Athletics - Men's Long Jump

Long Jump

Athina 1896

  1. (9600) Ellery Clark (USA/1896)
  2. (6000) Bob Garrett (USA/1896)
  3. (3840=3840) James Connolly (USA/1896,1906)
  4. (2400) Alexandros Khalkokondilis (GRE/1896)
  5. also competed (5th/9th)
    (736.8) Alexandre Tuffèri (FRA/1896)
  6. (736.8) Carl Schuhmann (GER/1896)
  7. (736.8) Henrik Sjöberg (SWE/1896)
  8. (736.8) Alphonse Grisel (FRA/1896)
  9. (736.8) Athanasios Skaltsogiannis (GRE/1896)

Paris 1900

  1. (9600) Al Kraenzlein (USA/1900) - 7.185
  2. (6000) Meyer Prinstein (USA/1900-06) - dns (7.175)
  3. (3840) Pat Leahy (IRL/1900) - 6.95
  4. (2400) William Remington (USA/1900) - 6.825
  5. (1500) Albert Delannoy (FRA/1900) - ?? (6.755)

Qualification

  1. (Q) Meyer Prinstein (USA/1900-06) - 7.175
  2. (Q) Al Kraenzlein (USA/1900) - 6.93
  3. (Q) Albert Delannoy (FRA/1900) - 6.755
  4. (Q) William Remington (USA/1900) - 6.725
  5. (Q) Pat Leahy (IRL/1900) - 6.71
  6. (960) John McLean (USA/1900) - 6.655
  7. (600) Thaddeus McClain (USA/1900) - 6.435
  8. (384) Waldemar Steffen (GER/1900) - 6.30
  9. (240) Schubert Ernö (HUN/1900) - 6.05
  10. (150) Strausz Gyula (HUN/1900) - 6.01
  11. (96) Tore Blom (SWE/1900) - 5.77
  12. (60) Eric Lemming (SWE/1900) - 5.50

St.Louis 1904

  1. (7200=20400) Meyer Prinstein (USA/1900-06)
  2. (4500) Dan Frank (USA/1904)
  3. (2880) Robert Stangland (USA/1904)
  4. (1800) Fred Engelhardt (USA/1904)
  5. (1125) Gilbert Van Cleve (USA/1904)
  6. (720) Percy Hagerman (CAN/1904)
    also competed (7th-10th)
  7. (257.6) John Oxley (USA/1904)
  8. (257.6) de Mezö Béla (HUN/1904)
  9. (257.6) Corrie Gardner (AUS/1904)
  10. (257.6) Leslie McPherson (AUS/1904)

Athina 1906

  1. (7200=20400) Meyer Prinstein (USA/1900-06)
  2. (4500) Peter O'Connor (IRL/1906)
  3. (2880) Hugo Friend (USA/1906)
  4. (1800) Hjalmar Mellander (SWE/1906)
  5. (1125=1185) Sidney Abrahams (GBR/1906,12)
  6. (720) Tom Cronan (USA/1906)
  7. (450=561.5) Gunnar Rönström (SWE/1906-08)
  8. (288) István Somodi (hun-ROM/1906)
  9. (180) Vasilios Stournaras (GRE/1906)
  10. (112.5) Vargha Pál (HUN/1906)
  11. (72) Julius Wagner (GER/1906)
  12. (45) Johannes Runge (GER/1906)
  13. (28.8) Nikolaos Andreadakis (GRE/1906)
  14. (18) Martin Brustmann (GER/1906)
  15. (11.25) Otto Bock (DEN/1906)
  16. (7.2) Paul Weinstein (GER/1906)
  17. (4.5) Gaspare Torretta (ITA/1906)
  18. (2.88) Gustav Krojer (AUT/1906)
  19. (1.8) L. Leon (GRE/1906)
  20. (1.125) Otto Hahnel-Kohout (CZE/1906)
  21. (0.72) Aage Petersen (DEN/1906)
  22. (0.45) Niels Løw (DEN/1906)
  23. (0.288) Karl Lampelmayer (AUT/1906)
  24. (0.18) Arthur Mallwitz (GER/1906)
  25. (0.113) Francis Connolly (USA/1906)
  26. (0.072) A. Priftis (GRE/1906)
  27. (0.045=3840) James Connolly (USA/1896,1906)

