Fencing - Men's Individual Sabre

Athina 1896

  1. (9600=21600) Ioannis Georgiadis (GRE/1896-1906,24)
  2. (6000) Tilemakhos Karakalos (GRE/1896)
  3. (3840) Holger Nielsen (DEN/1896)
  4. (2400) Adolf Schmal (AUT/1896)
  5. (1500) Georgios Iatridis (GRE/1896)

Paris 1900

  1. (9600=11175) Georges de la Falaise (FRA/1900,06-08)
  2. (6000) Léon Thiébaut (FRA/1900)
  3. (3840) Fritz Flesch (AUT/1900,08)
  4. (2400) von Gregurich Ámon (HUN/1900)
  5. (1500) von Ivani Gyüla (HUN/1900)
  6. (960) Claude de Boissiere (FRA/1900)
  7. (600) Heinrich von Tenner (AUT/1900)
  8. (384) Camillo Müller (AUT/1900)

Semi-Finals

Pool One

  1. (Q) von Ivani Gyüla (HUN/1900)
  2. (Q) Camillo Müller (AUT/1900)
  3. (Q) Fritz Flesch (AUT/1900,08)
  4. (Q) Georges de la Falaise (FRA/1900,08)
  5. (79.13) Maurice Boisdon (FRA/1900)
  6. (79.13=81.16) Pierre d'Hugues (FRA/1900,06)
  7. (79.13) Harstein (AUT/1900)
  8. (79.13) Giunio Fedreghini (ITA/1900)

Pool Two

  1. (Q) von Gregurich Ámon (HUN/1900)
  2. (Q) Heinrich von Tenner (AUT/1900)
  3. (Q) Claude de Boissiere (FRA/1900)
  4. (Q) Léon Thiébaut (FRA/1900)
  5. (79.13) Todoresku (HUN/1900)
  6. (79.13) Stagliano (ITA/1900)
  7. (79.13) Mauricio de Gor (ESP/1900)
  8. (79.13) Hoch Hugó (HUN/1900)
    qualified but did not start
  9. (12.3) Léon Lécuyer (FRA/1900)
  10. (12.3) Gaston Dutertre (FRA/1900)

Round One (four pools of eight, exact results unknown)

  1. (Q) Georges de la Falaise (FRA/1900,08)
  2. (Q) Léon Thiébaut (FRA/1900)
  3. (Q) Fritz Flesch (AUT/1900,08)
  4. (Q) von Gregurich Ámon (HUN/1900)
  5. (Q) von Ivani Gyüla (HUN/1900)
  6. (Q) Claude de Boissiere (FRA/1900)
  7. (Q) Heinrich von Tenner (AUT/1900)
  8. (Q) Camillo Müller (AUT/1900)
  9. (Q) Maurice Boisdon (FRA/1900)
  10. (Q) Pierre d`Hugues (FRA/1900,06)
  11. (Q) Harstein (AUT/1900)
  12. (Q) Giunio Fedreghini (ITA/1900)
  13. (Q) Mauricio de Gor (ESP/1900)
  14. (Q) Hoch Hugó (HUN/1900)
  15. (Q) Léon Lécuyer (FRA/1900)
  16. (Q) Gaston Dutertre (FRA/1900)
    did not qualify, but were picked up
  17. (Q) Todoresku (HUN/1900)
  18. (Q) Stagliano (ITA/1900)
    did not qualify
  19. (0.96) François de Boffa (SUI/1900)
  20. (0.96) Jean-Baptiste Lafourcade-Cortina (FRA/1900)
  21. (0.96) Alfons Schöne (GER/1900)
  22. (0.96) Casimir Semelaigne (FRA/1900)
  23. (0.96) Fernand Semelaigne (FRA/1900)
  24. 10 unknown fencers (7 of the 23 known fencers also competed at Foil or Epée, so I am assuming 3 of the 10 unknown ones did too, leaving 7 unknown fencers

St. Louis 1904

  1. (7200) Manuel Díaz (CUB/1904)
  2. (4500) William Grebe (USA/1904)
  3. (2880=2880) Albertson Van Zo Post (USA/1904,12)
  4. (1800) Theodore Carstens (USA/1904)
  5. (1125) Arthur Fox (USA/1904)

Athina 1906 (one hit)

