Athletics - Men's Standing Long Jump

Paris 1900

  1. (9600=62400) Ray Ewry (USA/1900-08)
  2. (6000) Irv Baxter (USA/1900) - 3.153
  3. (3840) Émile Torcheboeuf (FRA/1900) - 3.03
  4. (2400) Lewis Sheldon (USA/1900) - 3.02

St.Louis 1904

  1. (7200=62400) Ray Ewry (USA/1900-08)
  2. (4500) Con King (USA/1904)
  3. (2880=4680) John Biller (USA/1904,08)
  4. (1800) Henry Field (USA/1904)

Athina 1906

  1. (7200=62400) Ray Ewry (USA/1900-08)
  2. (4500=7380) Martin Sheridan (USA/1906-08)
  3. (2880) Lawson Robertson (USA/1906)
  4. (1800=1843) Léon Dupont (BEL/1906-08)
  5. (1125) Axel Ljung (SWE/1906)
  6. (720) István Somodi (hun-ROM/1906)
  7. (450) Alexandre Tuffèri (GRE/1906)
  8. (288=14388) Kostas Tsiklitiras (GRE/1906-12)
  9. (180=223.0) Henri Jardin (FRA/1906-08)
  10. (112.5) Bert Kerrigan (USA/1906)
  11. (72) Ioannis Kollaros (egy-GRE/1906)
  12. (45) Pantelis Amiras (smy-GRE/1906)
  13. (28.8) Theodor Scheidl (AUT/1906)
  14. (18) Julius Wagner (GER/1906)
  15. (11.25) Mudin István (HUN/1906)
  16. (7.2) Emilio Brambilla (ITA/1906-08)
  17. (4.5) Martin Brustmann (GER/1906)
  18. (2.88) Alexandre Maspoli (FRA/1906)
  19. (1.8) Hjalmar Johansson (SWE/1906)
  20. (1.125=44.17) Arthur Mallwitz (GER/1906-08)
  21. (0.72) Wilhelm Ritzenhoff (GER/1906)
  22. (0.45) André Tison (FRA/1906)
  23. (0.288) Paul Weinstein (GER/1906)
  24. (0.18) Gustav Krojer (AUT/1906)
  25. (0.113) Aage Petersen (DEN/1906)
  26. (0.072) Eric Lemming (SWE/1906)
  27. (0.045) Niels Løw (DEN/1906)
  28. (0.029) Uno Häggman (FIN/1906)
  29. (0.018) Epaminonas Anezakis (crt-GRE/1906)
  30. (0.011) Hugo Friend (USA/1906)

London 1908

  1. (7200=62400) Ray Ewry (USA/1900-08)
  2. (4500=14388) Kostas Tsiklitiras (GRE/1906-12)
  3. (2880=7380) Martin Sheridan (USA/1906-08)

Qualifying

Qualifying marks

  1. (Q) Ray Ewry (USA/1900-12)
  2. (Q) Kostas Tsiklitiras (GRE/1906-08)
  3. (Q) Martin Sheridan (USA/1908)
  4. (1800=4680) John Biller (USA/1904,08)
  5. (1125=1163) Ragnar Ekberg (SWE/1908-12)
  6. (720=6720) Platt Adams (USA/1908-12)
  7. (720) Frank Holmes (USA/1908)
    no marks known
  8. (43.04) Frank Irons (USA/1908-12)
  9. (43.04) Evert Koops (NED/1908)
  10. (43.04) Lionel Cornish (GBR/1908)
  11. (43.04) Lancelot Stafford (GBR/1908)
  12. (43.04) Sigmund Muenz (USA/1908)
  13. (43.04) Jarl Jakobsson (FIN/1908)
  14. (43.04) Bram Evers (NED/1908)
  15. (43.04) Walter Henderson (GBR/1908)
  16. (43.04) Frederick Kitching (GBR/1908)
  17. (43.04) George Barber (CAN/1908)
  18. (43.04) Tim Ahearne (IRL/1908)
  19. (43.04) Svend Langkjær (DEN/1908-12)
  20. (43.04=223.0) Henri Jardin (FRA/1906-08)
  21. (43.04=44.17) Arthur Mallwitz (GER/1906-08)
  22. (43.04) Wilf Bleaden (GBR/1908)
  23. (43.04) Jacobus Hoogveld (NED/1908)
  24. (43.04=193.0) Alfred Motté (FRA/1908-12)
  25. (43.04=1843) Léon Dupont (BEL/1906-08)

