Athletics - Men's High Jump

High Jump

Athina 1896

  1. (9600) Ellery Clark (USA/1896)
  2. (6000) Bob Garrett (USA/1896)
  3. (6000) James Connolly (USA/1896)
  4. (2400) Henrik Sjöberg (SWE/1896)
  5. (1500) Fritz Hofmann (GER/1896)

Paris 1900

  1. (9600) Irv Baxter (USA/1900) - 1.90
  2. (6000=6072) Pat Leahy (GBR/1900,08)
  3. (3840=10140) Gönczy Lajos (HUN/1900-06) - 1.75
  4. (2400) Carl Albert Andersen (NOR/1900) - 1.70
  5. (2400) Eric Lemming (SWE/1900) - 1.70
  6. (2400) Waldemar Steffen (GER/1900) - 1.70
  7. (600) Louis Monnier (FRA/1900) - 1.60
  8. (384) Tore Blom (SWE/1900) - 1.50

St.Louis 1904

  1. (7200) Sam Jones (USA/1904) - 1.80
  2. (4500) Garrett Serviss (USA/1904) - 1.77
  3. (2880=3168) Paul Weinstein (GER/1904-06) - 1.77
  4. (1800=10140) Gönczy Lajos (HUN/1900-06) - 1.75
  5. (1125) Emil Freymark (USA/1904) -
  6. (720) Ervin Barker (USA/1904) - 1.70

Athina 1906

  1. (7200=11700) Con Leahy (IRL/1906-08)
  2. (4500=10140) Gönczy Lajos (HUN/1900-06)
  3. (2880) Bert Kerrigan (USA/1906)
  4. (2880) Themistoklis Diakidis (GRE/1906)
  5. (1125) Gunnar Rönström (SWE/1906)
  6. (720) Bruno Söderström (SWE/1906)
  7. (720) Halfdan Bjølgerud (NOR/1906)
  8. (288=3168) Paul Weinstein (GER/1904-06)
    also competed
  9. (30.38) Theodor Scheidl (AUT/1906)
  10. (30.38) Gustav Krojer (AUT/1906)
  11. (30.38=34.88) Léon Dupont (BEL/1906-08)
  12. (30.38) Otto Bock (DEN/1906)
  13. (30.38) Aage Petersen (DEN/1906)
  14. (30.38) Niels Løw (DEN/1906)
  15. (30.38) Jean Papot (FRA/1906)
  16. (30.38) Henri Molinié (FRA/1906)
  17. (30.38) Josef Krämer (GER/1906)**+gym
  18. (30.38) Nikolaos Mourmouris (con-GRE/1906)
  19. (30.38) Nikolaos Drosinos (GRE/1906)
  20. (30.38) Nikolaos Andreadakis (GRE/1906)
  21. (30.38) Szegedy Géza (HUN/1906)
  22. (30.38=4530) István Somodi (ROU/1906-08)
  23. (30.38) Vargha Pál (HUN/1906)
  24. (30.38) Peter O'Connor (IRL/1906)

London 1908

  1. (7200) Harry Porter (USA/1908)
  2. (4500=11700) Con Leahy (IRL/1906-08)
  3. (4500=4530) István Somodi (hun-ROU/1906-08)
  4. (4500=4500) Géo André (FRA/1908-24)
  5. (1125) Herbert Gidney (USA/1908)
  6. (1125) Tom Moffitt (USA/1908)
  7. (450) Neil Patterson (USA/1908)
  8. (288) Axel Hedenlund (SWE/1908)

Qualifying

Qualifying marks

  1. (Q) Harry Porter (USA/1908)
  2. (Q) Con Leahy (IRL/1906-08)
  3. (Q) Géo André (FRA/1908-24)
  4. (Q) Herbert Gidney (USA/1908)
  5. (Q) Tom Moffitt (USA/1908)
  6. (Q) Somodi István (hun-ROM/1908)
  7. (Q) Neil Patterson (USA/1908)
  8. (Q) Axel Hedenlund (SWE/1908)
    1.79
  9. (180=218.4) Otto Monsen (NOR/1908-12) (he first jumped 1.79, and did not compete in the re-jump, but I count his first effort for his rating)
  10. (180)  Edward Leader (GBR/1908) (he first jumped 1.79, and only 1.77 in the re-jump, but I count his first effort for his rating)
    1.78
  11. (72=6072) Pat Leahy (GBR/1900,08)
    1.77
  12. (45) George Barber (CAN/1908)
  13. (45) Haswell Wilson (GBR/1908)
    1.72
  14. (18) Haluzsinszky József (HUN/1908)
  15. (18) Henry Olsen (NOR/1908)
  16. (18) Garfield MacDonald (CAN/1908)
    1.67
  17. (4.5)  Lauri Wilskman (FIN/1908) (did not compete in the re-jump, but I count his first effort for his rating)
  18. (4.5) Lauri Pihkala (FIN/1908)
  19. (4.5) Folke Hellstedt (SWE/1908)
  20. (4.5=34.88) Léon Dupont (BEL/1906-08)**
    1.65
  21. (0.72) Herman van Leeuwen (NED/1908)
    1.59
  22. (0.45) Al Bellerby (GBR/1908)

Pool One

  1. Otto Monsen (NOR/1908-12)
  2. Edward Leader (GBR/1908)
  3. Herbert Gidney (USA/1908)
  4. Haluzsinszky József (HUN/1908)
  5. Lauri Wilskman (FIN/1908)
  6. Al Bellerby (GBR/1908)