  1. (4800=21600) Ioannis Georgiadis (GRE/1896-1906,24)
  2. (3000) Gustav Casmir (GER/1906)
  3. (1920=2045) Federico Cesarano (ITA/1906,20)
  4. (1200=11175) Georges de la Falaise (FRA/1900,06-08)
  5. (750=3950) Mészáros Lóránt (HUN/1906,12)
  6. (480=481.2) Apáthy Jenö (HUN/1906-08)

Semifinals

Pool One

  1. (Q) Ioannis Georgiadis (GRE/1906)
  2. (Q) Mészáros Lóránt (HUN/1908)
  3. (Q) Apáthy Jenö (HUN/1906)
  4. (112.0) Khristos Zorbas (GRE/1908)
  5. (112.0) James, Baron Melvill van Carnbée (NED/1908)
  6. (112.0) Alexandros Kharalambopoulos (GRE/1906)
  7. (112.0) Herbert Sander (DEN/1908)

Pool Two

  1. (Q) Gustav Casmir (GER/1906)
  2. (Q) Georges, Count de la Falaise (FRA/1908)
  3. (Q) Federico Cesarano (ITA/1908)
  4. (112.0) Konstantinos Fotiadis (GRE/1908)
  5. (112.0) Hendrik van der Grinten (NED/1908)
  6. (112.0) George van Rossem (NED/1908)

Round One

Heat One

  1. (Q) Gustav Casmir (GER/1906)
  2. (Q) Alexandros Kharalambopoulos (GRE/1906)
  3. (2.025) Ernst Königsgarten (AUT/1906)
  4. (2.025=377.0) Jetze Doorman (NED/1906-08)

Heat Two

  1. (Q) Ioannis Georgiadis (GRE/1906)
  2. (Q) Apáthy Jenö (HUN/1906)
  3. (2.025=3.113) Jakob Erckrath de Bary (GER/1906-08)
  4. (2.025=173.8) Maurits van Löben Sels (NED/1906-08)
  5. (2.025) Georges, Baron Dillon-Kavanagh (FRA/1906)

Heat Three

  1. (Q) Mészáros Lóránt (HUN/1908)
  2. (Q) Khristos Zorbas (GRE/1908)
  3. (2.025=1202) Emil Schön (GER/1906-08)
  4. (2.025) Johannes Osten (NED/1906)

Heat Four

  1. (Q) James, Baron Melvill van Carnbée (NED/1908)
  2. (Q) Georges, Count de la Falaise (FRA/1908)
  3. (2.025=4.357) August Petri (GER/1906-08)
  4. (2.025=3660) Tóth Péter (HUN/1906-12,28)
  5. (2.025=4824) Arie de Jong (NED/1906-28)

Heat Five

  1. (Q) Federico Cesarano (ITA/1908)
  2. (Q) George van Rossem (NED/1908)
  3. (Q) Konstantinos Fotiadis (GRE/1908)
  4. (2.025) Nagy Béla (HUN/1906)
  5. (2.025) Hendrik van Blijenburgh (NED/1906)
  6. (2.025=19.82) Robert Krünert (GER/1906-08)**+ep
  7. (2.025=81.16) Pierre d'Hugues (FRA/1900,06)

Heat Six

  1. (Q) Herbert Sander (DEN/1908)
  2. (Q) Hendrik van der Grinten (NED/1908)
  3. (2.025=21.06) Willem Hubert van Blijenburgh (NED/1906-08)
  4. (2.025) Menelaos Sakorafos (GRE/1906)**+row

Athina 1906 (three hits)

  1. (4800) Gustav Casmir (GER/1906)
  2. (3000) George van Rossem (NED/1906-08)
  3. (1920) Tóth Péter (HUN/1906-12)
  4. (1200) Emil Schön (GER/1906-08)
  5. (750) Apáthy Jenö (HUN/1906-08)
  6. (480) Ernst Königsgarten (AUT/1906)
    also competed in final (7th-10th)
  7. (171.8) Konstantinos Fotiadis (GRE/1906)
  8. (171.8) Arie de Jong (NED/1906-28)
  9. (171.8) Federico Cesarano (ITA/1906,20)
  10. (171.8) Maurits van Löben Sels (NED/1906-08)

Semifinals

Pool One

  1. (Q) Gustav Casmir (GER/1906)
  2. (Q) George van Rossem (NED/1906-08)
  3. (Q) Ernst Königsgarten (AUT/1906)
  4. (Q) Konstantinos Fotiadis (GRE/1906)
  5. (Q) Arie de Jong (NED/1906-28)
  6. (17.79) Hendrik van Blijenburgh (NED/1906)
  7. (17.79) Otto Herschmann (AUT/1906)
  8. (17.79) James, Baron Melvill van Carnbée (NED/1906)
  9. (1.088) Johannes Osten (NED/1906)
  10. (1.088) August Petri (GER/1906-08)
  11. (1.088) Khristos Zorbas (GRE/1906)

Pool Two

  1. (Q) Tóth Péter (HUN/1906-12)
  2. (Q) Emil Schön (GER/1906-08)
  3. (Q) Apáthy Jenö (HUN/1906-08)
  4. (Q) Federico Cesarano (ITA/1906,20)
  5. (Q) Maurits van Löben Sels (NED/1906-08)
  6. (17.79) Willem Hubert van Blijenburgh (NED/1906-08)
  7. (17.79) Nagy Béla (HUN/1906)
  8. (17.79) Hámos Antal (HUN/1906)
  9. (17.79) Robert Krünert (GER/1906-08)
  10. (1.088) Jakob Erckrath de Bary (GER/1906-08)

London 1908

  1. (6000=14000) Fuchs Jenö (HUN/1908-12)
  2. (3750=3864) Zulawszky Béla (HUN/1908-12)
  3. (2400) Vilém Goppold z Lobsdorfu, Sr. (CZE/1908)
  4. (1500) Szántay Jenö (HUN/1908)
  5. (937.5=3660) Tóth Péter (HUN/1906-12,28)
  6. (600=1100) Werkner Lajos (HUN/1908-12)
  7. (375=377.0) Jetze Doorman (NED/1906-08)
  8. (375=11175) Georges de la Falaise (FRA/1900,06-08)

Semifinals

Pool One

  1. (Q) Fuchs Jenö (HUN/1908-12)
  2. (Q) Werkner Lajos (HUN/1908-12)
  3. (Q) Szántay Jenö (HUN/1908)
  4. (Q) Georges, Comte de la Falaise (FRA/1900,06-08)
  5. (121.9=171.9) Marcello Bertinetti (ITA/1908,24)
  6. (121.9=441.9) Földes Dezsö (HUN/1908-12)
  7. (19.5=19.50) Barry Notley (GBR/1908,20-28)
  8. (7.688) Bertrand, Count de Lesseps (FRA/1908)

Pool Two

  1. (Q) Vilém Goppold z Lobsdorfu, Sr. (CZE/1908)
  2. (Q) Zulawszky Béla (HUN/1908)
  3. (Q) Tóth Péter (HUN/1906-12,28)
  4. (Q) Jetze Doorman (NED/1906-24)
  5. (121.9=122.4) Gerde Oszkár (HUN/1908-12)
  6. (48.75) Lauritz Christian Østrup (DEN/1908)
  7. (19.5)  Joseph Van der Voodt (BEL/1908)
    did not finish
  8. (7.688) Sante Ceccherini (ITA/1908)

Round Two

Pool One

  1. (Q) Fuchs Jenö (HUN/1908-12)
  2. (Q) Barry Notley (GBR/1908,20-28)
  3. (1.244) Richard Schoemaker (NED/1908)
  4. (1.244) Étienne Grade (BEL/1908)
  5. (-3.89) René Lateux (FRA/1908)

Pool Two

  1. (Q) Werkner Lajos (HUN/1908-12)
  2. (Q) Földes Dezsö (HUN/1908)
  3. (1.244=3001) George van Rossem (NED/1906-08)
  4. (0.031) Richard Badman (GBR/1908)
  5. (-3.89) Fritz Jack (GER/1908-12,28)

Pool Three

  1. (Q)  Joseph Van der Voodt (BEL/1908)
  2. (Q) Vilém Goppold z Lobsdorfu, Sr. (CZE/1908)
  3. (1.244=4.107) William Marsh (GBR/1908-24)
  4. (0.031) Riccardo Nowak (ITA/1908)
  5. (0.031=4824) Arie de Jong (NED/1906-28)

Pool Four

  1. (Q) Bertrand, Count de Lesseps (FRA/1908)
  2. (Q) Zulawszky Béla (HUN/1908)
  3. (1.244) Bedrich Schejbal (CZE/1908)
  4. (0.031=0.035) Vilém Tvrzský (CZE/1908,20)
  5. (-3.89) Gustaaf van Hulstijn (NED/1908)

Pool Five

  1. (Q) Gerde Oszkár (HUN/1908-12)
  2. (Q) Sante Ceccherini (ITA/1908)
  3. (1.244) Otakar Lada (CZE/1908)
  4. (0.031=1202) Emil Schön (GER/1906-08)
  5. (-3.89) Paul Anspach (BEL/1908)

Pool Six

  1. (Q) Tóth Péter (HUN/1906-12,28)
  2. (Q) Szántay Jenö (HUN/1908)
  3. (1.244) Alfred Labouchere (NED/1908,28)
  4. (1.244=3841) Fritz Flesch (AUT/1900-08)
  5. (1.244=21.06) Willem Hubert van Blijenburgh (NED/1906-08)

Pool Seven

  1. (Q) Marcello Bertinetti (ITA/1908)
  2. (Q) Jetze Doorman (NED/1906-24)
  3. (1.244=4.357) August Petri (GER/1906-08)
  4. (0.031) Alessandro Pirzio Biroli (ITA/1908)
  5. (0.031) Vlastimil Lada-Sázavský (CZE/1906-08)

Pool Eight

  1. (Q) Georges, Comte de la Falaise (FRA/1900,06-08)
  2. (Q) Lauritz Christian Østrup (DEN/1908)
  3. (1.244=481.2) Apáthy Jenö (HUN/1906-08)
  4. (0.031) Einar Schwarz-Nielsen (DEN/1908)

Round One (1st-3rd = 1/39 - 4th = 40/52 (-4.20) - 5th = 53/64 (-7.54) - 6th = 65/73 (-9.28) - 7th = 74/75 (-11.94) - 8th = 76 (-11.60)

Pool One

  1. (Q) Fritz Flesch (AUT/1900,08)
  2. (Q) Jetze Doorman (NED/1906-24)
  3. (Q) Vlastimil Lada-Sázavský (CZE/1906-08)
  4. (-4.20) Jean de Mas Latrie (FRA/1908)
  5. (-7.54)  Henri Six (BEL/1908)
  6. (-7.54=-2.39) Jaroslav Tucek (CZE/1908,20)

Pool Two

  1. (Q) Otakar Lada (CZE/1908)
  2. (Q) Tóth Péter (HUN/1906-12,28)
  3. (Q)  Joseph Van der Voodt (BEL/1908)
  4. (-4.20) Arthur Murray (GBR/1908)
  5. (-7.54) Johann Adam (GER/1908-12)

Pool Three

  1. (Q) Alfred Labouchere (NED/1908,28)
  2. (Q) Étienne Grade (BEL/1908)
  3. (Q) Fritz Jack (GER/1908-12,28)
  4. (-4.20) Jean-Joseph Renaud (FRA/1900,08)
  5. (-7.54) Dino Diana (ITA/1908)
  6. (-9.28=-6.45) Douglas Godfree (GBR/1908-12)

Pool Four

  1. (Q) William Marsh (GBR/1908-24)
  2. (Q) René Lateux (FRA/1908)
  3. (Q) Richard Schoemaker (NED/1908)
  4. (-4.20=0.455) Julius Lichtenfels (GER /1908-12)
  5. (-7.54) Harald Krenchel (DEN/1908)

Pool Five

  1. (Q) Arie de Jong (NED/1906-28)
  2. (Q) Alessandro Pirzio Biroli (ITA/1908)
  3. (Q) Einar Schwarz-Nielsen (DEN/1908)
  4. (-4.20) Georges Langevin (FRA/1908)

Pool Six

  1. (Q) Georges, Comte de la Falaise (FRA/1900,06-08)
  2. (Q) Szántay Jenö (HUN/1908)
  3. (Q) August Petri (GER/1908)
  4. (-4.20) Antoine Van Tomme (BEL/1908)
  5. (-7.54=173.8) Maurits van Löben Sels (NED/1906-08)

