
    Josef Wagner (AUT/1912)
    Ernst Kovács (AUT/1912)
    Hermann Buchfelder (AUT/1912)

Consolation Round Two

  1. Belgium
    roster unknown, from:
    Albert Durant (BEL/1912-24)
    Victor Boin (BEL/1908-12)
    Joseph Pletinckx (BEL/1908-24)
    Oscar Grégoire (BEL/1900-12)
    Herman Donners (BEL/1908-12)
    Herman Meyboom (BEL/1908-12)
    Félicien Courbet (BEL/1908-20)
    Jean Hoffman (BEL/1912)
    Pierre Nijs (BEL/1912-20)
    beat (4-1)
  2. France
    roster unknown, from
    (500) Gustave Prouvost (FRA/1912)
    (500) Gaston Van Laere (FRA/1912)
    (500=4625) Georges Rigal (FRA/1912,24)
    (500) Paul Beulque (FRA/1912)
    (500=545.5) Jean Thorailler (FRA/1912-20)
    (500) Henri Decoin (FRA/1912)
    (500=1744) Paul Vasseur (FRA/1900,12-20)
    (500) Jean Rodier (FRA/1912)

Consolation Round One

  1. Belgium
    roster unknown, from:
    Albert Durant (BEL/1912-24)
    Victor Boin (BEL/1908-12)
    Joseph Pletinckx (BEL/1908-24)
    Oscar Grégoire (BEL/1900-12)
    Herman Donners (BEL/1908-12)
    Herman Meyboom (BEL/1908-12)
    Félicien Courbet (BEL/1908-20)
    Jean Hoffman (BEL/1912)
    Pierre Nijs (BEL/1912-20)
    beat (6-5)
  2. Hungary
    (500) Ádám Sándor (HUN/1912)
    (500) Beleznai László (HUN/1912)
    (500=924) Fazekas Tibor (HUN/1912,24)
    (500) Hégner-Tóth Jenö (HUN/1912)
    (500) Rémi Károly (HUN/1912)
    (500=924) Wenk János (HUN/1912,24)
    (500) Zachár Imre (HUN/1912)

Final

  1. Great Britain
    (3200=19258) Paul Radmilovic (GBR/1908-28)
    (3200=17657) Charles Smith (GBR/1908-24)
    (3200=17600) George Wilkinson (GBR/1900,1908-12)
    (3200=5600) George Cornet (GBR/1908-12)
    (3200=9643) Charles Bugbee (GBR/1912-24)
    (3200) Arthur Hill (GBR/1912)
    (3200) Isaac Bentham (GBR/1912)
    beat (8-0)
  2. Austria
    Rudolf Buchfelder (AUT/1912)
    Richard Manuel (AUT/1912)
    Walter Schachlitz (AUT/1912)
    Otto Scheff (aut-POL/1912)
    Josef Wagner (AUT/1912)
    Ernst Kovács (AUT/1912)
    Hermann Buchfelder (AUT/1912)

Semifinals

Match One

  1. Austria
    Rudolf Buchfelder (AUT/1912)
    Richard Manuel (AUT/1912)
    Walter Schachlitz (AUT/1912)
    Otto Scheff (aut-POL/1912)
    Josef Wagner (AUT/1912)
    Ernst Kovács (AUT/1912)
    Hermann Buchfelder (AUT/1912)
    beat (5-4)
  2. Hungary
    Ádám Sándor (HUN/1912)
    Beleznai László (HUN/1912)
    Fazekas Tibor (HUN/1912,24)
    Hégner-Tóth Jenö (HUN/1912)
    Rémi Károly (HUN/1912)
    Wenk János (HUN/1912,24)
    Zachár Imre (HUN/1912)

Match Two

  1. Great Britain
    Paul Radmilovic (GBR/1908-28)
    Charles Smith (GBR/1908-24)
    George Wilkinson (GBR/1900,1908-12)
    George Cornet (GBR/1908-12)
    Charles Bugbee (GBR/1912-24)
    Arthur Hill (GBR/1912)
    Isaac Bentham (GBR/1912)
    beat (6-3)
  2. Sweden
    Torsten Kumfeldt (SWE/1908-12)
    Harald Julin (SWE/1908-20)
    Pontus Hanson (SWE/1908-12)
    Robert Andersson (SWE/1908-20)
    Max Gumpel (SWE/1912)**
    Wille Andersson (SWE/1912-24)
    Erik Bergqvist (SWE/1912-20)

Round One

Match One

  1. Great Britain
    Paul Radmilovic (GBR/1908-28)
    Charles Smith (GBR/1908-24)
    George Wilkinson (GBR/1900,1908-12)
    George Cornet (GBR/1908-12)
    Charles Bugbee (GBR/1912-24)
    Arthur Hill (GBR/1912)
    Isaac Bentham (GBR/1912)
    beat (7-5 aet)
  2. Belgium
    Albert Durant (BEL/1912-24)
    Victor Boin (BEL/1908-12)
    Joseph Pletinckx (BEL/1908-24)
    Oscar Grégoire (BEL/1900-12)
    Herman Donners (BEL/1908-12)
    Herman Meyboom (BEL/1908-12)
    Félicien Courbet (BEL/1908-20)
    not in this match
    Jean Hoffman (BEL/1912)
    Pierre Nijs (BEL/1912-20)

Match Two

  1. Sweden
    Torsten Kumfeldt (SWE/1908-12)
    Harald Julin (SWE/1908-20)
    Pontus Hanson (SWE/1908-12)
    Robert Andersson (SWE/1908-20)
    Max Gumpel (SWE/1912)**
    Wille Andersson (SWE/1912-24)
    Erik Bergqvist (SWE/1912-20)
    beat (7-2)
  2. France
    Gustave Prouvost (FRA/1912)
    Gaston Van Laere (FRA/1912)
    Georges Rigal (FRA/1912)
    Paul Beulque (FRA/1912)
    Jean Thorailler (FRA/1912-20)
    Henri Decoin (FRA/1912)
    Paul Vasseur (FRA/1900,12-20)

1920


Written 2000-12-25 - last modified 2004-01-25

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.