Pool One (14:30)

  1. Kostas Tsiklitiras (GRE/1906-08)
  2. Martin Sheridan (USA/1908)
  3. Platt Adams (USA/1908)
  4. Frank Irons (USA/1908-12)
  5. Evert Koops (NED/1908)
  6. Lionel Cornish (GBR/1908)
  7. Lancelot Stafford (GBR/1908)

Pool Two (15:00?)

  1. Ray Ewry (USA/1900-12)
  2. Frank Holmes (USA/1908)
  3. Sigmund Muenz (USA/1908)
  4. Jarl Jakobsson (FIN/1908)
  5. Bram Evers (NED/1908)
  6. Walter Henderson (GBR/1908)
  7. Frederick Kitching (GBR/1908)
  8. George Barber (CAN/1908)

Pool Three (15:30?)

  1. John Biller (USA/1904,08)
  2. Ragnar Ekberg (SWE/1908-12)
  3. Tim Ahearne (IRL/1908)
  4. Svend Langkjær (DEN/1908-12)
  5. Henri Jardin (FRA/1906-08)
  6. Arthur Mallwitz (GER/1906-08)
  7. Wilf Bleaden (GBR/1908)

Pool Four (16:00?)

  1. Jacobus Hoogveld (NED/1908)
  2. Alfred Motté (FRA/1908-12)
  3. Léon Dupont (BEL/1906-08)

Stockholm 1912

  1. (9600=14388) Kostas Tsiklitiras (GRE/1906-12)
  2. (6000=6720) Platt Adams (USA/1908-12)
  3. (3840) Ben Adams (USA/1912)

Qualifying Marks

  1. Kostas Tsiklitiras (GRE/1906-12)
  2. Platt Adams (USA/1908-12)
  3. Ben Adams (USA/1912)
  4. (2400) Gustaf Malmsten (SWE/1912)
  5. (1500) Leo Goehring (USA/1912)
  6. (1500) Edvard Möller (SWE/1912)
  7. (600) Baronyi András (HUN/1912)
  8. (384) Dick Byrd (USA/1912)
  9. (240) Forest Fletcher (USA/1912)
  10. (150=193.0) Alfred Motté (FRA/1908-12)
  11. (96) Gustav Ljunggren (SWE/1912)
  12. (60) Birger Brodtkorb (NOR/1912)
  13. (38.4=1163) Ragnar Ekberg (SWE/1908-12)
  14. (24) Douglas Melin (SWE/1912)
  15. (24) Henry Ashington (GBR/1912)
  16. (24) Géo André (FRA/1908-24)
  17. (6) Arthur Maranda (CAN/1912)
  18. (3.84) Karl Bergh (SWE/1912)
  19. (2.4) Philip Kingsford (GBR/1912)

Qualification

Group One

  1. Platt Adams (USA/1908-12)
  2. Alfred Motté (FRA/1908-12)
  3. Birger Brodtkorb (NOR/1912)
  4. Douglas Melin (SWE/1912)
  5. Karl Bergh (SWE/1912)

Group Two

  1. Ben Adams (USA/1912)
  2. Forest Fletcher (USA/1912)
  3. Gustav Ljunggren (SWE/1912)
  4. Arthur Maranda (CAN/1912)

Group Three

  1. Kostas Tsiklitiras (GRE/1906-12)
  2. Leo Goehring (USA/1912)
  3. Dick Byrd (USA/1912)
  4. Henry Ashington (GBR/1912)

Group Four

  1. Gustaf Malmsten (SWE/1912)
  2. Edvard Möller (SWE/1912)
  3. Baronyi András (HUN/1912)
  4. Ragnar Ekberg (SWE/1908-12)
  5. Géo André (FRA/1908-24)
  6. Philip Kingsford (GBR/1912)


Written 2000-12-14 - last modified 2012-04-02

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.