Pool Seven

  1. (Q) Földes Dezsö (HUN/1908)
  2. (Q) Sante Ceccherini (ITA/1908)
  3. (Q) Richard Badman (GBR/1908)
  4. (-4.20) Lion van Minden (NED/1908)
  5. (-7.54) Ismaël de Lesseps (FRA/1908)
  6. (-7.54=3.113) Jakob Erckrath de Bary (GER/1906-08)

Pool Eight

  1. (Q) Marcello Bertinetti (ITA/1908)
  2. (Q) Bertrand, Count de Lesseps (FRA/1908)
  3. (Q) Zulawszky Béla (HUN/1908)
  4. (-4.20=19.82) Robert Krünert (GER/1906-08)
  5. (-4.20) Charles Wilson (GBR/1908)
  6. (-9.28=-6.45) Walter Gates (RSA/1908-12)

Pool Nine

  1. (Q) Gerde Oszkár (HUN/1908-12)
  2. (Q) Lauritz Christian Østrup (DEN/1908)
  3. (Q) Willem Hubert van Blijenburgh (NED/1908)
  4. (-4.20) André du Bosch (BEL/1908)
  5. (-4.20=0.042) Alfred Keene (GBR/1908-12)
  6. (-9.28) Jacques de Saint-Brisson (FRA/1908)

Pool Ten

  1. (Q) Vilém Goppold z Lobsdorfu, Sr. (CZE/1908)
  2. (Q) Paul Anspach (BEL/1908)
  3. (Q) Apáthy Jenö (HUN/1906-08)
  4. (-4.20=5.401) Edward Brookfield (GBR/1908-12,24-28)
  5. (-4.20) Johan van Schreven (NED/1908)
  6. (-9.28) Pietro Sarzano (ITA/1908)
  7. (-9.28=-2.10) Georg Stöhr (GER/1908-12)
  8. (-11.60) Jean Mikorski (FRA/1908)

Pool Eleven

  1. (Q) Fuchs Jenö (HUN/1908-12)
  2. (Q) Gustaaf van Hulstijn (NED/1908)
  3. (Q) Vilém Tvrzský (CZE/1908)
  4. (-4.20) Luigi Pinelli (ITA/1908)
  5. (-7.54) Ernst Moldenhauer (GER/1908)
  6. (-9.28) Lockhart Leith (GBR/1908)

Pool Twelve

  1. (Q) George van Rossem (NED/1908)
  2. (Q) Barry Notley (GBR/1908,20-28)
  3. (Q) Bedrich Schejbal (CZE/1908)
  4. (-4.20) Louis Chapuis (FRA/1908)
  5. (-7.54=-2.39) Alexis Simonson (BEL/1908,20)
  6. (-9.28) Albert Naumann (GER/1908)

Pool Thirteen

  1. (Q) Werkner Lajos (HUN/1908-12)
  2. (Q) Riccardo Nowak (ITA/1908)
  3. (Q) Emil Schön (GER/1908)
  4. (-4.20=1.636) Marc Perrodon (FRA/1908,20-24)
  5. (-7.54) Jan de Beaufort (NED/1908-12,24)
  6. (-7.54) F. Tucek (CZE/1908)
  7. (-11.94) Anthony Chalke (GBR/1908)

Stockholm 1912

  1. (8000=14000) Fuchs Jenö (HUN/1908-12)
  2. (5000) Békessy Béla (HUN/1912)
  3. (3200) Mészáros Ervin (HUN/1906,12)
  4. (2000=4400) Schenker Zoltán (HUN/1912,24-28)
  5. (1250=11563) Nedo Nadi (ITA/1912-20)
  6. (800=3660) Tóth Péter (HUN/1906-12,28)
  7. (500=1100) Werkner Lajos (HUN/1908-12)
  8. (320=441.9) Földes Dezsö (HUN/1908-12)

Semifinals

Pool One

  1. Békessy Béla (HUN/1912)
  2. Nedo Nadi (ITA/1912-20)
  3. (113.8=3864) Zulawszky Béla (HUN/1912)
  4. (18.13) Dunay Bertalan (HUN/1912)
  5. (2.863) Friedrich Schwarz (GER/1912)
    did not start
  6. (0.455) Anatoly Timofeyev (RUS/1912)

