Football - Men

Paris 1900

  1. Upton Park Football Club
  2. Union des Sociétés Françaises de sports athlétiques
  3. Université de Bruxelles

Match One

  1. Upton Park Football Club
    (3200) T.E. Burridge (GBR/1900)
    (3200) Claude Buckenham (GBR/1900)
    (3200) Alfred Chalk (GBR/1900)
    (3200) William Gosling (GBR/1900)
    (3200) A. Haslam (GBR/1900)
    (3200) John Jones (GBR/1900)
    (3200) J. Nicholas (GBR/1900)
    (3200) Bill Quash (GBR/1900)
    (3200) F.G. Spackman (GBR/1900)
    (3200) Arthur Turner (GBR/1900)
    (3200) James Zealey (GBR/1900)
    won 4-0 against
  2. Union des Sociétés Françaises de sports athlétiques
    (Q) Pierre Allemane (FRA/1900)
    (Q) Louis Bach (FRA/1900)
    (Q) Alfred Bloch (FRA/1900)
    (Q) Fernand Canelle (FRA/1900)
    (Q-1280) Eugène Fraysse (FRA/1900)
    (Q) Virgile Gaillard (FRA/1900)
    (Q) Georges Garnier (FRA/1900)
    (Q-1280) R. Grandjean (FRA/1900)
    (Q) Lucien Huteau (FRA/1900)
    (Q) Marcel Lambert (FRA/1900)
    (Q) Maurice Macaire (FRA/1900)

Match Two

  1. Union des Sociétés Françaises de sports athlétiques
    (2000) Pierre Allemane (FRA/1900)
    (2000) Louis Bach (FRA/1900)
    (2000) Alfred Bloch (FRA/1900)
    (2000) Fernand Canelle (FRA/1900)
    (2000) Virgile Gaillard (FRA/1900)
    (2000) Georges Garnier (FRA/1900)
    (2000) Lucien Huteau (FRA/1900)
    (2000) Marcel Lambert (FRA/1900)
    (2000) Maurice Macaire (FRA/1900)
    (2000) R. Duparc (FRA/1900)
    (2000) Gaston Peltier (FRA/1900)
    beat (6-2)
  2. Université de Bruxelles
    (1280) Albert Delbecque (BEL/1900)
    (1280) Raul Kelecom (BEL/1900)
    (1280) Marcel Leboutte (BEL/1900)
    (1280) Lucien Londot (BEL/1900)
    (1280) Ernest Moreau de Melen (BEL/1900)
    (1280) Edmond Neefs (BEL/1900)
    (1280) Georges Pelgrims (BEL/1900)
    (1280) Alphonse Renier (BEL/1900)
    (1280) Émile Spannoghe (BEL/1900)
    (1280) Eric Thornton (GBR/1900)
    (1280) Henk van Heuckelum (NED/1900)

St. Louis 1904

  1. Galt Football Club
    (2400) George Ducker (CAN/1904)
    (2400) John Gourlay (CAN/1904)
    (2400) Alexander Hall (CAN/1904)
    (2400) Albert Johnston (CAN/1904)
    (2400) Bobby Lane (CAN/1904)
    (2400) Ernest Linton (CAN/1904)
    (2400) Fred Steep (CAN/1904)
    (2400) Tom Taylor (CAN/1904)
    (2400) William Twaits (CAN/1904)
    played one match
    (1200) Otto Christman (CAN/1904)
    (1200) Red Henderson (CAN/1904)
    (1200) Jack Fraser (CAN/1904)
    (1200) Gordon McDonald (CAN/1904)
  2. Christian Brothers College
    (1500) Charles Bartliff (USA/1904)
    (1500) Warren Brittingham (USA/1904)
    (1500) Oscar Brockmeyer (USA/1904)
    (1500) Alexander Cudmore (USA/1904)
    (1500) Charles January (USA/1904)
    (1500) John January (USA/1904)
    (1500) Tom January (USA/1904)
    (1500) Ray Lawler (USA/1904)
    (1500) Joe Lydon (USA/1904)
    (1500) Louis Menges (USA/1904)
    (1500) Peter Ratican (USA/1904)
  3. St. Rose Parish
    (960) Joseph Brady (USA/1904)
    (960) George Cooke (USA/1904)
    (960) Cormic Cosgrove (USA/1904)
    (960) Edward Dierkes (USA/1904)
    (960) Martin Dooling (USA/1904)
    (960) Frank Frost (USA/1904)
    (960) Claude Jameson (USA/1904)
    (960) Henry Jameson (USA/1904)
    (960) O'Connell (USA/1904)
    (960) Harry Tate (USA/1904)
    played two matches
    (720) Tom Cooke (USA/1904)
    played one match
    (240) Johnson (USA/1904)

Match One

  1. Galt Football Club
    George Ducker (CAN/1904)
    Jack Fraser (CAN/1904)
    John Gourlay (CAN/1904)
    Alexander Hall (CAN/1904)
    Albert Johnston (CAN/1904)
    Bobby Lane (CAN/1904)
    Ernest Linton (CAN/1904)
    Gordon McDonald (CAN/1904)
    Fred Steep (CAN/1904)
    Tom Taylor (CAN/1904)
    William Twaits (CAN/1904)
    beat (7-0)
    Christian Brothers College
    Charles Bartliff (USA/1904)
    Warren Brittingham (USA/1904)
    Oscar Brockmeyer (USA/1904)
    Alexander Cudmore (USA/1904)
    Charles January (USA/1904)
    John January (USA/1904)
    Tom January (USA/1904)
    Ray Lawler (USA/1904)
    Joe Lydon (USA/1904)
    Louis Menges (USA/1904)
    Peter Ratican (USA/1904)

Match Two

  1. Galt Football Club
    George Ducker (CAN/1904)
    John Gourlay (CAN/1904)
    Alexander Hall (CAN/1904)
    Albert Johnston (CAN/1904)
    Bobby Lane (CAN/1904)
    Ernest Linton (CAN/1904)
    Fred Steep (CAN/1904)
    Tom Taylor (CAN/1904)
    William Twaits (CAN/1904)
    Otto Christman (CAN/1904)
    Red Henderson (CAN/1904)
    beat (7-0)
    St. Rose Parish
    Joseph Brady (USA/1904)
    George Cooke (USA/1904)
    Tom Cooke (USA/1904)
    Cormic Cosgrove (USA/1904)
    Edward Dierkes (USA/1904)
    Martin Dooling (USA/1904)
    Frank Frost (USA/1904)
    Claude Jameson (USA/1904)
    Henry Jameson (USA/1904)
    O'Connell (USA/1904)
    Harry Tate (USA/1904)

