Swimming - Men's 4 x 200 m Free-style

4 x 200 m Free-style Relay

Paris 1900 (Team Race)

  1. Deutscher Schwimm Verband Berlin, Germany (1+2+4+6+19=32)
    (1600) Ernst Hoppenberg (GER/1900)
    (1600) Max Hainle (GER/1900)
    (1600) Ernest Luhrsen (GER/1900)
    (1600) Gustav Lexau (GER/1900)
    (1600) Herbert von Petersdorf (GER/1900)
  2. Tritons Lillois (3+5+12+13+18=51)
    (1000) Maurice Hochepied (FRA/1900)
    (1000) J. Bertrand (FRA/1900)
    (1000) Victor Hochepied (FRA/1900)
    (1000) Verbecke (FRA/1900)
    (1000) Victor Cadet (FRA/1900)
  3. Pupilles de Neptune de Lille (8+9+11+14+19=61)
    (640) Tartara (FRA/1900)
    (640) Désiré Mérchez (FRA/1900)
    (640) Louis Martin (FRA/1900)
    (640) Jean Leuilleux (FRA/1900)
    (640) Philippe Houben (FRA/1900)
  4. Libellule de Paris (7+10+15+16+17=65)
    (400) Jules Clévenot (FRA/1900)
    (400) B. Rosier (FRA/1900)
    (400) R. Féret (FRA/1900)
    (400) Gazaigne (FRA/1900)
    (400) Pelloy (FRA/1900)

Finals

Heat One

  1. (1) Ernst Hoppenberg (GER/1900)
  2. (2) Max Hainle (GER/1900)
  3. (3) Maurice Hochepied (FRA/1900)
  4. (4) Ernest Luhrsen (GER/1900)
  5. (5) J. Bertrand (FRA/1900)

Heat Two

  1. (6) Gustav Lexau (GER/1900)
  2. (7) Jules Clévenot (FRA/1900)
  3. (8) Tartara (FRA/1900)
  4. (9) Désiré Mérchez (FRA/1900)
  5. (10) B. Rosier (FRA/1900)

Heat Three

  1. (11) Louis Martin (FRA/1900)
  2. (12) Victor Hochepied (FRA/1900)
  3. (13) Verbecke (FRA/1900)
  4. (14) Jean Leuilleux (FRA/1900)
  5. (19) Herbert von Petersdorf (GER/1900)

Heat Four

  1. (15) R. Féret (FRA/1900)
  2. (16) Gazaigne (FRA/1900)
  3. (17) Pelloy (FRA/1900)
  4. (18) Victor Cadet (FRA/1900)
  5. (19) Philippe Houben (FRA/1900)

Heats

Heat One

  1. (Q1) Max Hainle (GER/1900)
  2. (Q2) B. Rosier (FRA/1900)
  3. (Q3) Verbecke (FRA/1900)
  4. (Q4) Philippe Houben (FRA/1900)

Heat Two

  1. (Q1) Ernst Hoppenberg (GER/1900)
  2. (Q2) Jules Clévenot (FRA/1900)
  3. (Q3) Jean Leuilleux (FRA/1900)
  4. (Q4) Victor Cadet (FRA/1900)

Heat Three

  1. (Q1) Maurice Hochepied (FRA/1900)
  2. (Q2) Gustav Lexau (GER/1900)
  3. (Q3) Louis Martin (FRA/1900)
  4. (Q4) R. Féret (FRA/1900)

Heat Four

  1. (Q1) Ernest Luhrsen (GER/1900)
  2. (Q2) Désiré Mérchez (FRA/1900)
  3. (Q3) Victor Hochepied (FRA/1900)
  4. (Q4) Gazaigne (FRA/1900)

Heat Five

  1. (Q1) J. Bertrand (FRA/1900)
  2. (Q2) Tartara (FRA/1900)
  3. (Q3) Herbert von Petersdorf (GER/1900)
  4. (Q4) Pelloy (FRA/1900)

Athina 1906

  1. Hungary
    (1200) Ónody József (HUN/1906)
    (1200) Hajós Henrik (HUN/1906-08)
    (1200) Kiss Géza (HUN/1904-06)
    (1200=1950) von Halmay Zoltán (HUN/1906-08)
  2. Germany
    (750) Ernst Bahnmeyer (GER/1906)
    (750=1150) Oscar Schiele (GER/1906,12)
    (750) Emil Rausch (GER/1904-06)
    (750) Max Pape (GER/1906)
  3. Great Britain
    (480) William Henry (GBR/1906)
    (480=1680) Rob Derbyshire (GBR/1906-08)
    (480=3700) Henry Taylor (GBR/1906-20)
    (480) John Jarvis (GBR/1906)
  4. United States
    (300) Frank Bornamann (USA/1906)
    (300) Joseph Spencer (USA/1906)
    (300) Marquard Schwarz (USA/1906)
    (300=780) Charlie Daniels (USA/1906-08)
  5. Sweden
    (187.5=307.5) Harald Julin (SWE/1906-08)
    (187.5=307.5) Gustaf Wretman (SWE/1906-08)
    (187.5) Charles Norelius (SWE/1906)
    (187.5) Nils Regnell (SWE/1906)
  6. Austria
    (120) Edmond Bernhardt (AUT/1906)
    (120) Leopold Mayer (AUT/1906)
    (120) Simon Orlik (AUT/1906)
    (120) Otto Scheff (aut-POL/1906-08)

