Swimming - Men's 100 m Free-style

100 m free-style

Athina 1896

  1. (6400) Hajós Alfréd (HUN/1896)
  2. (4000) Otto Herschmann (AUT/1896)
    also competed (3rd/10th):
  3. (839.5) Efstathios Khorafas (GRE/1896)
  4. (839.5) Gardner Williams (USA/1896)
  5. (839.5) Alexandros Khrysafos (GRE/1896)
  6. (839.5) Georgios Anninos (GRE/1896)
  7. (839.5) 4 unknown Greeks (GRE/1896)

St. Louis 1904 (100 yds)

  1. (4800=13500) von Halmay Zoltán (HUN/1904-06)
  2. (3000=12600) Charlie Daniels (USA/1904-08)
  3. (1920) Scott Leary (USA/1904)
  4. (1200) David Gaul (USA/1904)
  5. (750) David Hammond (USA/1904)
  6. (480) Budd Goodwin (USA/1904)

Heat One

  1. (Q) von Halmay Zoltán (HUN/1904-08)
  2. (Q) Scott Leary (USA/1904)
  3. (Q) David Hammond (USA/1904)
  4. at most 2 unknown competitors, possibly Raymond Thorne, Edwin Swatek and William Orthwein, or one of the 220 yds swimmers

Heat Two

  1. (Q) Charlie Daniels (USA/1904-08)
  2. (Q) David Gaul (USA/1904)
  3. (Q) Budd Goodwin (USA/1904)
  4. 1 unknown competitor, possibly Raymond Thorne, Edwin Swatek and William Orthwein, or one of the 220 yds swimmers

Athina 1906

  1. (4800=12600) Charlie Daniels (USA/1904-08)
  2. (3000=13500) von Halmay Zoltán (HUN/1904-06)
  3. (1920=5920) Cecil Healy (AUS/1906,12)
  4. (1200=1290) Paul Radmilovic (GBR/1906-12)**+wat
  5. (750=780.9) Rob Derbyshire (GBR/1906-12)**switch wat
  6. (480=499.2) Ónody József (HUN/1906-08)
  7. (300) Marquard Schwarz (USA/1904-06)
  8. (192) Hjalmar Johansson (SWE/1906-08)**+ath,div
  9. (120=188.3) Robert Andersson (SWE/1906-20)

Semifinals

Heat One

  1. (Q) Charlie Daniels (USA/1904-08)
  2. (Q) Cecil Healy (AUS/1906,12)
  3. (Q) Rob Derbyshire (GBR/1906-12)
  4. (Q) Robert Andersson (SWE/1906-20)
  5. (75) Albert Bouguin (FRA/1906)
  6. (39) Ludvig Dam (DEN/1906-08)
  7. (15.6) P. Paraskevopoulos (GRE/1906)**div

Heat Two

  1. (Q) Paul Radmilovic (GBR/1906-12)
  2. (Q) von Halmay Zoltán (HUN/1904-06)
  3. (Q) Marquard Schwarz (USA/1904-06)
  4. (Q) Hjalmar Johansson (SWE/1906-08)
  5. (Q) Ónody József (HUN/1906-08)
  6. (39=1963) Harald Julin (SWE/1906-12)**+wat-20
  7. (7.725) Georg Hoffmann (GER/1904-06)
  8. (7.725) Mario Albertini (ITA/1906)
  9. (7.725) Vasilios Leontopoulos (GRE/1906)
  10. (7.725) Spyridon Tzetzos (GRE/1906)

London 1908

  1. (4800=12600) Charlie Daniels (USA/1904-08)
  2. (3000=13500) von Halmay Zoltán (HUN/1904-06)
  3. (1920=1963) Harald Julin (SWE/1906-12)
  4. (1200) Leslie Rich (USA/1908)

Semifinals

Heat One

  1. (Q) von Halmay Zoltán (HUN/1900-08)
  2. (Q) Harald Julin (SWE/1906-12)
  3. (615=615.9) Harry Hebner (USA/1908-12)
  4. (246) Frank Beaurepaire (anz-AUS/1908)
  5. (72.75) Wilfred Edwards (GBR/1908)
  6. (72.75=1290) Paul Radmilovic (GBR/1906-12)

Heat Two

  1. (Q) Charlie Daniels (USA/1904-08)
  2. (Q) Leslie Rich (USA/1908)
  3. (615) George Dockrell (IRL/1908)
  4. (246) Otto Scheff (AUT/1908)
  5. (97.5) Addin Tyldesley (GBR/1908)