London 1908

  1. (7200=7440) Frank Irons (USA/1908-12)
  2. (4500) Dan Kelly (USA/1908)
  3. (2880=8880) Cal Bricker (CAN/1908-12)

Qualifying

Qualifying Marks

  1. (Q) Frank Irons (USA/1908)
  2. (Q) Dan Kelly (USA/1908)
  3. (Q) Cal Bricker (CAN/1908-12)
  4. (1800) Ed Cook (USA/1908)
  5. (1125) John Brennan (USA/1908)
  6. (720) Frank Mount Pleasant (USA/1908)
  7. (450) Albert Weinstein (GER/1908)
  8. (288) Tim Ahearne (IRL/1908)
  9. (180) Denis Murray (IRL/1908)
  10. (112.5=561.5) Gunnar Rönström (SWE/1906-08)
  11. (72) Charles Williams (GBR/1908)
  12. (45) Sam Bellah (USA/1908-12)
  13. (28.8) Frank Lukeman (CAN/1908)
  14. (18) Holits Ödön (HUN/1908)
  15. (11.25) Arthur Hoffmann (GER/1908)
  16. (7.2) Al Bellerby (GBR/1908)
  17. (4.5) William Watt (IRL/1908)
  18. (2.88) George Barber (CAN/1908)
  19. (1.8) Carl Silfverstrand (SWE/1908)
  20. (1.125) Wilf Bleaden (GBR/1908)
    also competed, no mark known
  21. (0.161) Ludwig Uettwiller (ger-FRA/1908)
  22. (0.161) Bram Evers (NED/1908)
  23. (0.161) James O'Connell (USA/1908)
  24. (0.161) Jacobus Hoogveld (NED/1908)
  25. (0.161) Hugo Wieslander (SWE/1908)
  26. (0.161) Hermann von Bönninghausen (GER/1908)
  27. (0.161) Henri Gutierrez (FRA/1908)
  28. (0.161) Lionel Cornish (GBR/1908)
  29. (0.161) Kövesdi Géza (HUN/1908)
  30. (0.161) Garfield MacDonald (CAN/1908)
  31. (0.161) Arvid Ringstrand (SWE/1908)
  32. (0.161) Henry Olsen (NOR/1908)

Pool One (10:30)

  1. Ed Cook (USA/1908)
  2. Sam Bellah (USA/1908-12)
  3. Holits Ödön (HUN/1908)
  4. Wilf Bleaden (GBR/1908)

Pool Two (11:00?)

  1. Dan Kelly (USA/1908)
  2. John Brennan (USA/1908)
  3. Albert Weinstein (GER/1908)
  4. Tim Ahearne (IRL/1908)
  5. Al Bellerby (GBR/1908)
  6. George Barber (CAN/1908)
  7. Carl Silfverstrand (SWE/1908)

Pool Three (12:00?)

  1. Frank Irons (USA/1908)
  2. Frank Mount Pleasant (USA/1908)
  3. Charles Williams (GBR/1908)
  4. Bram Evers (NED/1908)
  5. James O'Connell (USA/1908)

Pool Four (13:00?)

  1. Denis Murray (IRL/1908)
  2. Frank Lukeman (CAN/1908)
  3. William Watt (IRL/1908)
  4. Jacobus Hoogveld (NED/1908)
  5. Hugo Wieslander (SWE/1908)
  6. Hermann von Bönninghausen (GER/1908)

Pool Five (14:30?)

