Swimming - Men's 1500 m Free-style

1500 m Free-style

Athina 1896 (1200 m)

  1. (6400) Hajós Alfréd (HUN/1896)
  2. (4000) Ioannis Andreou (GRE/1896)
    also competed (3rd/8th):
  3. (1076) Efstathios Khorafas (GRE/1896)
  4. (1076) Gardner Williams (USA/1896)
  5. (1076) N. Katravas (GRE/1896)
  6. (1076) 3 unknown Greeks (GRE/1896)
    abandoned :
  7. (160) Paul Neumann (AUT/1896)

St. Louis 1904

  1. (4800=5550) Emil Rausch (GER/1904-06)
  2. (3000) Kiss Géza (HUN/1904)
  3. (1920) Frank Gailey (AUS/1904)
  4. (1200=5200) Otto Wahle (AUT/1904)
    did not finish:
  5. (510) John Meyers (USA/1904)
  6. (510) Lou Handley (USA/1904)
  7. (510) Edgar Adams (USA/1904)

Athina 1906

  1. (4800=9730) Henry Taylor (GBR/1906-20)
  2. (3000=3615) John Jarvis (GBR/1906-08)
  3. (1920=3120) Otto Scheff (aut-POL/1906-12)
  4. (1200) Max Pape (GER/1906)
  5. (750=5550) Emil Rausch (GER/1904-06)
  6. (480) Ernst Bahnmeyer (GER/1906)
  7. (300) Oscar Schiele (GER/1906,12)
  8. (192) Leopold Mayer (AUT/1906)
  9. (120) Joseph Spencer (USA/1906)
  10. (75) Simon Orlik (AUT/1906)
  11. (48) Hjalmar Saxtorph (DEN/1906-08)
    did not finish:
  12. (0.12) Albert Bouguin (FRA/1906)
  13. (0.12) Stanley Cooper (GBR/1906)
  14. (0.12) Cecil Healy (AUS/1906)
  15. (0.12) Vasilios Leontopoulos (GRE/1906)
  16. (0.12) Charles Norelius (SWE/1906)
  17. (0.12=252.3) Paul Radmilovic (GBR/1906-08)
  18. (0.12) Nils Regnell (SWE/1906)
  19. (0.12) Georgios Soulis (GRE/1906)
  20. (0.12) Spyridon Tzetzos (GRE/1906)
  21. (0.12) Paul Vasseur (FRA/1900,06,12-20)
  22. (0.12=15.57) Gustaf Wretman (SWE/1906-08)
  23. (0.12) Mario Albertini (ITA/1906)
  24. (0.12) Edmond Bernhardt (AUT/1906)

London 1908

  1. (4800=9730) Henry Taylor (GBR/1906-12)
  2. (3000=3328) Sydney Battersby (GBR/1908-12)
  3. (1920=7744) Frank Beaurepaire (anz-AUS/1908)
  4. (1200=3120) Otto Scheff (aut-POL/1906-08)

Semifinals

Heat One

  1. (Q) Henry Taylor (GBR/1908)
  2. (Q) Frank Beaurepaire (anz-AUS/1908)
  3. (615=1255) Willie Foster (GBR/1908-12)
  4. (246) Lewis Moist (GBR/1908)

Heat Two

  1. (Q) Sydney Battersby (GBR/1908)
  2. (Q) Otto Scheff (AUT/1908) - 24:15.8
  3. (615=3615) John Jarvis (GBR/1906-08)
    did not start
  4. (246=252.3) Paul Radmilovic (GBR/1906-08)

Round One

Times of second finishers

  1. (Q) Otto Scheff (AUT/1908) - 24:15.8
  2. (120) Frank Springfield (anz-AUS/1908) - 24:52.4
  3. (75) Sam Blatherwick (GBR/1908) - 25:15.4
  4. (48) Gunnar Wennerström (SWE/1908) - 27:15.4
  5. (30) James Green (USA/1908) - 28:09.0

Heat One (14:30)

  1. (Q) Paul Radmilovic (GBR/1908)
  2. (Qt) Gunnar Wennerström (SWE/1908)
  3. (9.3) Oreste Muzzi (ITA/1908)

Heat Two (15:00?)