Match Three

  1. Christian Brothers College
    Charles Bartliff (USA/1904)
    Warren Brittingham (USA/1904)
    Oscar Brockmeyer (USA/1904)
    Alexander Cudmore (USA/1904)
    Charles January (USA/1904)
    John January (USA/1904)
    Tom January (USA/1904)
    Ray Lawler (USA/1904)
    Louis Menges (USA/1904)
    Peter Ratican (USA/1904)
    drew (0-0) with
    St. Rose Parish
    Joseph Brady (USA/1904)
    George Cooke (USA/1904)
    Tom Cooke (USA/1904)
    Cormic Cosgrove (USA/1904)
    Edward Dierkes (USA/1904)
    Martin Dooling (USA/1904)
    Frank Frost (USA/1904)
    Claude Jameson (USA/1904)
    Henry Jameson (USA/1904)
    O'Connell (USA/1904)
    Harry Tate (USA/1904)

Match Three - replay

  1. Christian Brothers College
    Charles Bartliff (USA/1904)
    Warren Brittingham (USA/1904)
    Oscar Brockmeyer (USA/1904)
    Alexander Cudmore (USA/1904)
    Charles January (USA/1904)
    John January (USA/1904)
    Tom January (USA/1904)
    Ray Lawler (USA/1904)
    Louis Menges (USA/1904)
    Peter Ratican (USA/1904)
    beat (2-0)
    St. Rose Parish
    Joseph Brady (USA/1904)
    George Cooke (USA/1904)
    Cormic Cosgrove (USA/1904)
    Edward Dierkes (USA/1904)
    Martin Dooling (USA/1904)
    Frank Frost (USA/1904)
    Claude Jameson (USA/1904)
    Henry Jameson (USA/1904)
    O'Connell (USA/1904)
    Harry Tate (USA/1904)
    Johnson (USA/1904)

Athina 1906

  1. Denmark
    (2400) Aage Andersen (DEN/1906)
    (2400) Vigo Andersen (DEN/1906)
    (2400=5900) Charles Buchwald (DEN/1906-12)
    (2400) Parmo Ferslev (DEN/1906)
    (2400) Holger Frederiksen (DEN/1906)
    (2400=3900) August Lindgren (DEN/1906-08)
    (2400=5900) Oscar Nielsen (DEN/1906-12)
    (2400) Peder Pedersen (DEN/1906)
    (2400) Henry Rambusch (DEN/1906)
    (2400) Stefan Rasmussen (DEN/1906)
    (1200) Hjalmar Herup (DEN/1906)
    (1200) Carl Pedersen (DEN/1906)
  2. Smyrna
    (1500) Zareck Couyoumdzian (ARM/1906)
    (1500) Edwin Charnaud (GBR/1906)
    (1500) Édouard Giraud (FRA/1906)
    (1500) Jim Giraud (FRA/1906)
    (1500) Henri Joly (FRA/1906)
    (1500) Percy La Fontaine (GBR/1906)
    (1500) Albert Whittall (GBR/1906)
    (1500) Donald Whittall (GBR/1906)
    (1500) Edward Whittall (GBR/1906)
    (1500) Godfrey Whittall (GBR/1906)
    (1500) Harold Whittall (GBR/1906)
  3. Thessaloniki
    (960) Ioannis Abbot (tsl-GRE/1906)
    (960) Antonios Karangonidis (tsl-GRE/1906)
    (960) Ioannis Kyrou (tsl-GRE/1906)
    (960) Dimitrios Mikhitsopoulos (tsl-GRE/1906)
    (960) Nikolaos Pentsikis (tsl-GRE/1906)
    (960) Nikolaos Pindos (tsl-GRE/1906)
    (960) Ioannis Saridakis (tsl-GRE/1906)
    (960) Georgios Sotiriadis (tsl-GRE/1906)
    (960) Antonios Tegos (tsl-GRE/1906)
    (960) Georgios Vaporis (tsl-GRE/1906)
    (960) Vasilios Zarkadis (tsl-GRE/1906)
  4. Athina
    (600) Konstantinos Botasis (GRE/1906)
    (600) Panagiotis Botasis (GRE/1906)
    (600) Nikolaos Dekavalas (GRE/1906)
    (600) Georgios Gerontakis (GRE/1906)
    (600) Omiros Iosifoglou (GRE/1906)
    (600) Alexandros Kalafatis (GRE/1906)
    (600) Georgios Merkouris (GRE/1906)
    (600) Georgios Pantos (GRE/1906)
    (600) Konstantinos Siriotis (GRE/1906)
    (600) Grigorios Vryonis (GRE/1906)
    (600) Panagiotis Vryonis (GRE/1906)

Match One

  1. Athina
    Konstantinos Botasis (GRE/1906)
    Panagiotis Botasis (GRE/1906)
    Nikolaos Dekavalas (GRE/1906)**+ROW
    Georgios Gerontakis (GRE/1906)
    Omiros Iosifoglou (GRE/1906)
    Alexandros Kalafatis (GRE/1906)
    Georgios Merkouris (GRE/1906)
    Georgios Pantos (GRE/1906)
    Konstantinos Siriotis (GRE/1906)
    Grigorios Vryonis (GRE/1906)
    Panagiotis Vryonis (GRE/1906)
    beat (5-0)
    Thessaloniki
    Ioannis Abbot (tsl-GRE/1906)
    Antonios Karangonidis (tsl-GRE/1906)
    Ioannis Kyrou (tsl-GRE/1906)
    Dimitrios Mikhitsopoulos (tsl-GRE/1906)
    Nikolaos Pentsikis (tsl-GRE/1906)
    Nikolaos Pindos (tsl-GRE/1906)
    Ioannis Saridakis (tsl-GRE/1906)
    Georgios Sotiriadis (tsl-GRE/1906)
    Antonios Tegos (tsl-GRE/1906)
    Georgios Vaporis (tsl-GRE/1906)
    Vasilios Zarkadis (tsl-GRE/1906)