Round One

Second fnsishers - time

  1. (Q) Paul Radmilovic (GBR/1908) - 1:12.0
  2. (Q) Addin Tyldesley (GBR/1908) - 1:12.0
  3. (30=780.9) Rob Derbyshire (GBR/1906-12) - 1:12.6
  4. (19.2=499.2) Ónody József (HUN/1906-08) - 1:13.2
  5. (12) Lambertus Benenga (NED/1908) - 1:14.0
  6. (7.2) André Duprez (BEL/1908) - 1:18.0
  7. (4.8=5.745) Theodore Tartakover (anz-AUS/1908-12)
  8. (3) Robert Zimmerman (CAN/1908) - 1:35.0

Heat One (16:15)

  1. (Q) von Halmay Zoltán (HUN/1900-08)
  2. (qt) Theodore Tartakover (anz-AUS/1908)
  3. (0.304) Bouke Benenga (NED/1908)
  4. (0.304=1.249) Herman Meyboom (BEL/1908-12)
  5. (0.304) Harald Klem (DEN/1908)
  6. (0.304=0.318) Davide Baiardo (ITA/1908-12)

Heat Two (16:20?)

  1. (Q) Otto Scheff (aut-POL/1908)
  2. (qt) Addin Tyldesley (GBR/1908)
  3. (0.304=0.341) Gérard Meister (FRA/1908-12)
  4. (0.304) Munk József (HUN/1908)
  5. (0.304) Conrad Trubenbach (USA/1908)

Heat Three (16:25?)

  1. (Q) Frank Beaurepaire (anz-AUS/1908)
  2. (qt) Lambertus Benenga (NED/1908)
  3. (0.304) Poul Holm (DEN/1908)
  4. (0.304) Hajós Henrik (HUN/1908)
  5. (0.304=188.3) Robert Andersson (SWE/1906-20)

Heat Four (16:30?)

  1. (Q) Harald Julin (SWE/1906-12)
  2. (qt) Rob Derbyshire (GBR/1906-12)
  3. (0.304) Robert Foster (USA/1908)
  4. (0.304) Victor Boin (BEL/1908)

Heat Five (16:35?)

  1. (Q) Charlie Daniels (USA/1904-08)
  2. (qt) Ónody József (HUN/1908)
  3. (0.807) George Innocent (GBR/1908-12)
  4. (0.304) René André (FRA/1908)
  5. (0.304) Hjalmar Saxtorph (DEN/1908)

Heat Six (16:40?)

  1. (Q) Harry Hebner (USA/1908-12)
  2. (qt) Paul Radmilovic (GBR/1908)
  3. (0.304) Fernand Feyaerts (BEL/1908)
  4. (0.304) Edward Cooke (anz-AUS/1908)

Heat Seven (16:45?)

  1. (Q) Wilfred Edwards (GBR/1908)
  2. (qt) Robert Zimmerman (CAN/1908)

Heat Eight (16:50?)

  1. (Q) George Dockrell (IRL/1908)

Heat Nine (16:55?)

  1. (Q) Leslie Rich (USA/1908)
  2. (qt) André Duprez (BEL/1908)

Stockholm 1912

  1. (6400=25200) Duke Kahanamoku (USA/1912-24)
  2. (4000=5920) Cecil Healy (anz-AUS/1906,12)
  3. (2560) Ken Huszagh (USA/1912)
  4. (1600) Kurt Bretting (GER/1912)
  5. (1000) Walter Ramme (GER/1912)
  6. (640) Bill Longworth (anz-AUS/1912)

Semifinals

Heat One

  1. Cecil Healy (anz-AUS/1906,12)
  2. Walter Ramme (GER/1912)
  3. Bill Longworth (anz-AUS/1912)

Heat Two

  1. Kurt Bretting (GER/1912)

Heat Three

  1. Duke Kahanamoku (USA/1912-24)
  2. Ken Huszagh (USA/1912)
  3. (400) Perry McGillivray (USA/1912-20)
  4. (4.32=8.32) Mario Massa (ITA/1908-20)

The Americans had not realised the round earlier in the day had been the quarterfinal, and they did not turn up for the semifinal. They were allowed to compete in a separate semifinal. The winner would qualify if he swam faster than the third finisher in semifinal one. Duke Kahanamoku did that by swimming a World Record. Ken Huzsagh was also allowed to progress since he equalled the time of Bill Longworth. Perry McGillivray also equalled that time, but he was not allowed to proceed. Mario Massa (see below) was also added to this extra semi-final, but he did not finish the race.