London 1908

  1. Great Britain
    (1200=1840) Willie Foster (GBR/1908-12)
    (1200) Paul Radmilovic (GBR/1908)
    (1200=1680) Rob Derbyshire (GBR/1906-08)
    (1200=3700) Henry Taylor (GBR/1906-20)
  2. Hungary
    (750) Munk József (HUN/1908)
    (750=1000) Zachár Imre (HUN/1908-12)
    (750=1000) von Las-Torres Béla (HUN/1908-12)
    (750=1950) von Halmay Zoltán (HUN/1906-08)
  3. USA
    (480=1480) Harry Hebner (USA/1908-12)
    (480) Budd Goodwin (USA/1908)
    (480=780) Charlie Daniels (USA/1906-08)
    (480) Leslie Rich (USA/1908)
  4. Australia
    (300=2530) Frank Beaurepaire (anz-AUS/1908-24)
    (300) Frank Springfield (anz-AUS/1908)
    (300) Snowy Baker (anz-AUS/DIV)
    (300) Theodore Tartakover (anz-AUS/1908)

Semifinals

Fastest second

  1. USA
    (Q) Harry Hebner (USA/1908)
    (Q) Budd Goodwin (USA/1908)
    (Q) Charlie Daniels (USA/1908)
    (Q) Leslie Rich (USA/1908)
  2. Denmark
    (187.5) Poul Holm (DEN/1908)
    (187.5) Harald Klem (DEN/1908)**
    (187.5) Ludvig Dam (DEN/1908)**
    (187.5) Hjalmar Saxtorph (DEN/1908)**

Heat One

  1. Australia
    (Q) Frank Beaurepaire (anz-AUS/1908)
    (Q) Frank Springfield (anz-AUS/1908)
    (Q) Snowy Baker (anz-AUS/DIV)
    (Q) Theodore Tartakover (anz-AUS/1908)
  2. Denmark
    (Qt) Poul Holm (DEN/1908)
    (Qt) Harald Klem (DEN/1908)
    (Qt) Ludvig Dam (DEN/1908)
    (Qt) Hjalmar Saxtorph (DEN/1908)

Heat Two

  1. Great Britain
    (Q) Willie Foster (GBR/1908)
    (Q) Paul Radmilovic (GBR/1908)
    (Q) Rob Derbyshire (GBR/1908)
    (Q) Henry Taylor (GBR/1908)
  2. USA
    (Qt) Harry Hebner (USA/1908)
    (Qt) Budd Goodwin (USA/1908)
    (Qt) Charlie Daniels (USA/1908)
    (Qt) Leslie Rich (USA/1908)
  3. Sweden
    (120=307.5) Gustaf Wretman (SWE/1906-08)**
    (120) Gunnar Wennerström (SWE/1908)
    (120=307.5) Harald Julin (SWE/1906-08)**
    (120) Adolf Andersson (SWE/1908)

Heat Three

  1. Hungary
    (Q) Munk József (HUN/1908)
    (Q) Zachár Imre (HUN/1908)
    (Q) von Las-Torres Béla (HUN/1908)
    (Q) von Halmay Zoltán (HUN/1908)

Stockholm 1912

  1. Australia
    (1600) Cecil Healy (anz-AUS/1906,12)
    (1600) Malcolm Champion (anz-NZL/1912)
    (1600) Les Boardman (anz-AUS/1912)
    (1600) Harold Hardwick (anz-AUS/1912)
  2. USA
    (1000) Ken Huszagh (USA/1912)
    (1000=3250) Perry McGillivray (USA/1912-20)
    (1000=1480) Harry Hebner (USA/1908-12)
    (1000=3250) Duke Kahanamoku (USA//1912-24)
  3. Great Britain
    (640=1840) Willie Foster (GBR/1908-12)
    (640) Sydney Battersby (GBR/1912)
    (640) Jack Hatfield (GBR/1912-28)
    (640=3700) Henry Taylor (GBR/1906-20)
  4. Germany
    (400=1150) Oscar Schiele (GER/1906,12)
    (400) Georg Kunisch (GER/1912)
    (400) Kurt Bretting (GER/1912)
    (400) Max Ritter (GER/1912)
    did not start in final
  5. Hungary
    (250) Beleznai László (HUN//1912)
    (250=1000) Zachár Imre (HUN/1908-12)
    (250) Kenyery Alajos (HUN/1912)
    (250=1000) von Las-Torres Béla (HUN/1908-12)

Round One

Heat One

  1. USA
    Ken Huszagh (USA/1912)
    Perry McGillivray (USA/1912-20)
    Harry Hebner (USA/1908-12)
    Duke Kahanamoku (USA//1912-24)
  2. Hungary
    Beleznai László (HUN//1912)
    Zachár Imre (HUN/1908-12)
    Kenyery Alajos (HUN/1912)
    von Las-Torres Béla (HUN/1908-12)
  3. Great Britain
    Willie Foster (GBR/1908-12)
    Sydney Battersby (GBR/1908-12)
    Jack Hatfield (GBR/1912-28)
    Henry Taylor (GBR/1906-12)

Heat Two

  1. Australasia
    Cecil Healy (anz-AUS/1906,12)
    Malcolm Champion (anz-NZL/1912)
    Les Boardman (anz-AUS/1912)
    Harold Hardwick (anz-AUS/1912)
  2. Germany
    Oscar Schiele (GER/1906,12)
    Georg Kunisch (GER/1912)
    Kurt Bretting (GER/1912)
    Max Ritter (GER/1908-12)

1920


Written 2000-12-22 - last modified 2003-10-17

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.