  1. Cal Bricker (CAN/1908-12)
  2. Gunnar Rönström (SWE/1906-12)
  3. Arthur Hoffmann (GER/1908)
  4. Henri Gutierrez (FRA/1908)
  5. Lionel Cornish (GBR/1908)
  6. Kövesdi Géza (HUN/1908)
  7. Garfield MacDonald (CAN/1908)
  8. Arvid Ringstrand (SWE/1908)
  9. Henry Olsen (NOR/1908)

Stockholm 1912

  1. (9600) Albert Gutterson (USA/1912)
  2. (6000=8880) Cal Bricker (CAN/1908-12)
  3. (3840) Georg Åberg (SWE/1912)

Qualifying marks:

  1. Albert Gutterson (USA/1912)
  2. Cal Bricker (CAN/1908-12)
  3. Georg Åberg (SWE/1912)
  4. (2400) Harry Worthington (USA/1912)
  5. (1500) Roy Mercer (USA/1912)
  6. (960) Fred Allen (USA/1912)
  7. (600) Jim Thorpe (USA/1912)
  8. (384) Robert Pasemann (GER/1912)
  9. (240=7440) Frank Irons (USA/1908-12)
  10. (150) Henry Ashington (GBR/1912)
  11. (96) Ferdinand Bie (NOR/1912)
  12. (60=1185) Sidney Abrahams (GBR/1906,12)
  13. (38.4) Nils Fixdal (NOR/1912)
  14. (24) Eddie Farrell (USA/1912)
  15. (15) Philip Kingsford (GBR/1912)
  16. (9.6) André Campana (FRA/1912)
  17. (6) Charles Lomberg (SWE/1912)
  18. (3.84) Viktor Franzl (aut-CZE/1912)
  19. (2.4) Angelo Tonini (ITA/1912)
  20. (1.5) Patrik Ohlsson (SWE/1912)
  21. (0.96) Gustav Betzén (SWE/1912)
  22. (0.6) Aleksandr Schultz (RUS/1912)
  23. (0.384) Philipp Ehrenreich (aut-CZE/1912)
  24. (0.24) Emil Kukko (FIN/1912)
  25. (0.15) Szalay Pál (hun-SRB/1912)
  26. (0.096) Kovács Nándor (HUN/1906-12)
  27. (0.06) Alfredo Pagani (ITA/1912)
  28. (0.038) Arthur Maranda (CAN/1912)
  29. (0.024) Manlio Legat (ITA/1912)
  30. (0.015) Paul Fournelle (LUX/1912)

Qualifying

Group One

  1. Albert Gutterson (USA/1912)
  2. Georg Åberg (SWE/1912)
  3. Fred Allen (USA/1912)
  4. Robert Pasemann (GER/1912)
  5. Frank Irons (USA/1908-12)
  6. André Campana (FRA/1912)
  7. Angelo Tonini (ITA/1912)
  8. Aleksandr Schultz (RUS/1912)
  9. Emil Kukko (FIN/1912)
  10. Szalay Pál (hun-SRB/1912)

Group Two & Three

  1. Cal Bricker (CAN/1908-12)
  2. Roy Mercer (USA/1912)
  3. Henry Ashington (GBR/1912)
  4. Ferdinand Bie (NOR/1912)
  5. Sidney Abrahams (GBR/1906,12)
  6. Nils Fixdal (NOR/1912)
  7. Charles Lomberg (SWE/1912)
  8. Viktor Franzl (aut-CZE/1912)
  9. Philipp Ehrenreich (aut-CZE/1912)
  10. Kovács Nándor (HUN/1906-12)
  11. Arthur Maranda (CAN/1912)
  12. Paul Fournelle (LUX/1912)

Group Four

  1. Harry Worthington (USA/1912)
  2. Jim Thorpe (USA/1912)
  3. Eddie Farrell (USA/1912)
  4. Philip Kingsford (GBR/1912)
  5. Patrik Ohlsson (SWE/1912)
  6. Gustav Betzén (SWE/1912)
  7. Alfredo Pagani (ITA/1912)
  8. Manlio Legat (ITA/1912)

1920


Written 2000-12-13 - last modified 2003-05-17

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.