Thirdplace finishers in Quarterfinals

  1. Cecil Healy (anz-AUS/1906,12) 1:04.8
  2. (256) Harold Hardwick (anz-AUS/1912) 1:06.0
  3. (160) Max Ritter (GER/1908-12) 1:08.8
  4. (160) Nicholas Nerich (USA/1912) 1:08.8

Quarterfinals

Heat One

  1. Kurt Bretting (GER/1912)
  2. Bill Longworth (anz-AUS/1912)
  3. Harold Hardwick (anz-AUS/1912)
  4. (68=188.3) Robert Andersson (SWE/1906-20)
    did not start
  5. (4.32) Beleznai László (HUN/AQU/1912)
  6. (4.32) Georges Rigal (FRA/AQU/1912,24)

Heat Two

  1. Duke Kahanamoku (USA/1912-24)
  2. Walter Ramme (GER/1912)
  3. Max Ritter (GER/1908-12)
  4. Nicholas Nerich (USA/1912)
    did not start
  5. (4.32=1963) Harald Julin (SWE/1906-12)
  6. (4.32) Erik Bergqvist (SWE/AQU/1912-20)

Heat Three

  1. Ken Huszagh (USA/1912)
  2. Perry McGillivray (USA/1912-20)
  3. Cecil Healy (anz-AUS/1906,12)
  4. (68) Les Boardman (anz-AUS/1912)
  5. (17.2=1290) Paul Radmilovic (GBR/1906-12)
    did not start
  6. Mario Massa (ITA/1908-20)

Mario Massa was allowed to compete in the (extra) semifinal

Round One (4th=25-31=0.037 - 5th=32-33=-2.33 - 6th = 34=-2.16)

Third placers (ranked on time)

  1. Ken Huszagh (USA/1912)
  2. (2.56) Rob Derbyshire (GBR/1906-12)
  3. (1.6) Harry Hebner (USA/1908-12)
  4. Mario Massa (ITA/1908-20)
  5. (0.64) Theodore Tartakover (anz-AUS/1908-12)
  6. (0.4) Andreas Asimakopoulos (GRE/1912-24)
  7. (0.4) Herman Meyboom (BEL/1908-12)
  8. (0.16) Szentgróthy László (HUN/1912) not even certain if he swam at all

Mario Massa was joint second in heat seven and originally placed third - he was later added to the semifinal, despite not having swum in round two

Heat One

  1. Beleznai László (HUN/AQU/1912)
  2. Robert Andersson (SWE/1906-20)
  3. Andreas Asimakopoulos (GRE/AQU/1912-24)
  4. (0.037) Herbert von Kuhlberg (rus-LAT/1912)

Heat Two

  1. Kurt Bretting (GER/1912)
  2. Paul Radmilovic (GBR/1906-12)
  3. Theodore Tartakover (anz-AUS/1908-12)
  4. (0.037) Jules Wuyts (BEL/1912)

Heat Three

  1. Les Boardman (anz-AUS/1912)
  2. Nicholas Nerich (USA/1912)
  3. Rob Derbyshire (GBR/1906-12)
  4. (0.014) Davide Baiardo (ITA/1908-12)
  5. (0.014) Walther Binner (GER/1912)
  6. (0.014) Kenyery Alajos (HUN/1912)

Heat Four

  1. Perry McGillivray (USA/1912-20)
  2. Cecil Healy (anz-AUS/1906,12)
  3. Ken Huszagh (USA/1912)
  4. (0.037) Erik Andersson (SWE/1912-24)
  5. (-2.33) Georg Kunisch (GER/1912)

Heat Five

  1. Duke Kahanamoku (USA/1912-24)
  2. Bill Longworth (anz-AUS/1912)
  3. Harry Hebner (USA/1908-12)
  4. (0.037) Gérard Meister (FRA/1908-12)

Heat Six

  1. Harold Hardwick (anz-AUS/1912)
  2. Max Ritter (GER/1908-12)
  3. Herman Meyboom (BEL/1908-12)
  4. (0.037) James Reilly (USA/1912)

Heat Seven

  1. Walter Ramme (GER/1912)
  2. Mario Massa (ITA/1908-20)
  3. Harald Julin (SWE/1906-12)
  4. (0.037) John Johnsen (NOR/1912)

Heat Eight

  1. Erik Bergqvist (SWE/1912-20)
  2. Georges Rigal (FRA/1912,24)
  3. Szentgróthy László (HUN/1912)

1920


Written 2000-12-14 - last modified 2003-08-15

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.