Athletics - Men's Pole Vault

Pole Vault

Athina 1896

  1. (9600) Bill Hoyt (USA/1896)
  2. (6000) Albert Tyler (USA/1896)
  3. (3840) Evangelos Damaskos (GRE/1896)
  4. (3840) Ioannis Theodoropoulos (GRE/1896)
  5. (1500) Vasilios Xydas (GRE/1896)

Paris 1900

  1. (9600) Irv Baxter (USA/1900) - 3.30
  2. (6000) Meredith Colket (USA/1900) - 3.25
  3. (3840) Carl Albert Andersen (NOR/1900) - 3.20
  4. (2400) Émile Gontier (FRA/1900) - 3.10
  5. (2400) Eric Lemming (SWE/1900) - 3.10
  6. (2400) Kauser Jakab (HUN/1900) - 3.10
  7. (600) Karl Gustaf Staaf  (SWE/1900) - 2.80
  8. (384) August Nilsson (SWE/1900) - 2.60

St.Louis 1904

  1. (7200) Charles Dvorak (USA/1904)
  2. (4500) LeRoy Samse (USA/1904)
  3. (2880) Lou Wilkins (USA/1904)
  4. (1800) Ward McLanahan (USA/1904)
  5. (1125) Claude Allen (USA/1904)
  6. (720) Walter Dray (USA/1904)
  7. (450) Paul Weinstein (GER/1904)

Athina 1906

  1. (7200=7215) Fernand Gonder (FRA/1906,12)
  2. (4500=7380) Bruno Söderström (SWE/1906-08)
  3. (2880) Ed Glover (USA/1906)
  4. (1800) Theodoros Makris (GRE/1906)
  5. (1125) Heikki Åhlman (FIN/1906)
  6. (1125) Otto Haug (NOR/1906)
  7. (1125) Kiss Imre (HUN/1906)
  8. (1125=1849) Georgios Banikas (GRE/1906-12)
  9. (1125=1305) Stefanos Kountouriotis (GRE/1906-08)
  10. (112.5) Bert Kerrigan (USA/1906)
  11. (112.5=2993) Ed Archibald (CAN/1906-08)

London 1908

  1. (7200) A. C. Gilbert (USA/1908)
  2. (7200) Ed Cook (USA/1908)
  3. (2880=2993) Ed Archibald (CAN/1906-08)
  4. (2880) Charles Jacobs (USA/1908)
  5. (2880=7380) Bruno Söderström (SWE/1906-08)
  6. (720=1320) Sam Bellah (USA/1908-12)
  7. (720=1849) Georgios Banikas (GRE/1906-12)
  8. (288) Szathmáry Kálmán (HUN/1908)

Qualifying

Qualifying Marks

  1. (Q) Ed Cook (USA/ATH)
  2. (Q) A. C. Gilbert (USA/ATH)
  3. (Q) Bruno Söderström (SWE/ATH)
  4. (Q) Ed Archibald (CAN/ATH)
  5. (Q) Charles Jacobs (USA/ATH)
  6. (Q) Georgios Banikas (GRE/ATH)
  7. (Q) Sam Bellah (USA/ATH)
  8. (Q) Szathmáry Kálmán (HUN/ATH)
    3.27
  9. (180=1305) Stefanos Kountouriotis (GRE/ATH)
    3.20
  10. (112.5) Robert Pascarel (FRA/ATH)
  11. (112.5) Carl Silfverstrand (SWE/ATH)
    3.05
  12. (45) Thomas Jackson (USA/ATH)
  13. (45)  G. Koeger (FRA/ATH)
    2.89
  14. (18) Coen van Veenhuijsen (NED/ATH)
    2.82
  15. (11.25) Bram Evers (NED/ATH)

Pool One

  1. Bruno Söderström (SWE/ATH)
  2. Charles Jacobs (USA/ATH)
  3. Stefanos Kountouriotis (GRE/ATH)
  4. Bram Evers (NED/ATH)

Pool Two

  1. Ed Cook (USA/ATH)
  2. A. C. Gilbert (USA/ATH)
  3. Ed Archibald (CAN/ATH)
  4. Georgios Banikas (GRE/ATH)
  5. Robert Pascarel (FRA/ATH)

Pool Three

  1. Sam Bellah (USA/ATH)
  2. Szathmáry Kálmán (HUN/ATH)
  3. Carl Silfverstrand (SWE/ATH)
  4. Thomas Jackson (USA/ATH)
  5. G. Koeger (FRA/ATH)
  6. Coen van Veenhuijsen (NED/ATH)

Stockholm 1912

  1. (9600) Harry Babcock (USA/1912)
  2. (6000) Frank Nelson (USA/1912)
  3. (6000) Marc Wright (USA/1912)
  4. (2400) Bertil Uggla (SWE/1912)
  5. (2400) William Halpenny (CAN/1912)
  6. (2400) Frank Murphy (USA/1912)
  7. (600=1320) Sam Bellah (USA/1908-12)
  8. (384) Frank Coyle (USA/1912)
  9. (384) Gordon Dukes (USA/1912)
  10. (384) Bill Fritz (USA/1912)
  11. (96) Robert Pasemann (GER/1912)

Qualifying marks

  1. cleared 3.60
    (60) Carl Hårleman (SWE/1912)
  2. (60) Richard Sjöberg (SWE/1912)
  3. (60) Clas Gille (SWE/1912)
    cleared 3.50
  4. (15=7215) Fernand Gonder (FRA/1906,12)
    cleared 3.40
  5. (9.6) Fritz Bøchen Vikke (DEN/1912)
  6. (9.6) Ulrich Baasch (RUS/1912)
    cleared 3.20
  7. (3.84=1849) Georgios Banikas (GRE/1906-12)
  8. (3.84) Magnus Nilsson (SWE/1912)
  9. (3.84) Hugo Svensson (SWE/1912)
  10. (3.84) Sander Santesson (SWE/1912)
  11. (3.84) Viktor Franzl (aut-CZE/1912)
    cleared 3.00
  12. (0.384) Jindrich Jirsák (CZE/1912)
  13. (0.384) Manlio Legat (ITA/1912)
    did not clear any height
  14. (0.15=15.15) Johann Martin (rus-EST/1912-20)

Qualifying

Group One

  1. Frank Nelson (USA/1912)
  2. Robert Pasemann (GER/1912)
  3. Bertil Uggla (SWE/1912)
  4. Harry Babcock (USA/1912)
  5. William Halpenny (CAN/1912)
  6. Gordon Dukes (USA/1912)
    did not qualify
  7. Carl Hårleman (SWE/1912)
  8. Fernand Gonder (FRA/1906,12)
  9. Georgios Banikas (GRE/1906-12)
  10. Magnus Nilsson (SWE/1912)
  11. Johann Martin (rus-EST/1912-20)

Group Two

  1. Marc Wright (USA/1912)
  2. Frank Murphy (USA/1912)
  3. Sam Bellah (USA/1908-12)
  4. Frank Coyle (USA/1912)
  5. Bill Fritz (USA/1912)
    did not qualify
  6. Richard Sjöberg (SWE/1912)
  7. Clas Gille (SWE/1912)
  8. Fritz Bøchen Vikke (DEN/1912)
  9. Ulrich Baasch (RUS/1912)
  10. Hugo Svensson (SWE/1912)
  11. Sander Santesson (SWE/1912)
  12. Viktor Franzl (aut-CZE/1912)
  13. Jindrich Jirsák (CZE/1912)
  14. Manlio Legat (ITA/1912)

1920


Written 2000-12-13 - last modified 2003-05-16

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.