Match Two

  1. Denmark
    Aage Andersen (DEN/1906)
    Vigo Andersen (DEN/1906)
    Charles Buchwald (DEN/1906-12)
    Parmo Ferslev (DEN/1906)
    Holger Frederiksen (DEN/1906)
    Hjalmar Herup (DEN/1906)
    August Lindgren (DEN/1906-08)
    Oscar Nielsen (DEN/1906)
    Peder Pedersen (DEN/1906)
    Henry Rambusch (DEN/1906)
    Stefan Rasmussen (DEN/1906)
    beat (5-1)
    Smyrna
    Zareck Couyoumdzian (ARM/1906)
    Edwin Charnaud (GBR/1906)
    Édouard Giraud (FRA/1906)
    Jim Giraud (FRA/1906)
    Henri Joly (FRA/1906)
    Percy La Fontaine (GBR/1906)
    Albert Whittall (GBR/1906)
    Donald Whittall (GBR/1906)**+row
    Edward Whittall (GBR/1906)
    Godfrey Whittall (GBR/1906)
    Harold Whittall (GBR/1906)

Final

  1. Denmark
    Aage Andersen (DEN/1906)
    Vigo Andersen (DEN/1906)
    Charles Buchwald (DEN/1906-12)
    Parmo Ferslev (DEN/1906)
    Holger Frederiksen (DEN/1906)
    August Lindgren (DEN/1906-08)
    Oscar Nielsen (DEN/1906)
    Peder Pedersen (DEN/1906)
    Henry Rambusch (DEN/1906)
    Stefan Rasmussen (DEN/1906)
    Carl Pedersen (DEN/1906)
    beat (9-0)
    Athina
    Konstantinos Botasis (GRE/1906)
    Panagiotis Botasis (GRE/1906)
    Nikolaos Dekavalas (GRE/1906)
    Georgios Gerontakis (GRE/1906)
    Omiros Iosifoglou (GRE/1906)
    Alexandros Kalafatis (GRE/1906)
    Georgios Merkouris (GRE/1906)
    Georgios Pantos (GRE/1906)
    Konstantinos Siriotis (GRE/1906)
    Grigorios Vryonis (GRE/1906)
    Panagiotis Vryonis (GRE/1906)

Match Four

  1. Smyrna
    Zareck Couyoumdzian (ARM/1906)
    Edwin Charnaud (GBR/1906)
    Édouard Giraud (FRA/1906)
    Jim Giraud (FRA/1906)
    Henri Joly (FRA/1906)
    Percy La Fontaine (GBR/1906)
    Albert Whittall (GBR/1906)
    Donald Whittall (GBR/1906)
    Edward Whittall (GBR/1906)
    Godfrey Whittall (GBR/1906)
    Harold Whittall (GBR/1906)
    beat (3-0)
    Thessaloniki
    Ioannis Abbot (tsl-GRE/1906)
    Antonios Karangonidis (tsl-GRE/1906)
    Ioannis Kyrou (tsl-GRE/1906)
    Dimitrios Mikhitsopoulos (tsl-GRE/1906)
    Nikolaos Pentsikis (tsl-GRE/1906)
    Nikolaos Pindos (tsl-GRE/1906)
    Ioannis Saridakis (tsl-GRE/1906)
    Georgios Sotiriadis (tsl-GRE/1906)
    Antonios Tegos (tsl-GRE/1906)
    Georgios Vaporis (tsl-GRE/1906)
    Vasilios Zarkadis (tsl-GRE/1906)

London 1908

  1. England
    (2400) Horace Bailey (GBR/1908)
    (2400) Walter Corbett (GBR/1908)
    (2400) Herbert Smith (GBR/1908)
    (2400=2434) Kenneth Hunt (GBR/1908,20)
    (2400) Frederick Chapman (GBR/1908)
    (2400) Robert Hawkes (GBR/1908)
    (2400=5600) Arthur Berry (GBR/1908-12)
    (2400=5600) Vivian Woodward (GBR/1908-12)
    (2400) Harry Stapley (GBR/1908)
    (2400) Clyde Purnell (GBR/1908)
    (2400) Harold Hardman (GBR/1908)
    beat (4-0)
  2. Denmark
    (1500=5900) Charles Buchwald (DEN/1906-12)
    (1500) Ludwig Drescher (DEN/1908)
    (1500=3500) Harald Hansen (DEN/1908-12)
    (1500) Harald Bohr (DEN/1908)
    (1500) Christian Middelboe (DEN/1908)
    (1500=3534) Nils Middelboe (DEN/1908-20)
    (1500=3900) August Lindgren (DEN/1906-08)
    (1500=3500) Sofus Nielsen (DEN/1908-12)
    (1500=3500) Vilhelm Wolfhagen (DEN/1908-12)
    played in semifinal and final
    (1500) Bjørn Rasmussen (DEN/1908)
    played in quarterfinal and final
    (1500=5900) Oscar Nielsen (DEN/1906-12)
    played in semifinal
    (1500) Johannes Gandil (DEN/1908)
    played in quarterfinal
    (307.5) Marius Andersen (DEN/1908)

