Athletics - Men's Triple Jump

Triple Jump

Athina 1896

  1. (9600=15601) James Connolly (USA/1896-1900)
  2. (6000=6960) Alexandre Tuffèri (FRA/1896-1900)
  3. (3840) Ioannis Persakis (GRE/1896)
  4. (2400) Aljoz Szokol (SVK/1896)
  5. (1500) Carl Schuhmann (GER/1896)
    also competed (6th/7th):
  6. (780) Fritz Hofmann (GER/1896)
  7. (780) Khristos Zoumis (GRE/1896)

Paris 1900

  1. (9600) Myer Prinstein (USA/1900-06)
  2. (6000) James Connolly (USA/1896-1900)
  3. (3840) Lewis Sheldon (USA/1900)
  4. (2400) Pat Leahy (IRL/1900)
  5. (1500) Albert Delannoy (FRA/1900)
  6. (960) Alexandre Tuffèri (GRE/1896-1900)
    also competed (7th/13th):
  7. (224.1)   Koppán Pál (HUN/1900)
  8. (224.1) Waldemar Steffen (GER/1900)
  9. (224.1) Eric Lemming (SWE/1900-06)
  10. (224.1) Karl Gustaf Staaf (SWE/1900)
  11. (224.1) Daniel Horton (USA/1900)
  12. (224.1) John McLean (USA/1900)
  13. (224.1) Frank Jarvis (USA/1900)

St.Louis 1904

  1. (7200=16800) Myer Prinstein (USA/1900-06)
  2. (4500) Fred Engelhardt (USA/1904)
  3. (2880) Robert Stangland (USA/1904)
  4. (1800) John Fuhler (USA/1904)
  5. (1125) Gilbert Van Cleve (USA/1904)
  6. (720) Percy Hagerman (CAN/1904)
  7. (450) Sam Jones (USA/1904)

Athina 1906

  1. (7200) Peter O'Connor (IRL/1906)
  2. (4500) Con Leahy (IRL/1906)
  3. (2880) Tom Cronan (USA/1906)
  4. (1800=1818) Oscar Guttormsen (NOR/1906-08)
  5. (1125=1136) Dimitrios Muller (GRE/1906-08)
  6. (720) Francis Connolly (USA/1906)
  7. (450) Vasilios Stournaras (GRE/1906)
  8. (288) Carl Alfred Pedersen (NOR/1906)**+gym
  9. (180) Paul Weinstein (GER/1906)
  10. (112.5) Khristos Parsalis (smy-GRE/1906)
  11. (72=16872) Myer Prinstein (USA/1900-06)
  12. (45) Bohuslav Pohl-Polenský (CZE/1906)
  13. (28.8=252.9) Eric Lemming (SWE/1900-06)
  14. (18) Niels Løw (DEN/1906)
  15. (11.25=20.85) Gustav Krojer (AUT/1906-12)
  16. (7.2) L. Leon (GRE/1906)
  17. (4.5) Stavros Lelekos (GRE/1906)
  18. (0.72) Martin Brustmann (GER/1906)
  19. (0.72) Karl Lampelmayer (AUT/1906)
  20. (0.72) Nikolaos Andreadakis (GRE/1906)
  21. (0.72=15601) James Connolly (USA/1896-1906)

London 1908

  1. (7200) Tim Ahearne (IRL/1908)
  2. (4500) Garfield MacDonald (CAN/1908)
  3. (2880=3840) Edvard Larsen (NOR/1908-12)

Qualifying

Quallifying Marks

  1. (Q) Tim Ahearne (IRL/1908)
  2. (Q) Edvard Larsen (NOR/1908-12)
  3. (Q) Garfield MacDonald (CAN/1908)
  4. (1800=1804) Cal Bricker (CAN/1908-12)
  5. (1125=2625) Platt Adams (USA/1908-12)
  6. (720) Frank Mount Pleasant (USA/1908)
  7. (450) Karl Fryksdahl (SWE/1908)
  8. (288) John Brennan (USA/1908)
  9. (180) Martin Sheridan (USA/1908)
  10. (112.5) Doug Stupart (RSA/1908)
  11. (72) Cyril Dugmore (IRL/1908)
  12. (45) Michael Dineen (IRL/1908)
  13. (28.8) Henry Olsen (NOR/1908)
  14. (18=1818) Oscar Guttormsen (NOR/1906-08)
  15. (11.25=1136) Dimitrios Muller (GRE/1906-08)
  16. (7.2) Frank Irons (USA/1908)
  17. (4.5) Sam Bellah (USA/1908)
    no marks known
  18. (1.935) Nate Sherman (USA/1908)
  19. (1.935) George Mayberry (IRL/1908)
  20. (1.935) Juho Halme (FIN/1908)