Pool Two

  1. Con Leahy (IRL/1906-08)
  2. Géo André (FRA/1908-24)
  3. Neil Patterson (USA/1908)
  4. Axel Hedenlund (SWE/1908)
  5. Pat Leahy (GBR/1900,08)
  6. Henry Olsen (NOR/1908)
  7. Garfield MacDonald (CAN/1908)
  8. Lauri Pihkala (FIN/1908)

Pool Three

  1. Harry Porter (USA/1908)
  2. Tom Moffitt (USA/1908)
  3. Somodi István (hun-ROM/1908)
  4. Folke Hellstedt (SWE/1908)
  5. Léon Dupont (BEL/1908)
  6. Herman van Leeuwen (NED/1908)

Pool Four

  1. George Barber (CAN/1908)
  2. Haswell Wilson (GBR/1908)

Pool One re-run

  1. Herbert Gidney (USA/1908)
  2. Edward Leader (GBR/1908)
  3. Haluzsinszky József (HUN/1908)
  4. Al Bellerby (GBR/1908)
    did not compete
  5. Otto Monsen (NOR/1908)
  6. Lauri Wilskman (FIN/1908)

Stockholm 1912

  1. (9600) Alma Richards (USA/1912)
  2. (6000) Hans Liesche (GER/1912)
  3. (3840) George Horine (USA/1912)
  4. (2400) Egon Erickson (USA/1912)
  5. (2400) Jim Thorpe (USA/1912)
  6. (960) Harry Grumpelt (USA/1912)
  7. (960) John Johnstone (USA/1912)
  8. (384) Karl-Axel Kullerstrand (SWE/1912)
  9. (240) Iván, Baron Wardener (hun-SVK/1912)
  10. (240=480) Timothy Carroll (gbr-IRL/1912-20)
  11. (96=1056) Howard Baker (GBR/1912-20)

Qualifying Marks - did not qualify for the final

  1. cleared 180
    (60) Jervis Burdick (USA/1912)
    cleared 175
  2. (38.4) Gösta Hallberg (SWE/1912)
  3. (38.4=218.4) Otto Monsen (NOR/1908-12)
  4. (38.4) Gerhard Olsen (NOR/1912)
  5. (38.4) Harold Enright (USA/1912)
  6. (38.4) Richard Sjöberg (SWE/1912)
  7. (38.4) Otto Röhr (GER/1912)
  8. (38.4) Arvo Laine (FIN/1912)
  9. (38.4) André Labat (FRA/1912)
  10. (38.4) Wesley Oler (USA/1912)
  11. (38.4) Olav Aarnes (NOR/1912)
    cleared 170
  12. (0.384) Ragnar Mattson (SWE/1912)
  13. (0.384) Paulus af Uhr (SWE/1912)
  14. (0.384) Thomas O'Donahue (gbr-IRL/1912)
  15. (0.384) Platt Adams (USA/1908-12)
  16. (0.384=4500) Géo André (FRA/1908-24)
    cleared 160
  17. (0.038) Ludinszky Lajos (HUN/1912)
  18. (0.038) Gösta Holmér (SWE/1912-20)
  19. (0.038) Rodolfo Hammersley (CHI/1912)
  20. (0.038) Michel Meerz (FRA/1912)
  21. (0.038) Alfredo Pagani (ITA/1912)
    also competed, no clearance
  22. (-2.38) Marius Delaby (FRA/1912)
  23. (-2.38) Angelo Tonini (ITA/1912)
  24. (-2.38) John Nicholson (USA/1912)
  25. (-2.38) Armand Estang (FRA/1912)

Qualifying

Group One

  1. Timothy Carroll (gbr-IRL/1912-20)
  2. Howard Baker (GBR/1912-20)
  3. John Johnstone (USA/1912)
  4. Gösta Hallberg (SWE/1912)
  5. Otto Monsen (NOR/1908-12)
  6. Gerhard Olsen (NOR/1912)
  7. Ragnar Mattson (SWE/1912)
  8. Paulus af Uhr (SWE/1912)
  9. Thomas O'Donahue (gbr-IRL/1912)
  10. Platt Adams (USA/1908-12)
  11. Ludinszky Lajos (HUN/1912)
  12. Gösta Holmér (SWE/1912-20)
  13. Rodolfo Hammersley (CHI/1912)
  14. Michel Meerz (FRA/1912)
  15. Marius Delaby (FRA/1912)
  16. Angelo Tonini (ITA/1912)
  17. John Nicholson (USA/1912)
  18. Armand Estang (FRA/1912)

Group Two

  1. Hans Liesche (GER/1912)
  2. Iván, Baron Wardener (hun-SVK/1912)
  3. Egon Erickson (USA/1912)
  4. Harry Grumpelt (USA/1912)
  5. George Horine (USA/1912)
  6. Jervis Burdick (USA/1912)
  7. Harold Enright (USA/1912)
  8. Richard Sjöberg (SWE/1912)
  9. Otto Röhr (GER/1912)
  10. Arvo Laine (FIN/1912)

Group Three

  1. Karl-Axel Kullerstrand (SWE/1912)
  2. Alma Richards (USA/1912)
  3. Jim Thorpe (USA/1912)
  4. André Labat (FRA/1912)
  5. Wesley Oler (USA/1912)
  6. Olav Aarnes (NOR/1912)
  7. Géo André (FRA/1908-24)
  8. Alfredo Pagani (ITA/1912)

In Mallon's book, there was an additional competitor, Thage Brauer, but he's not mentioned in the MADMen database.

1920


Written 2000-12-13 - last modified 2003-05-11

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.