Bronze Medal Match

  1. the Netherlands
    (960) Reinier Beeuwkes (NED/1908)
    (960) Karel Heijting (NED/1908)
    (960) Lou Otten (NED/1908)
    (960) Eetje Sol (NED/1908)
    (960=1014) Bok de Korver (NED/1908-12)
    (960) Jan Kok (NED/1908)
    (960) Caius Welcker (NED/1908)
    (960) Edu Snethlage (NED/1908)
    (960) Jops Reeman (NED/1908)
    (960) Jan Thomée (NED/1908)
    (960) Frans de Bruijn Kops (NED/1908)
    played in the semifinal
    (307.5) Miel Mundt (NED/1908)
    beat (2-0)
  2. Sweden
    (307.5) Oscar Bengtsson (SWE/1908)
    (307.5) Åke Fjästad (SWE/1908)
    (307.5) Nils Andersson (SWE/1908)
    (307.5) Sven Olsson (SWE/1908)
    (307.5) Hans Lindman (SWE/1908)
    (307.5) Walter Lidén (SWE/1908)
    (307.5) Arvid Fagrell (SWE/1908)
    (307.5) Gustaf Bergström (SWE/1908)
    (307.5) Olle Ohlsson (SWE/1908)
    (307.5=525.5) Karl Gustafsson (SWE/1908-20)
    (307.5=361.5) Karl Ansén (SWE/1908-12)
    played in the quarterfinal
    (307.5) Teodor Malm (SWE/1908)
    (307.5) Sune Almkvist (SWE/1908)
    (307.5) Sven Ohlsson (SWE/1908)
    should have played off for the other bronze medal match place, but did not:
  3. France "A"
    (307.5) René Fenouillière (FRA/1908)
    (307.5) Gaston Cyprès (FRA/1908)
    (307.5) André François (FRA/1908)
    (307.5) Georges-Henri Albert (FRA/1908)
    (307.5) Émile Sartorius (FRA/1908)
    (307.5) Georges Bayrou (FRA/1908)
    (307.5) Louis Schubart (FRA/1908)
    (307.5) Charles Renaux (FRA/1908)
    (307.5) Jean Dubly (FRA/1908)
    (307.5) Ursule Wibaut (FRA/1908)
    (307.5) Maurice Tillette (FRA/1908)
  4. France "B"
    (307.5) Fernand Desrousseaux (FRA/1908)
    (307.5) Jules Verlet (FRA/1908)
    (307.5) Sadi Dastarac (FRA/1908)
    (307.5) Charles Bilot (FRA/1908)
    (307.5) Adrien Filez (FRA/1908)
    (307.5) Paul Mathaux (FRA/1908)
    (307.5) Henri Holgard (FRA/1908)
    (307.5) Albert Jenicot (FRA/1908)
    (307.5) Pierre Six (FRA/1908)
    (307.5) Raoul Gressier (FRA/1908)
    (307.5) Justin Vialaret (FRA/1908)

Semifinals

Match One

  1. England
    (Q) Horace Bailey (GBR/1908)
    (Q) Walter Corbett (GBR/1908)
    (Q) Herbert Smith (GBR/1908)
    (Q) Kenneth Hunt (GBR/1908,20)
    (Q) Frederick Chapman (GBR/1908)
    (Q) Robert Hawkes (GBR/1908)
    (Q) Arthur Berry (GBR/1908-12)
    (Q) Vivian Woodward (GBR/1908-12)
    (Q) Harry Stapley (GBR/1908)
    (Q) Clyde Purnell (GBR/1908)
    (Q) Harold Hardman (GBR/1908)
    beat (4-0)
  2. the Netherlands
    (Qb) Reinier Beeuwkes (NED/1908)
    (Qb) Karel Heijting (NED/1908)
    (Qb) Lou Otten (NED/1908)
    (Qb) Eetje Sol (NED/1908)
    (Qb) Bok de Korver (NED/1908-12)
    (Qb) Miel Mundt (NED/1908)
    (Qb) Caius Welcker (NED/1908)
    (Qb) Edu Snethlage (NED/1908)
    (Qb) Jops Reeman (NED/1908)
    (Qb) Jan Thomée (NED/1908)
    (Qb) Frans de Bruijn Kops (NED/1908)

Match Two

  1. Denmark
    (Q) Charles Buchwald (DEN/1906-12)
    (Q) Ludwig Drescher (DEN/1908)
    (Q) Harald Hansen (DEN/1908)
    (Q) Harald Bohr (DEN/1908)
    (Q) Christian Middelboe (DEN/1908)
    (Q) Nils Middelboe (DEN/1908-20)
    (Q) Johannes Gandil (DEN/1908)
    (Q) August Lindgren (DEN/1906-08)
    (Q) Sofus Nielsen (DEN/1908-12)
    (Q) Vilhelm Wolfhagen (DEN/1908-12)
    (Q) Bjørn Rasmussen (DEN/1908)
    beat (17-1)
  2. France "A"
    (Qb) René Fenouillière (FRA/1908)
    (Qb) Gaston Cyprès (FRA/1908)
    (Qb) André François (FRA/1908)
    (Qb) Georges-Henri Albert (FRA/1908)
    (Qb) Émile Sartorius (FRA/1908)
    (Qb) Georges Bayrou (FRA/1908)
    (Qb) Louis Schubart (FRA/1908)
    (Qb) Charles Renaux (FRA/1908)
    (Qb) Jean Dubly (FRA/1908)
    (Qb) Ursule Wibaut (FRA/1908)
    (Qb) Maurice Tillette (FRA/1908)

Quarterfinals

Match One

  1. Denmark
    (Q) Charles Buchwald (DEN/1906-12)
    (Q) Oscar Nielsen (DEN/1906-12)
    (Q) August Lindgren (DEN/1906-08)
    (Q) Ludwig Drescher (DEN/1908)
    (Q) Harald Hansen (DEN/1908)
    (Q) Harald Bohr (DEN/1908)
    (Q) Christian Middelboe (DEN/1908)
    (Q) Nils Middelboe (DEN/1908-20)
    (Q) Sofus Nielsen (DEN/1908-12)
    (Q) Vilhelm Wolfhagen (DEN/1908-12)
    (Q) Marius Andersen (DEN/1908)
    beat (9-0)
  2. France "B"
    (Qb) Fernand Desrousseaux (FRA/1908)
    (Qb) Jules Verlet (FRA/1908)
    (Qb) Sadi Dastarac (FRA/1908)
    (Qb) Charles Bilot (FRA/1908)
    (Qb) Adrien Filez (FRA/1908)
    (Qb) Paul Mathaux (FRA/1908)
    (Qb) Henri Holgard (FRA/1908)
    (Qb) Albert Jenicot (FRA/1908)
    (Qb) Pierre Six (FRA/1908)
    (Qb) Raoul Gressier (FRA/1908)
    (Qb) Justin Vialaret (FRA/1908)