Pool Two

  1. Tóth Péter (HUN/1906-12,28)
  2. Fuchs Jenö (HUN/1908-12)
  3. (113.8) Alfred Syson (GBR/1912)
    did not start
  4. (0.455=0.455) Julius Lichtenfels (GER/1912)
  5. (0.455=122.4) Gerde Oszkár (HUN/1908-12)
  6. (0.455) Vladimir Andreyev (RUS/1912)

Pool Three

  1. Mészáros Ervin (HUN/1912)
  2. Földes Dezsö (HUN/1908-12)
  3. (113.8) Pajzs Pál (HUN/1912)
  4. (18.13) Charles Vanderbyl (GBR/1912)
  5. (2.863) Boris Arsenyev (RUS/1912)
  6. (0.455) Birger Personne (SWE/1912)

Pool Four

  1. Werkner Lajos (HUN/1908-12)
  2. Schenker Zoltán (HUN/1912,24-28)
  3. (113.8) Berti László (HUN/1912,24)
  4. (18.13) Apollon Guiber von Greifenfels (rus-UKR/1912)
  5. (2.863=4.107) William Marsh (GBR/1908-24)
  6. (0.455) Oluf Berntsen (DEN/1912)

Quarterfinals

Pool One

  1. Berti László (HUN/1912,24)
  2. Dunay Bertalan (HUN/1912)
  3. Vladimir Andreyev (RUS/1912)
  4. (0.042) Giovanni Benfratello (ITA/1912)
  5. (-2.10) Ejnar Levison (DEN/1912-20)
  6. (-2.10=-2.10) Georg Stöhr (GER/1908-12)

Pool Two

  1. Werkner Lajos (HUN/1908-12)
  2. Gerde Oszkár (HUN/1908-12)
  3. Anatoly Timofeyev (RUS/1912)
  4. (0.042) Alfred Sauer (USA/1912)
  5. (0.042) Harry Butterworth (GBR/1912)
    did not start
  6. (-4.26) Bógathy Albert (aut-HUN/1912,28)

Pool Three

  1. Mészáros Ervin (HUN/1912)
  2. Friedrich Schwarz (GER/1912)
  3. William Marsh (GBR/1908-24)
  4. (0.042) Ernst zu Hohenlohe (aut-POL/1912)
    did not start
  5. (-4.26) Vladimir Danich (RUS/1912)
  6. (-4.26) Edoardo Alaimo (ITA/1912)

Pool Four

  1. Békessy Béla (HUN/1912)
  2. Földes Dezsö (HUN/1908-12)
  3. Oluf Berntsen (DEN/1912)
  4. (0.042) Aristide Pontenani (ITA/1912)
  5. (0.042) Nikolay Kuznetsov (RUS/1912)
    did not start
  6. (-4.26) Karl Münich (AUT/1912)

Pool Five

  1. Schenker Zoltán (HUN/1912,24-28)
  2. Charles Vanderbyl (GBR/1912)
  3. Apollon Guiber von Greifenfels (rus-UKR/1912)
  4. (0.042=50.04) Hans Thomson (GER1912,28)
  5. (-2.10=5.401) Edward Brookfield (GBR/1908-12,24-28)
    did not start
  6. (-4.26) Franz Dereani (AUT/1912)

Pool Six

  1. Alfred Syson (GBR/1912)
  2. Fuchs Jenö (HUN/1908-12)
  3. Boris Arsenyev (RUS/1912)
  4. (0.042=21.54) Jens Berthelsen (DEN/1912,24-28)
    did not start
  5. (-4.26) Hendrik de Iongh (NED/1912)
  6. (-4.26=21.50) Josef Javurek (CZE/1912-24)

Pool Seven

  1. Nedo Nadi (ITA/1912-20)
  2. Pajzs Pál (HUN/1912)
  3. Zulawszky Béla (HUN/1912)
  4. (0.042=0.042) Alfred Keene (GBR/1908-12)
  5. (-2.10) Martin Nordenström (SWE/1912)
    did not start
  6. (-4.26) Josef Puhm (AUT/1912)

Pool Eight

  1. Tóth Péter (HUN/1906-12,28)
  2. Julius Lichtenfels (GER/1912)
  3. Birger Personne (SWE/1912)
  4. (0.042) Francesco Pietrasanta (ITA/1912)
  5. (-2.10=-2.11) Alfred Ridley-Martin (GBR/1912-20)
    did not start
  6. (-4.26=2880) Albertson Van Zo Post (USA/1904,12)

