Tennis - Mixed Doubles

Paris 1900

  1. (4800) Charlotte Cooper (GBR/1900)
    (4800) Reginald Doherty (GBR/1900)
    beat 6-2 6-4
  2. (3000) Hélène Prévost (FRA/1900)
    (3000) Harold Mahoney (IRL/1900)

Semi-Finals

  1. (1560) Hedwiga Rosenbaumova (CZE/1900)
    (1560) Archibald Warden (GBR/1900) lost to Hélène Prévost - Harold Mahoney 6-3 6-0
  2. (1560) Marion Jones (USA/1900)
    (1560) Laurie Doherty (GBR/1900) lost to Charlotte Cooper - Reginald Doherty 6-2 6-4

Round One

  1. (430.5) Katie Gillou (FRA/1900)
    (430.5) Pierre Verdi-Delisle (FRA/1900) lost to Hedwiga RosenbaumovaArchibald Warden 6-3 3-6 6-2
  2. Prévost - Mahoney had a bye
  3. (430.5) Georgina Jones (USA/1900)
    (430.5) Charles Sands (USA/1900) lost to Marion Jones - Laurie Doherty 6-1 7-5
  4. Cooper - Doherty had a bye

Athina 1906

  1. (3600) Marie Décugis (FRA/1906)
    (3600=12600) Max Décugis (FRA/1900,06,20)
    beat
    (2250) Aspasia Matsa (GRE/1906)
    (2250) Xenofon Kasdaglis (GRE/1906)

Semifinals

  1. (Q) Marie Décugis (FRA/1906)
    (Q) Max Décugis (FRA/1900,06,20)
    beat
    (1440) Sofia Marinou (GRE/1906)
    (1440) Georgios Simiriotis (GRE/1906)
  2. (Q) Aspasia Matsa (GRE/1906)
    (Q) Xenofon Kasdaglis (GRE/1906)
    beat
    (900) Esme Simiriotis (GRE/1906)
    (900) Nikolaos Zarifis (GRE/1906)

Round One

  1. (Q) Sofia Marinou (GRE/1906)
    (Q) Georgios Simiriotis (GRE/1906)
    beat
    (562.5) Fronietta Paspati (GRE/1906)
    (562.5) Dimitrios Kasdaglis (GRE/1906)

Stockholm 1912

  1. (4800) Dora Köring (GER/1912)
    (4800) Heinrich Schomburgk (GER/1908-12)
    beat
  2. (3000=3776) Sigrid Fick (SWE/1912-24)
    (3000) Gunnar Setterwall (SWE/1908-12)

Semifinals

  1. Dora Köring (GER/1912)
    Heinrich Schomburgk (GER/1908-12)
    beat
    (1920=1921) Marguerite Broquedis-Billout (FRA/1912,24)
    (1920) Albert Canet (FRA/1912)
  2. Sigrid Fick (SWE/1912)
    Gunnar Setterwall (SWE/1908-12)
    bye

Quarterfinals (4 = 1200)

  1. Sigrid Fick (SWE/1912)
    Gunnar Setterwall (SWE/1908-12)
    beat
    (1200) Annie Holmström (SWE/1912)
    (1200) Torsten Grönfors (SWE/1912)
  2. Marguerite Broquedis-Billout (FRA/1912,24)
    Albert Canet (FRA/1912)
    bye
  3. Dora Köring (GER/1912)
    Heinrich Schomburgk (GER/1908-12)
    bye

Round One (5-6 = 615)

  1. Annie Holmström (SWE/1912)
    Torsten Grönfors (SWE/1912)
    beat
    (615=644.6) Molla Bjurstedt-Mallory (NOR/1912,24)
    (615=616.5) Conrad Langaard (NOR/1912-24)
  2. Marguerite Broquedis-Billout (FRA/1912,24)
    Albert Canet (FRA/1912)
    beat
    (615) Edith Arnheim (SWE/1912)
    (615) Carl-Olof Nylén (SWE/1912)

Antwerpen 1920

  1. (4800) Suzanne Lenglen (FRA/1920)
    (4800=12600) Max Décugis (FRA/1900,06,20)
  2. (3000=4200) Kitty McKane (GBR/1920-24)
    (3000) Max Woosnam (GBR/1920)
  3. (1920) Milada Skrbková (CZE/1920)
    (1920) Ladislav Žemla (CZE/1920)
  4. (1200) Amory Hansen (DEN/1920)
    (1200=1201) Erik Tegnér (DEN/1920-24)
    quarter-finalists
  5. (430.5) Anne Chaudoir (BEL/1920)
    (430.5) Albert Lammens (BEL/1920)
  6. (430.5) Marie Storms (BEL/1920)
    (430.5=470.1) Joseph Halot (BEL/1920-24)
  7. (430.5=432.0) Lily Strömberg (SWE/1920-24)
    (430.5) Sune Malmström (SWE/1920)

  8. round two
  9. (39.56=79.12) Anne de Borman (BEL/1920-24)
    (39.56=41.03) Jean Washer (BEL/1920-24)
  10. (39.56) Jeanne Vaussard (FRA/1920)
    (39.56) Jean-François Blanchy (FRA/1920)
  11. (39.56) Geraldine Beamish(GBR/1920)
    (39.56) Alfred Beamish (GBR/1920)
  12. (39.56) Elisabeth d'Ayen (FRA/1920)
    (39.56) Fernand Hirsch (FRA/1920)
  13. (39.56=41.03) Marthe Dupont-Trasenster (BEL/1920-24)
    (39.56) François Laloux (BEL/1920)
  14. (39.56) Rosetta Gagliardi (ITA/1920)
    (39.56) Cesare Colombo (ITA/1920)

  15. round one
  16. (2.04) Winifred McNair (GBR/1920)
    (2.04) Noel Turnbull (GBR/1920)
  17. (2.04=3776) Sigrid Fick (SWE/1912-24)
    (2.04) Albert Lindqvist (SWE/1920)
  18. (2.04) Dorothy Holman (GBR/1920)
    (2.04) Gordon Lowe (GBR/1920)

Paris 1924

  1. (4800) Hazel Wightman (USA/1924)
    (4800) Dick Williams (USA/1924)
  2. (3000) Marion Jessup (USA/1924)
    (3000) Vinnie Richards (USA/1924)
  3. (1920) Kea Bouman (NED/1924)
    (1920) Henk Timmer (NED/1924)
  4. (1200=4200) Kitty McKane (GBR/1920-24)
    (1200) Brian Gilbert (GBR/1924)
    quarter-finals
  5. (430.5) Elia "Lili" Álvarez (ESP/1924)
    (430.5) Eduardo Flaquer (ESP/1924)
  6. (430.5) Phyllis Covell (GBR/1924)
    (430.5) Leslie Godfree (GBR/1924)
  7. (430.5=3776) Sigrid Fick (SWE/1912-24)
    (430.5) Henning Müller (SWE/1924)
  8. (430.5) Hilda Wallis (IRL/1924)
    (430.5) Edwin McCrea (IRL/1924)
    round two
  9. (39.56=644.6) Molla Bjurstedt-Mallory (NOR/1912,24)
    (39.56) Jack Nielsen (NOR/1924)
  10. (39.56) Váradi-Péter Ilona (HUN/1924)
    (39.56) von Kelemen Aurél (HUN/1924)
  11. (39.56=79.12) Anne de Borman (BEL/1920-24)
    (39.56=470.1) Joseph Halot (BEL/1920-24)
  12. (39.56) Lena Valaoritou-Skaramagna (GRE/1924)
    (39.56) Avgoustos Zerlentis (GRE/1924)
  13. (39.56) Giulia Perelli (ITA/1924)
    (39.56) Umberto De Morpurgo (ITA/1924)
  14. (39.56) N. Polley (IND/1924)
    (39.56) Sydney Jacob (IND/1924)
    round one
  15. (1.47=1921) Marguerite Broquedis-Billout (FRA/1912,24)
    (1.47) Jean Borotra (FRA/1924)
  16. (1.47=41.03) Marthe Dupont-Trasenster (BEL/1920-24)
    (1.47=41.03) Jean Washer (BEL/1920-24)
  17. (1.47) Phoebe Blair-White (IRL/1924)
    (1.47) William Ireland (IRL/1924)
  18. (1.47=432.0) Lily Strömberg-von Essen (SWE/1920-24)
    (1.47) Charles Wennergren (SWE/1924)
  19. (1.47) Elsebeth Brehm (DEN/1924)
    (1.47=1201) Erik Tegner (DEN/1920-24)
  20. (1.47) Caro Dahl (NOR/1924)
    (1.47=616.5) Conrad Langaard (NOR/1912-24)
  21. (1.47) Rosa Torras (ESP/1924)
    (1.47) Raimundo Saprisa (ESP/1924)


Written 2000-12-25 - last modified 2002-10-15

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.