Match Two

  1. England
    (Q) Horace Bailey (GBR/1908)
    (Q) Walter Corbett (GBR/1908)
    (Q) Herbert Smith (GBR/1908)
    (Q) Kenneth Hunt (GBR/1908,20)
    (Q) Frederick Chapman (GBR/1908)
    (Q) Robert Hawkes (GBR/1908)
    (Q) Arthur Berry (GBR/1908-12)
    (Q) Vivian Woodward (GBR/1908-12)
    (Q) Harry Stapley (GBR/1908)
    (Q) Clyde Purnell (GBR/1908)
    (Q) Harold Hardman (GBR/1908)
    beat (12-1)
  2. Sweden
    (Qb) Oscar Bengtsson (SWE/1908)
    (Qb) Åke Fjästad (SWE/1908)
    (Qb) Teodor Malm (SWE/1908)
    (Qb) Sven Olsson (SWE/1908)
    (Qb) Hans Lindman (SWE/1908)
    (Qb) Olle Ohlsson (SWE/1908)
    (Qb) Sune Almkvist (SWE/1908)
    (Qb) Gustaf Bergström (SWE/1908)
    (Qb) Sven Ohlsson (SWE/1908)
    (Qb) Karl Ansén (SWE/1908-12)
    (Qb) Karl Gustafsson (SWE/1908-20)

Stockholm 1912

  1. England
    (3200) Ronald Brebner (GBR/1912)
    (3200) Thomas Burn (GBR/1912)
    (3200=3234) Arthur Knight (GBR/1912-20)
    (3200) Henry Littlewort (GBR/1912)
    (3200) Joseph Dines (GBR/1912)
    (3200=5600) Vivian Woodward (GBR/1908-12)
    (3200) Harold Walden (GBR/1912)
    (3200) Gordon Hoare (GBR/1912)
    (3200) Ivor Sharpe (GBR/1912)
    did not play against Finland
    (3200=5600) Arthur Berry (GBR/1908-12)
    only played in the final against Denmark
    (3200) Douglas McWhirter (GBR/1912)
    only played in semifinal against Finland
    (2000) Edward Wright (GBR/1912)
    (2000) Harold Stamper (GBR/1912)
    only played in quarterfinal against Hungary
    (800) Ted Hanney (GBR/1912)
    beat
  2. Denmark
    (2000=2034) Sofus Hansen (DEN/1912-20)
    (2000=3534) Nils Middelboe (DEN/1908-20)
    (2000=3500) Harald Hansen (DEN/1908-12)
    (2000=5900) Charles Buchwald (DEN/1906-12)
    (2000) Paul Berth (DEN/1912)
    (2000) Anton Olsen (DEN/1912)
    (2000=3500) Sofus Nielsen (DEN/1908-12)
    (2000=3500) Vilhelm Wolfhagen (DEN/1908-12)
    did not play the quarterfinal against Norway
    (2000) Emil Jørgensen (DEN/1912)
    (2000=5900) Oscar Nielsen (DEN/1906-12)
    only played in the final against England
    (2000) Axel Tufvesson (DEN/1912)
    only played in the semifinal against Netherlands
    (2000) Poul Nielsen (DEN/1912)
    only played in quarterfinal against Norway
    (800) Hjalmar Christoffersen (DEN/1912)
    (800) Axel Petersen (DEN/1912)
    (800=833.8) Ivar Lykke (DEN/1912-20)

Bronze Medal Match

  1. Netherlands
    (1280) Just Göbel (NED/1912)
    (1280) David Wijnveldt (NED/1912)
    (1280) Dirk Lotsij (NED/1912)
    (1280) Jan van Breda Kolff (NED/1912)
    (1280) Huug de Groot (NED/1912)
    (1280) Jan Vos (NED/1912)
    (1280) Nico Bouvy (NED/1912)
    did not play against Austria and Denmark
    (1280) Constant Feith (NED/1912)
    (1280) Nico de Wolf (NED/1912)
    did not play against Sweden
    (1280) Joop Boutmy (NED/1912)
    played only against Finland
    (1280) Jan van der Sluis (NED/1912)
    did not play against Finland and Sweden
    (800) Piet Bouman (NED/1912)
    (800) Gé Fortgens (NED/1912)
    did not play against Finland
    (800) Cees ten Cate (NED/1912)
    played in round one against Sweden
    (54=1014) Bok de Korver (NED/1908-12)
    beat (9-0)
  2. Finland
    (800) August Syrjäläinen (FIN/1912)
    (800) Jalmari Holopainen (FIN/1912)
    (800) Gösta Löfgren (FIN/1912)
    (800) Knut Lund (FIN/1912)
    (800) Eino Soinio (FIN/1912)
    (800) Bror Wiberg (FIN/1912)
    (800) Jarl Öhman (FIN/1912)
    (800) Artturi Nyyssönen (FIN/1912)
    (800) Algoth Niska (FIN/1912)
    did not play against Italy
    (800) Viljo Lietola (FIN/1912) not ita
    only played against the Netherlands
    (800) Lauri Tanner (FIN/1912) only ned
    did not play against Netherlands
    (800) Ragnar Wickström (FIN/1912) not ned
    played in the first round against Italy
    (54) Kaarlo Soinio (FIN/1912) only ita

Fifth place match

  1. Hungary
    (500) Borbás Gáspár (HUN/1912)
    (500) Schlosser Imre (HUN/1912)
    (500) Bodnár Sándor (HUN/1912)
    (500) Sebestyén Béla (HUN/1912)
    (500) Vágó Antal (HUN/1912)
    (500) Payer Imre (HUN/1912)
    (500) Rumbold Gyula (HUN/1912)
    (500) Domonkos László (HUN/1912)
    did not play against England
    (500) Blum Zoltán (HUN/1912)
    did not play against Germany
    (500) Pataki Mihály (HUN/1912)
    (500) Bíró Gyula (HUN/1912)
    only played against Germany in the consolation semi-final
    (320) Szury Kálmán (HUN/1912)
    (320) Fekete Miklós (HUN/1912)
    only played against England in quarterfinal
    (54) Károly Jenö (HUN/1912)
    beat (3-0)
  2. Austria
    (320) Alois Müller (AUT/1912)
    (320) Leopold Neubauer (AUT/1912)
    (320) Robert Cimera (AUT/1912)
    (320) Karl Braunsteiner (AUT/1912)
    (320) Seppl Brandstätter (AUT/1912)
    did not play against Germany and the Netherlands
    (320) Josef Kaltenbrunner (AUT/1912)
    (320) Leopold Grundwald (AUT/1912)
    did not play against Norway
    (320) Ludwig Hussak (AUT/1912)
    (320) Bernhard Graubart (aut-CZE/1912)
    did not play against Italy
    (320) Ladislavs Kurpiel (aut-UKR/1912)
    (320) Robert Merz (aut-CZE/1912)
    played against Italy in the Consolation semi-final, and against Norway
    (320) Franz Weber (AUT/1912)
    played against Italy, Netherlands and Germany
    (320) Jan Studnicka (AUT/1912)
    played against Norway in the Consolation
    (164) Gustav Blaha (AUT/1912)
    played against Germany and the Netherlands
    (54) Otto Noll (aut-CZE/1912)