  1. (Q) Frank Beaurepaire (anz-AUS/1908)
  2. (Qt) Sam Blatherwick (GBR/1908)
  3. (9.3) Piet Ooms (NED/1908)
  4. (1.56=329.6) Wille Andersson (SWE/1908-12)

Heat Three (15:30?)

  1. (Q) Lewis Moist (GBR/1908)

Heat Four (16:00?)

  1. (Q) Sydney Battersby (GBR/1908)
  2. (Qt) Frank Springfield (anz-AUS/1908)
  3. (9.3) André Theuriet (FRA/1908)

Heat Five (16:30?)

  1. (Q) John Jarvis (GBR/1908)
  2. (Qt) James Green (USA/1908)
  3. (9.3) Richard Hassell (GBR/1908)

Heat Six (17:00?)

  1. (Q) Henry Taylor (GBR/1908)
  2. (Qt) Otto Scheff (AUT/1908)
  3. (9.3=15.57) Gustaf Wretman (SWE/1906-08)
  4. (1.56) Eduard Meijer (NED/1908)

Heat Seven (17:30?)

  1. (Q) Willie Foster (GBR/1908)

Stockholm 1912

  1. (6400=6530) George Hodgson (CAN/1912-20)
  2. (4000=6204) Jack Hatfield (GBR/1912-28)
  3. (2560) Harold Hardwick (anz-AUS/1912)
    did not finish
  4. (1000) von Las-Torres Béla (HUN/1908-12)
  5. (1000) Malcolm Champion (anz-NZL/1912)

Semifinals

Third places in semis:

  1. Harold Hardwick (anz-AUS/1912) 23:14.0
  2. (640=1255) Willie Foster (GBR/1908-12) 23:32.2

Heat One

  1. George Hodgson (CAN/1912-20)
  2. Jack Hatfield (GBR/1912-28)
  3. Harold Hardwick (anz-AUS/1912)
  4. (328=329.6) Wille Andersson (SWE/1908-12)
    did not finish
  5. (130=9730) Henry Taylor (GBR/1906-12)
    did not start
  6. (64) Franz Schuh (AUT/1912)

Heat Two

  1. von Las-Torres Béla (HUN/1908-12)
  2. Malcolm Champion (anz-NZL/1912)
  3. Willie Foster (GBR/1908-12)
  4. (328=3328) Sydney Battersby (GBR/1908-12)
    did not start
  5. (64) Bill Longworth (anz-AUS/1912)

Third placers in Round One

  1. Henry Taylor (GBR/1906-12) 24:06.4
  2. (40) John Johnsen (NOR/1912) 25:45.6
  3. (25.6) Eskil Wedholm (SWE/1912) 27:38.0
  4. (16) Harry Hedegaard (DEN/1912) 28:32.4
  5. (6.4) Auguste Caby (FRA/1912) DNF

Round One (4th = 16-18 = 4.32, 5th = 19 = 1.6)

Heat One

  1. Wille Andersson (SWE/1908-12)
  2. Malcolm Champion (anz-NZL/1912)
  3. Henry Taylor (GBR/1906-12)
  4. (4.32) Herbert Wetter (NOR/1912)

Heat Two

  1. von Las-Torres Béla (HUN/1908-12)
  2. Jack Hatfield (GBR/1912-28)
  3. Auguste Caby (FRA/1912)

Heat Three

  1. George Hodgson (CAN/1912-20)
  2. Bill Longworth (anz-AUS/1912)
  3. Harry Hedegaard (DEN/1912)

Heat Four

  1. Sydney Battersby (GBR/1908-12)
  2. Franz Schuh (AUT/1912)
  3. Eskil Wedholm (SWE/1912)
  4. (4.32) Mario Massa (ITA/1908-20)**

Heat Five

  1. Harold Hardwick (anz-AUS/1912)
  2. Willie Foster (GBR/1908-12)
  3. John Johnsen (NOR/1912)
  4. (4.32) Gustav Collin (SWE/1912)
  5. (1.6) Pavel Avksentyev (RUS/1912)

1920


Written 2000-12-14 - last modified 2012-04-07

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.