Pool One

  1. Platt Adams (USA/1908)
  2. Karl Fryksdahl (SWE/1908)
  3. Martin Sheridan (USA/1908)
  4. Cyril Dugmore (IRL/1908)
  5. Henry Olsen (NOR/1908)
  6. Dimitrios Muller (GRE/1908)
  7. Frank Irons (USA/1908)

Pool Two

  1. Tim Ahearne (IRL/1908)
  2. Garfield MacDonald (CAN/1908)
  3. John Brennan (USA/1908)
  4. Doug Stupart (RSA/1908)
  5. Oscar Guttormsen (NOR/1908)
  6. Sam Bellah (USA/1908)
  7. Nate Sherman (USA/1908)
  8. George Mayberry (IRL/1908)
  9. Juho Halme (FIN/1908)

Pool Three

  1. Edvard Larsen (NOR/1908-12)
  2. Cal Bricker (CAN/1908)
  3. Frank Mount Pleasant (USA/1908)
  4. Michael Dineen (IRL/1908)

Stockholm 1912

  1. (9600) Topsy Lindblom (SWE/1912)
  2. (6000) Georg Åberg (SWE/1912)
  3. (3840=8448) Erik Almlöf (SWE/1912-20)

Qualifying Marks

  1. Topsy Lindblom (SWE/1912)
  2. Georg Åberg (SWE/1912)
  3. Erik Almlöf (SWE/1912-20)
  4. (2400=2438) Erling Vinne (NOR/1912-20)
  5. (1500=2625) Platt Adams (USA/1908-12)
  6. (960=3840) Edvard Larsen (NOR/1908-12)
  7. (600) Hjalmar Ohlsson (SWE/1912)
  8. (384) Nils Fixdal (NOR/1912)
  9. (240) Charles Brickley (USA/1912)
  10. (150) Gustaf Nordén (SWE/1912)
  11. (96=97.94) Juho Halme (FIN/1908-12)
  12. (60) Inge Lindholm (SWE/1912)
  13. (38.4) Eddie Farrell (USA/1912)
  14. (24) Otto Bäurle (GER/1912)
  15. (15) Patrik Ohlsson (SWE/1912)
  16. (9.6=20.85) Gustav Krojer (AUT/1912)
  17. (9.6) Skotte Jacobsson (SWE/1912)
  18. (3.84=1804) Cal Bricker (CAN/1908-12)
  19. (2.4) Timothy Carroll (gbr-IRL/1912-20)
  20. (1.5) Arthur Maranda (CAN/1912)

Qualification

Group One

  1. Georg Åberg (SWE/1912)
  2. Platt Adams (USA/1908-12)
  3. Hjalmar Ohlsson (SWE/1912)
  4. Juho Halme (FIN/1908-12)
  5. Timothy Carroll (gbr-IRL/1912-20)

Group Two

  1. Topsy Lindblom (SWE/1912)
  2. Erik Almlöf (SWE/1912-20)
  3. Edvard Larsen (NOR/1908-12)
  4. Nils Fixdal (NOR/1912)
  5. Gustaf Nordén (SWE/1912)
  6. Gustav Krojer (AUT/1912)
  7. Skotte Jacobsson (SWE/1912)
  8. Cal Bricker (CAN/1908-12)
  9. Arthur Maranda (CAN/1912)

Group Three

  1. Erling Vinne (NOR/1912-20)
  2. Charles Brickley (USA/1912)
  3. Inge Lindholm (SWE/1912)
  4. Eddie Farrell (USA/1912)
  5. Otto Bäurle (GER/1912)
  6. Patrik Ohlsson (SWE/1912)

1920


Written 2000-12-13 - last modified 2003-05-18

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.