Semifinals

Match One

  1. England
    Ronald Brebner (GBR/1912)
    Thomas Burn (GBR/1912)
    Arthur Knight (GBR/1912-20)
    Henry Littlewort (GBR/1912)
    Joseph Dines (GBR/1912)
    Vivian Woodward (GBR/1908-12)
    Harold Walden (GBR/1912)
    Gordon Hoare (GBR/1912)
    Ivor Sharpe (GBR/1912)
    Edward Wright (GBR/1912)
    Harold Stamper (GBR/1912)
    beat (4-0)
  2. Finland
    August Syrjäläinen (FIN/1912)
    Jalmari Holopainen (FIN/1912)
    Gösta Löfgren (FIN/1912)
    Knut Lund (FIN/1912)
    Eino Soinio (FIN/1912)
    Bror Wiberg (FIN/1912)
    Jarl Öhman (FIN/1912)
    Artturi Nyyssönen (FIN/1912)
    Algoth Niska (FIN/1912)
    Ragnar Wickström (FIN/1912)
    Viljo Lietola (FIN/1912)

Match Two

  1. Denmark
    Sofus Hansen (DEN/1912-20)
    Nils Middelboe (DEN/1908-20)
    Harald Hansen (DEN/1908-12)
    Charles Buchwald (DEN/1906-12)
    Paul Berth (DEN/1912)
    Anton Olsen (DEN/1912)
    Sofus Nielsen (DEN/1908-12)
    Vilhelm Wolfhagen (DEN/1908-12)
    Emil Jørgensen (DEN/1912)
    Oscar Nielsen (DEN/1906-12)
    Poul Nielsen (DEN/1912)
    beat (4-1)
  2. Netherlands
    Just Göbel (NED/1912)
    David Wijnveldt (NED/1912)
    Dirk Lotsij (NED/1912)
    Jan van Breda Kolff (NED/1912)
    Huug de Groot (NED/1912)
    Jan Vos (NED/1912)
    Nico Bouvy (NED/1912)
    Piet Bouman (NED/1912)
    Gé Fortgens (NED/1912)
    Joop Boutmy (NED/1912)
    Cees ten Cate (NED/1912)

Match Three (Consolation round)

  1. Hungary
    Borbás Gáspár (HUN/1912)
    Schlosser Imre (HUN/1912)
    Bodnár Sándor (HUN/1912)
    Sebestyén Béla (HUN/1912)
    Vágó Antal (HUN/1912)
    Payer Imre (HUN/1912)
    Rumbold Gyula (HUN/1912)
    Domonkos László (HUN/1912)
    Szury Kálmán (HUN/1912)
    Blum Zoltán (HUN/1912)
    Fekete Miklós (HUN/1912)
  2. Germany
    played against Hungary and Russia
    (164) Adolf Werner (GER/1912)
    (164) Gottfried Fuchs (GER/1912)
    (164) Camillo Ugi (GER/1912)
    (164) Fritz Förderer (GER/1912)
    (164) Emil Oberle (GER/1912)
    played againt Hungary and Austria
    (164) Julius Hirsch (GER/1912)
    (164) Karl Wegele (GER/1912)
    (164) Hermann Bosch (GER/1912)
    (164) Georg Krogmann (GER/1912)
    (164) Ernst Hollstein (GER/1912)
    (164) Helmuth Röpnack (GER/1912)
    played against Russia
    (164) Hans Reese (GER/1912)
    (164) Walter Hempel (GER/1912)
    (164) Karl Burger (GER/1912)
    (164) Josef Glaser (GER/1912)
    (164) Karl Uhle (GER/1912)
    (164) Otto Thiel (GER/1912)
    played against Austria
    (54) Eugen Kipp (GER/1912)
    (54) Willi Worpitzky (GER/1912)
    (54) Adolf Jäger (GER/1912)
    (54) Max Breunig (GER/1912)
    (54) Albert Weber (GER/1912)

Match Four (Consolation round) 

  1. Austria
    Alois Müller (AUT/1912)
    Leopold Neubauer (AUT/1912)
    Robert Cimera (AUT/1912)
    Karl Braunsteiner (AUT/1912)
    Seppl Brandstätter (AUT/1912)
    Josef Kaltenbrunner (AUT/1912)
    Leopold Grundwald (AUT/1912)
    Franz Weber (AUT/1912)
    Jan Studnicka (AUT/1912)
    Ludwig Hussak (AUT/1912)
    Bernhard Graubart (AUT/1912)
    beat (1-0)
  2. Italy
    (164) Dino Mariani (ITA/1912)
    (164) Felice Berardo (ITA/1912)
    (164) Franco Bontadini (ITA/1912)
    (164) Pietro Leone (ITA/1912)
    (164) Giuseppe Milano (ITA/1912)
    (164=771) Renzo De Vecchi (ITA/1912-24)
    (164) Angelo Binaschi (ITA/1912)
    (164=484) Piero Campelli (ITA/1912-20)
    did not play against Finland
    (164) Luigi Barbesino (ITA/1912)
    (164) Modesto Valle (ITA/1912)
    did not play against Sweden
    (164) Enea Zuffi (ITA/1912)
    did not play against Austria
    (164=484) Enrico Sardi (ITA/1912-20)
    only played against Finland (in round one)
    (54) Carlo De Marchi (ITA/1912) only first half
    (54) Vittorio Morelli di Popolo (ITA/1912) only second half
    De Marchi was replaced by Morelli in the second half, even though substitutions were not allowed