Round One (fourth (49-60)=-6.45 - fifth (61-64)=-8.46)

Pool One

  1. Giovanni Benfratello (ITA/1912)
  2. Werkner Lajos (HUN/1908-12)
  3. Vladimir Danich (RUS/1912)
  4. (-6.45) Gustaf Armgarth (SWE/1912)

Pool Two

  1. Zulawszky Béla (HUN/1912)
  2. Julius Lichtenfels (GER/1912)
  3. Vladimir Andreyev (RUS/1912)
  4. (-6.45) Friedrich Golling (AUT/1912)
  5. (-8.46) Helge Werner (SWE/1912)

Pool Three

  1. Karl Münich (AUT/1912)
  2. Hans Thomson (GER1912,28)
  3. Jens Berthelsen (DEN/1912,24-28)
  4. (-6.45) Boris Nepokupnoy (RUS/1912)

Pool Four

  1. Edoardo Alaimo (ITA/1912)
  2. Bógathy Albert (aut-HUN/1912,28)
  3. Oluf Berntsen (DEN/1912)
  4. (-6.45) Aleksandr Shkylev (RUS/FEN/1912)
  5. (-6.45) Zdenek Bárta (CZE/1912)

Pool Five

  1. Charles Vanderbyl (GBR/1912)
  2. Josef Javurek (CZE/1912-24)
  3. Josef Puhm (AUT/1912)
  4. (-6.45) Carl-Gustaf Klerck (SWE/1912)
  5. (-6.45) Georgy Zakyrich (RUS/1912)

Pool Six

  1. Ejnar Levison (DEN/1912-20)
  2. Alfred Ridley-Martin (GBR/1912-20)
  3. Anatoly Timofeyev (RUS/1912)
  4. (-6.45) Johannes Kolling (NED/1912)

Pool Seven

  1. Békessy Béla (HUN/1912)
  2. Franz Dereani (AUT/1912)
  3. William Marsh (GBR/1908-24)
  4. (-6.45) Konstantin Vaterkampf (RUS/1912)

Pool Eight

  1. Hendrik de Iongh (NED/1912)
  2. Tóth Péter (HUN/1906-12,28)
  3. Martin Nordenström (SWE/1912)
  4. (-6.45) Douglas Godfree (GBR/1908-12)
  5. (-6.45) Aleksandr Mordovin (RUS/1912)

Pool Nine (did not fence - all three qualified)

  1. Georg Stöhr (GER/1908-12)
  2. Mészáros Ervin (HUN/1912)
  3. Nikolay Kuznetsov (RUS/1912)

Pool Ten (did not fence - all three qualified)

  1. Apollon Guiber von Greifenfels (rus-UKR/1912)
  2. Fuchs Jenö (HUN/1908-12)
  3. Birger Personne (SWE/1912)

Pool Eleven (did not fence - all three qualified)

  1. Dunay Bertalan (HUN/1912)
  2. Ernst zu Hohenlohe (aut-POL/1912)
  3. Boris Arsenyev (RUS/1912)

Pool Twelve

  1. Schenker Zoltán (HUN/1912,24-28)
  2. Friedrich Schwarz (GER/1912)
  3. Harry Butterworth (GBR/1912)
  4. (-6.45) Pavel Filatov (RUS/1912)

Pool Thirteen

  1. Francesco Pietrasanta (ITA/1912)
  2. Pajzs Pál (HUN/1912)
  3. Alfred Syson (GBR/1912)
  4. (-6.45) Walter Gates (RSA/1912)

Pool Fourteen

  1. Gerde Oszkár (HUN/1908-12)
  2. Nedo Nadi (ITA/1912-20)
  3. Albertson Van Zo Post (USA/1904,12)
  4. (-6.45) Archie Corble (GBR/1912,24-28)

Pool Fifteen (did not fence - all three qualified)

  1. Alfred Sauer (USA/1912)
  2. Földes Dezsö (HUN/1908-12)
  3. Alfred Keene (GBR/1908-12)

Pool Sixteen

  1. Berti László (HUN/1912,24)
  2. Aristide Pontenani (ITA/1912)
  3. Edward Brookfield (GBR/1908-12,24-28)
  4. (-6.45) Gunnar Lindholm (SWE/1912)

1920


Written 2000-12-14 - last modified 2007-04-20

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.