Swimming - Men's 400 m Free-style

400 m free-style

Athina 1896 (500 m)

  1. (6400) Paul Neumann (AUT/1896)
  2. (4000) Antonios Pepanos (GRE/1896)
  3. (2560) Efstathios Khorafas (GRE/1896)

St. Louis 1904 (440 yds)

  1. (4800) Charlie Daniels (USA/1904)
  2. (3000) Frank Gailey (AUS/1904)
  3. (1920) Otto Wahle (AUT/1904)
  4. (1200=1202) Budd Goodwin (USA/1904,08)

Athina 1906

  1. (4800=6720) Otto Scheff (aut-POL/1906-08)
  2. (3000=8258) Henry Taylor (GBR/1906-20)
  3. (1920) John Jarvis (GBR/1906)
  4. (1200) Bruckner Alajos (HUN/1906)
  5. (750=1365) Paul Radmilovic (GBR/1906-08)
  6. (480=2080) Cecil Healy (AUS/1906,12)
    also competed
  7. (112.0) Rob Derbyshire (GBR/1906)
  8. (112.0) Tóbiás Zoltán (HUN/1906)
  9. (112.0) Vasilios Leontopoulos (GRE/1906)
  10. (112.0) Konstantinos Kleinias (GRE/1906)
  11. (112.0) Konstantinos Panteleskos (GRE/1906)
  12. (112.0=112.2) Hjalmar Saxtorph (DEN/1906-08)
  13. (112.0) Frank Bornamann (USA/1906)

London 1908

  1. (4800=8258) Henry Taylor (GBR/1906-20)
  2. (3000=4543) Frank Beaurepaire (AUS/1908,20-24)
  3. (1920=6720) Otto Scheff (aut-POL/1906-08)
  4. (1200=1840) Willie Foster (GBR/1908-12)

Semifinals

Heat One

  1. (Q) Otto Scheff (aut-POL/1906-08)
  2. (Q) Henry Taylor (GBR/1906-20)
  3. (615=1365) Sydney Battersby (GBR/1908-12)
  4. (246=1246) von Las-Torres Béla (HUN/1908-12)
  5. (97.5) Hajós Henrik (HUN/1908)

Heat Two

  1. (Q) Frank Beaurepaire (AUS/1908,20-24)
  2. (Q) Willie Foster (GBR/1908-12)
  3. (615) Paul Radmilovic (GBR/1906-08)
  4. (246) Zachár Imre (HUN/1908-12)
    did not start
  5. (97.5=97.56) Theodore Tartakover (anz-AUS/1908-12)

Times of second placed swimmers

  1. (Q) von Las-Torres Béla (HUN/1908-12) 5:22.2
  2. (48) Frank Springfield (anz-AUS/1908) 5:57.4
  3. (30) Sam Blatherwick (GBR/1908) 6:16.8
  4. (19.2) William Haynes (GBR/1908) 6:21.2
  5. (12) Robert Andersson (SWE/1906-20) 6:28.0
  6. (7.5) Arthur Sharp (GBR/1908) 7:00.4
  7. (4.8) Aage Holm (DEN/1908) 8:08.8

Round One (3rd=17/20 - 4th=21/23 - 5th=24/25)

Heat One (16:00)

  1. (Q) Sydney Battersby (GBR/1908-12)
  2. (qt) von Las-Torres Béla (HUN/1908-12)
  3. (1.718) Budd Goodwin (USA/1904,08)
  4. (0.324) Wille Andersson (SWE/1908-12)
  5. (0.098) Henri Decoin (FRA/1908)

Heat Two (16:15?)

  1. (Q) Willie Foster (GBR/1908-12)
  2. (qt) Robert Andersson (SWE/1906-20)

Heat Three (16:30?)

  1. (Q) Theodore Tartakover (anz-AUS/1908)

Heat Four (16:45)

  1. (Q) Frank Beaurepaire (AUS/1908,20-24)
  2. (qt) Sam Blatherwick (GBR/1908)
  3. (1.718) Conrad Trubenbach (USA/1908)
  4. (0.324=0.496) Davide Baiardo (ITA/1908-12)

Heat Five (17:00?)

  1. (Q) Paul Radmilovic (GBR/1906-08)
  2. (qt) Aage Holm (DEN/1908)

Heat Six (17:15?)

  1. (Q) Henry Taylor (GBR/1906-20)
  2. (qt) Frank Springfield (anz-AUS/1908)
  3. (1.718=1.782) Mario Massa (ITA/1908-20)

Heat Seven (17:30?)

  1. (Q) Otto Scheff (aut-POL/1906-08)
  2. (qt) William Haynes (GBR/1908)
  3. (1.718) Ónody József (HUN/1908)
  4. (0.211) Friedrich Meuring (NED/1908)
  5. (0.211=112.2) Hjalmar Saxtorph (DEN/1906-08)

Heat Eight (17:45?)

  1. (Q) Zachár Imre (HUN/1908-12)

Heat Nine (18:00?)

  1. (Q) Hajós Henrik (HUN/1908)
  2. (qt) Arthur Sharp (GBR/1908)

Stockholm 1912

  1. (6400=6728) George Hodgson (CAN/1912-20)
  2. (4000=5572) John Hatfield (GBR/1912-28)
  3. (2560) Harold Hardwick (anz-AUS/1912)
  4. (1600=2080) Cecil Healy (anz-AUS/1906,12)
  5. (1000=1246) von Las-Torres Béla (HUN/1908-12)

Third-place finishers

  1. Cecil Healy (anz-AUS/1906,12)
  2. (640=1840) Willie Foster (GBR/1908-12)

Semifinals

Heat One

  1. George Hodgson (CAN/1912-20)
  2. Jack Hatfield (GBR/1912-28)
  3. Willie Foster (GBR/1908-12)
  4. (328) Nicholas Nerich (USA/1912) 5:50.4
  5. (130=1365) Sydney Battersby (GBR/1908-12)
  6. (52) John Johnsen (NOR/1912)
    did not start
  7. (25.6) Max Ritter (GER/1908-12)

Heat Two

  1. Harold Hardwick (anz-AUS/1912)
  2. von Las-Torres Béla (HUN/1908-12)
  3. Cecil Healy (anz-AUS/1906,12)
  4. (328) Malcolm Champion (anz-NZL/1912)
  5. (130=8258) Henry Taylor (GBR/1906-12)
    did not start
  6. (52) Kenyery Alajos (HUN/1912)

Third-place finishers (ranked on time)

  1. Nicholas Nerich (USA/1912) 5:50.4
  2. (16) Oscar Schiele (GER/1906,12) 5:57.0
  3. (10) Franz Schuh (AUT/1912) 6:09.4
  4. (6.4) James Reilly (USA/1912) 6:10.2
  5. (4) Eskil Wedholm (SWE/1912) 6:29.8
  6. (2.56) Nikolay Voronkov (rus-LTU/1912) dnf

Round One (4th = 19-22 = 0.91 - 5th = 23-25 = 0.172 - 6th = 26 = 0.064)

Heat One

  1. Harold Hardwick (anz-AUS/1912)
  2. Malcolm Champion (anz-NZL/1912)
  3. James Reilly (USA/1912)
  4. (0.91) Nils-Erik Haglund (SWE/1912)
  5. (0.172=0.496) Davide Baiardo (ITA/1908-12)
    did not finish
  6. (0.064=1.782) Mario Massa (ITA/1908-20)

Heat Two

  1. Sydney Battersby (GBR/1908-12)
  2. John Johnsen (NOR/1912)
  3. Eskil Wedholm (SWE/1912)
    did not finish
  4. (0.91) Pavel Avksentyev (RUS/1912)

Heat Three

  1. Max Ritter (GER/1908-12)
  2. Kenyery Alajos (HUN/1912)
  3. Nicholas Nerich (USA/1912)
    did not finish
  4. (0.172) David Theander (SWE/1912)
  5. (0.172=97.56) Theodore Tartakover (anz-AUS/1908-12)

Heat Four

  1. von Las-Torres Béla (HUN/1908-12)
  2. Henry Taylor (GBR/1906-12)
    did not finish
  3. Nikolay Voronkov (rus-LTU/1912)

Heat Five

  1. Cecil Healy (anz-AUS/1906,12)
  2. Jack Hatfield (GBR/1912-28)
  3. Franz Schuh (AUT/1912)

Heat Six

  1. George Hodgson (CAN/1912-20)
  2. Willie Foster (GBR/1908-12)
  3. Oscar Schiele (GER/1906,12)
  4. (0.91) George Godfrey (RSA/1912)
  5. (0.172) Harry Hedegaard (DEN/1912)

1920


Written 2000-12-14 - last modified 2003-09-14

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.