Consolation Round One

Match One

  1. Austria
    Alois Müller (AUT/1912)
    Leopold Neubauer (AUT/1912)
    Robert Cimera (AUT/1912)
    Karl Braunsteiner (AUT/1912)
    Seppl Brandstätter (AUT/1912)
    Ladislavs Kurpiel (aut-UKR/1912)
    Robert Merz (AUT/1912)
    Josef Kaltenbrunner (AUT/1912)
    Leopold Grundwald (AUT/1912)
    Gustav Blaha (AUT/1912)
    Franz Weber (AUT/1912)
    beat (1-0)
  2. Norway
    (54) Erling Maartmann (NOR/1912)
    (54) Rolf Maartmann (NOR/1912)
    (54) Hans Endrerud (NOR/1912)
    (54) Kristian Krefting (NOR/1912)
    (54) Henry Reinholt (NOR/1912)
    (54) Charles Herlofson (NOR/1912)
    (54) Harald Johansen (NOR/1912)
    (54) Einar Friis Baastad (NOR/1912)
    (54=218) Per Skou (NOR/1912-20)
    (54) Ingolf Pedersen (NOR/1912)
    played only this match
    (54) Sverre Jensen (NOR/1912)
    played in quarterfinal against Denmark
    (54=218) Gunnar Andersen (NOR/1912-20)

Match Two

  1. Germany
    Adolf Werner (GER/1912)
    Gottfried Fuchs (GER/1912)
    Hans Reese (GER/1912)
    Walter Hempel (GER/1912)
    Karl Burger (GER/1912)
    Josef Glaser (GER/1912)
    Camillo Ugi (GER/1912)
    Karl Uhle (GER/1912)
    Fritz Förderer (GER/1912)
    Emil Oberle (GER/1912)
    Otto Thiel (GER/1912)
    beat (16-0)
  2. Russia
    (54) Sergey Filippov (RUS/1912)
    (54) Vasily Zhitaryev (RUS/1912)
    (54) Vladimir Butusov (RUS/1912)
    (54) Mikhail Smirnov (RUS/1912)
    (54) Nikita Khromov (RUS/1912)
    (54) Pyotr Sokolov (RUS/1912)
    (54) Lev Favorsky (RUS/1912)
    played only against Germany
    (54) Fyodor Rimsha (RUS/1912)
    (54) Grigory Nikitin (RUS/1912)
    (54) Mikhail Yakovlev (RUS/1912)
    (54) Aleksey Uversky (RUS/1912)
    played against Finland
    (54) Aleksandr Filippov (RUS/1912)
    (54) Nikolay Kynin (RUS/1912)
    (54) Andrey Akimov (RUS/1912)
    (54) Vladimir Markov (RUS/1912)

Match Three

  1. Italy
    Dino Mariani (ITA/1912)
    Felice Berardo (ITA/1912)
    Franco Bontadini (ITA/1912)
    Pietro Leone (ITA/1912)
    Giuseppe Milano (ITA/1912)
    Renzo De Vecchi (ITA/1912-24)
    Angelo Binaschi (ITA/1912)
    Piero Campelli (ITA/1912-20)
    Enrico Sardi (ITA/1912-20)
    Luigi Barbesino (ITA/1912)
    Modesto Valle (ITA/1912)
    beat (1-0)
  2. Sweden
    (54=361.5) Karl Ansén (SWE/1908-12)
    (54) Erik Börjesson (SWE/1912)
    (54) Ivar Svensson (SWE/1912)
    (54) Herman Myhrberg (SWE/1912)
    (54=525.5) Karl Gustafsson (SWE/1908-20)
    (54=218) Ragnar Wicksell (SWE/1912-20)
    (54) Erik Bergström (SWE/1912)
    (54) Josef Börjesson (SWE/1912)
    only played against Italy
    (54) Erik Dahlström (SWE/1912)
    (54) Götrik Frykman (SWE/1912)
    (54) Konrad Törnqvist (SWE/1912)
    played against the Netherlands
    (54) Helge Ekroth (SWE/1912)
    (54) Gustaf Sandberg (SWE/1912)
    (54) Jacob Lewin (SWE/1912)

Quarterfinals

Match One

  1. Finland
    August Syrjäläinen (FIN/1912)
    Jalmari Holopainen (FIN/1912)
    Gösta Löfgren (FIN/1912)
    Knut Lund (FIN/1912)
    Eino Soinio (FIN/1912)
    Bror Wiberg (FIN/1912)
    Jarl Öhman (FIN/1912)
    Artturi Nyyssönen (FIN/1912)
    Algoth Niska (FIN/1912)
    Ragnar Wickström (FIN/1912)
    Viljo Lietola (FIN/1912)
    beat (2-1)
  2. Russia
    Sergey Filippov (RUS/1912)
    Vasily Zhitaryev (RUS/1912)
    Vladimir Butusov (RUS/1912)
    Mikhail Smirnov (RUS/1912)
    Nikita Khromov (RUS/1912)
    Pyotr Sokolov (RUS/1912)
    Lev Favorsky (RUS/1912)
    Aleksandr Filippov (RUS/1912)
    Nikolay Kynin (RUS/1912)
    Andrey Akimov (RUS/1912)
    Vladimir Markov (RUS/1912)

Match Two

  1. England
    Ronald Brebner (GBR/1912)
    Thomas Burn (GBR/1912)
    Arthur Knight (GBR/1912-20)
    Henry Littlewort (GBR/1912)
    Joseph Dines (GBR/1912)
    Vivian Woodward (GBR/1908-12)
    Harold Walden (GBR/1912)
    Gordon Hoare (GBR/1912)
    Ivor Sharpe (GBR/1912)
    Ted Hanney
    (GBR/1912)
    Arthur Berry (GBR/1908-12)
    beat (7-0)
  2. Hungary
    Borbás Gáspár (HUN/1912)
    Schlosser Imre (HUN/1912)
    Bodnár Sándor (HUN/1912)
    Sebestyén Béla (HUN/1912)
    Vágó Antal (HUN/1912)
    Payer Imre (HUN/1912)
    Rumbold Gyula (HUN/1912)
    Domonkos László (HUN/1912)
    Pataki Mihály (HUN/1912)
    Károly Jenö (HUN/1912)
    Bíró Gyula (HUN/1912)

Match Three

  1. Denmark
    Sofus Hansen (DEN/1912-20)
    Nils Middelboe (DEN/1908-20)
    Harald Hansen (DEN/1908-12)
    Charles Buchwald (DEN/1906-12)
    Paul Berth (DEN/1912)
    Anton Olsen (DEN/1912)
    Sofus Nielsen (DEN/1908-12)
    Vilhelm Wolfhagen (DEN/1908-12)
    Hjalmar Christoffersen (DEN/1912)
    Axel Petersen (DEN/1912)
    Ivar Lykke (DEN/1912-20)
    beat (7-0)
  2. Norway
    Erling Maartmann (NOR/1912)
    Rolf Maartmann (NOR/1912)
    Hans Endrerud (NOR/1912)
    Kristian Krefting (NOR/1912)
    Henry Reinholt (NOR/1912)
    Charles Herlofson (NOR/1912)
    Harald Johansen (NOR/1912)
    Einar Friis Baastad (NOR/1912)
    Per Skou (NOR/1912-20)
    Ingolf Pedersen (NOR/1912)
    Gunnar Andersen (NOR/1912-20)

Match Four

  1. Netherlands
    Just Göbel (NED/1912)
    David Wijnveldt (NED/1912)
    Dirk Lotsij (NED/1912)
    Jan van Breda Kolff (NED/1912)
    Huug de Groot (NED/1912)
    Cees ten Cate (NED/1912)
    Jan Vos (NED/1912)
    Nico Bouvy (NED/1912)
    Joop Boutmy (NED/1912)
    Piet Bouman (NED/1912)
    Gé Fortgens (NED/1912)
    beat (3-1)
  2. Austria
    Alois Müller (AUT/1912)
    Leopold Neubauer (AUT/1912)
    Jan Studnicka (AUT/1912) nl-it-de
    Ludwig Hussak (AUT/1912) not nor
    Robert Cimera (AUT/1912)
    Karl Braunsteiner (AUT/1912)
    Seppl Brandstätter (AUT/1912)
    Bernhard Graubart (AUT/1912) not nor
    Ladislavs Kurpiel (aut-UKR/1912) not ita
    Otto Noll (AUT/1912) nl-de
    Robert Merz (AUT/1912) not ita
    did not play against Germany
    played against Germany
    not in this match
    Franz Weber (AUT/1912) it-no
    Josef Kaltenbrunner (AUT/1912) hun-ita-nor
    Leopold Grundwald (AUT/1912) hun-ita-nor
    Gustav Blaha (AUT/1912) only nor

Round One

Match One

  1. Finland
    August Syrjäläinen (FIN/1912)
    Jalmari Holopainen (FIN/1912)
    Gösta Löfgren (FIN/1912)
    Knut Lund (FIN/1912)
    Eino Soinio (FIN/1912)
    Bror Wiberg (FIN/1912)
    Jarl Öhman (FIN/1912)
    Artturi Nyyssönen (FIN/1912)
    Algoth Niska (FIN/1912)
    Ragnar Wickström (FIN/1912)
    Kaarlo Soinio (FIN/1912)
    beat (3-2 aet)
  2. Italy
    Dino Mariani (ITA/1912)
    Felice Berardo (ITA/1912)
    Franco Bontadini (ITA/1912)
    Pietro Leone (ITA/1912)
    Giuseppe Milano (ITA/1912)
    Renzo De Vecchi (ITA/1912-24)
    Angelo Binaschi (ITA/1912)
    Piero Campelli (ITA/1912-20)
    Enrico Sardi (ITA/1912-20)
    Enea Zuffi (ITA/1912)
    Carlo De Marchi (ITA/1912) only fin/ first half
    Vittorio Morelli di Popolo (ITA/1912) only fin/ second half
    De Marchi was replaced by Morelli in the second half, even though substitutions were not allowed

Match Two

  1. Austria
    Alois Müller (AUT/1912)
    Leopold Neubauer (AUT/1912)
    Jan Studnicka (AUT/1912)
    Ludwig Hussak (AUT/1912)
    Robert Cimera (AUT/1912)
    Karl Braunsteiner (AUT/1912)
    Seppl Brandstätter (AUT/1912)
    Bernhard Graubart (AUT/1912)
    Ladislavs Kurpiel (aut-UKR/1912)
    Otto Noll (AUT/1912)
    Robert Merz (AUT/1912)
    beat (5-1)
  2. Germany
    Julius Hirsch (GER/1912)
    Eugen Kipp (GER/1912)
    Willi Worpitzky (GER/1912)
    Adolf Jäger (GER/1912)
    Karl Wegele (GER/1912)
    Hermann Bosch (GER/1912)
    Max Breunig (GER/1912)
    Georg Krogmann (GER/1912)
    Ernst Hollstein (GER/1912)
    Helmuth Röpnack (GER/1912)
    Albert Weber (GER/1912)

Match Three

  1. Netherlands
    Just Göbel (NED/1912)
    David Wijnveldt (NED/1912)
    Constant Feith (NED/1912)
    Nico de Wolf (NED/1912)
    Dirk Lotsij (NED/1912)
    Jan van Breda Kolff (NED/1912)
    Huug de Groot (NED/1912)
    Cees ten Cate (NED/1912)
    Jan Vos (NED/1912)
    Nico Bouvy (NED/1912)
    Bok de Korver (NED/1908-12)
    beat (4-3 aet)
  2. Sweden
    Karl Ansén (SWE/1908-12)
    Erik Börjesson (SWE/1912)
    Ivar Svensson (SWE/1912)
    Herman Myhrberg (SWE/1912)
    Karl Gustafsson (SWE/1908-20)
    Ragnar Wicksell (SWE/1912-20)
    Erik Bergström (SWE/1912)
    Josef Börjesson (SWE/1912)
    Helge Ekroth (SWE/1912)
    Gustaf Sandberg (SWE/1912)
    Jacob Lewin (SWE/1912)

1920


Written 2000-12-17 - last modified 2012-03-05

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction