Athletics - Men's 400 m

400 m

Athina 1896

  1. (6400) Tom Burke (USA/1896)
  2. (4000) Herbert Jamison (USA/1896)
  3. (2560) Charles Gmelin (GBR/1896)
  4. (1600) Fritz Hofmann (GER/1896)

Heat One

  1. (Q) Herbert Jamison (USA/1896)
  2. (Q) Fritz Hofmann (GER/1896)
    did not qualify
  3. (574) Alphonse Grisel (FRA/1896)
  4. (574) Kurt Dörry (GER/1896)

Heat Two

  1. (Q) Tom Burke (USA/1896)
  2. (Q) Charles Gmelin (GBR/1896)
    did not qualify
  3. (820) Frantz Reichel (FRA/1896)

Paris 1900

  1. (6400) Maxie Long (USA/1900)
  2. (4000) Bill Holland (USA/1900)
  3. (2560) Ernst Schultz (DEN/1900)
    qualified for final but did not start, because the race was on a sunday
  4. (640) Dixon Boardman (USA/1900)
  5. (640) William Moloney (USA/1900)
  6. (640) Harry Lee (USA/1900)

Semi-Finals

Heat 1

  1. (Q) Maxie Long (USA/1900)
  2. (Q) Harry Lee (USA/1900)
  3. (272) Harvey Lord (USA/1900)
  4. (68) Georges Clément (FRA/1900)
  5. (17.2) Walter Drumheller (USA/1900)

Heat 2

  1. (Q) William Moloney (USA/1900)
  2. (Q) Ernst Schultz (DEN/1900)
  3. (272) Charles-Robert Faidide (FRA/1900)
  4. (68) Koppán Pál (HUN/1900)
  5. (17.2) Yngvar Bryn (NOR/1900)

Heat 3

  1. (Q) Dixon Boardman (USA/1900)
  2. (Q) Bill Holland (USA/1900)
  3. (272) Henry Slack (USA/1900)
  4. (42.6) Umberto Colombo (ITA/1900)
  5. (42.6) Speidl Zoltán (HUN/1900)

St.Louis 1904

  1. (4800=6000) Harry Hillman (USA/1904-06)
  2. (3000) Frank Waller (USA/1904)
  3. (1920) Herman Groman (USA/1904)
  4. (1200) Joseph Fleming (USA/1904)
  5. (750) Meyer Prinstein (USA/1904)
  6. (480) George Poage (USA/1904)
    also competed (7th-13th)
  7. (112.0) Clyde Blair (USA/1904)
  8. (112.0) Percival Molson (CAN/1904)
  9. (112.0=4913) Paul Pilgrim (USA/1904-08)
  10. (112.0=142.0) Johannes Runge (GER/1904-06)
  11. (112.0) George Underwood (USA/1904)
  12. (112.0=114.9) Howard Valentine (USA/1904-06)
  13. one unknown competitor, most probably a known 200 or 800 meter runner

Athina 1906

  1. (4800=4913) Paul Pilgrim (USA/1904-08)
  2. (3000=7800) Wyndham Halswelle (GBR/1906-08)
  3. (1920) Nigel Barker (AUS/1906)
  4. (1200=6000) Harry Hillman (USA/1904-06)
  5. (750) Charles Bacon (USA/1906)
  6. (480) Fay Moulton (USA/1906)
  7. (300) William Anderson (GBR/1906)
  8. (192) Marc Bélin du Coteau (FRA/1906)

Repêchage

  1. (Q) William Anderson (GBR/1906)
  2. (Q) Marc Bélin du Coteau (FRA/1906)
  3. (120) Vincent Duncker (GER/1906)
    did not start
  4. (30=142.0) Johannes Runge (GER/1904-06)
  5. (30) Lawson Robertson (USA/1906)
  6. (30) Jim Lightbody (USA/1906)

Round One

Heat One

  1. (Q) Harry Hillman (USA/1906)
  2. (QR) William Anderson (GBR/1906)
  3. (8.07) Aage Petersen (DEN/1906)
  4. (0.507) Eli Parsons (USA/1906)

Heat Two

  1. (Q) Paul Pilgrim (USA/1906)
  2. (QR) Vincent Duncker (GER/1906)
  3. (4.289) Ioannis Demestikhas (tsl-GRE/1906)
  4. (4.289) Dimitrios Siantis (GRE/1906)

Heat Three

  1. (Q) Nigel Barker (AUS/1906)
  2. (QR) Jim Lightbody (USA/1906)
  3. (8.07) John Horne (GBR/1906)
  4. (0.507=13.41) Géo Malfait (FRA/1906-12)

Heat Four

  1. (Q) Wyndham Halswelle (GBR/1906)
  2. (QR) Lawson Robertson (USA/1906)
  3. (2.884) Pantelis Ektoros (GRE/1906)
  4. (2.884) Sotirios Anastasopoulos (GRE/1906)
  5. (2.884=114.9) Howard Valentine (USA/1904-06)

Heat Five

  1. (Q) Charles Bacon (USA/1906)
  2. (QR) Marc Bélin du Coteau (FRA/1906)
  3. (8.07) George Queyrouze (USA/1906)
  4. (0.507) Karl Lampelmayer (AUT/1906)

Heat Six

  1. (Q) Fay Moulton (USA/1906)
  2. (QR) Johannes Runge (GER/1906)
  3. (8.07) Martin Beckmann (GER/1906)
  4. (0.507) Reginald Reed (GBR/1906)

London 1908

  1. (4800=7800) Wyndham Halswelle (GBR/1906-08)
    did not compete in re-run:
  2. (1920) William Robbins (USA/1908)
  3. (1920) John B. Taylor (USA/1908)
    disqualified in first final:
  4. (1200) John Carpenter (USA/1908)

Semifinals

Heat One

  1. (Q) John Carpenter (USA/1908)
  2. (430.5) Charles Davies (GBR/1908)
  3. (68.25) Ned Merriam (USA/1908)
  4. (12.9) G. W. Young (GBR/1908)

Heat Two

  1. (Q) Wyndham Halswelle (GBR/1906-08)
  2. (430.5) Edwin Montague (GBR/1908)
  3. (68.25=99.37) George Nicol (GBR/1908-12)
  4. (12.9) William Prout (USA/1908)

Heat Three

  1. (Q) John B. Taylor (USA/1908)
  2. (430.5) Horace Ramey (USA/1908)
  3. (68.25) Edward Ryle (GBR/1908)
  4. (12.9=13.41) Géo Malfait (FRA/1906-12)

Heat Four

  1. (Q) William Robbins (USA/1908)
  2. (430.5) Lou Sebert (CAN/1908)
  3. (68.25) John Atlee (USA/1908)

Round One (2nd=16/29 - 3rd=30/35 - 4th=36-37)

Heat One

  1. (Q) Edwin Montague (GBR/1908)
  2. (0.925=4913) Paul Pilgrim (USA/1904-08)

Heat Three

  1. (Q) Edward Ryle (GBR/1908)

Heat Four

  1. (Q) John B. Taylor (USA/1908)
  2. (0.925) Roberto Penna (ITA/1908)
  3. (-2.32) Sven Låftman (SWE/1908)

Heat Five

  1. (Q) George Nicol (GBR/1908-12)
  2. (0.925) Oscar Guttormsen (NOR/1908)

Heat Six

  1. (Q) Géo Malfait (FRA/1908)
  2. (0.925) Don Buddo (CAN/1908)

Heat Seven

  1. (Q) William Robbins (USA/1908)
  2. (0.925) Nagy József (HUN/1908)
  3. (-2.32) Noel Chavasse (GBR/1908)
  4. (-3.39) Victor Henny (NED/1908)

Heat Eight

  1. (Q) William Prout (USA/1908)
  2. (0.925) Christopher Chavasse (GBR/1908)

Heat Nine

  1. (Q) Horace Ramey (USA/1908)
  2. (0.925) Arthur Astley (GBR/1908)

Heat Ten

  1. (Q) Lou Sebert (CAN/1908)
  2. (0.925) Massimo Cartasegna (ITA/1908)
  3. (-2.32) Victor Jacquemin (BEL/1908)

Heat Eleven

  1. (Q) John Atlee (USA/1908)
  2. (0.925=0.925) Alan Patterson (GBR/1908-12)
  3. (-2.32) Giuseppe Tarella (ITA/1908)

Heat Twelve

  1. (Q) Charles Davies (GBR/1908)
  2. (0.925) Cornelis den Held (NED/1908)

Heat Thirteen

  1. (Q) Ned Merriam (USA/1908)
  2. (0.925) R. C. Robb (GBR/1908)

Heat Fourteen

  1. (Q) John Carpenter (USA/1908)
  2. (0.925) Otto Trieloff (GER/1908)
  3. (-2.32) Arvid Ringstrand (SWE/1908)
  4. (-3.39) Henk van der Wal (NED/1908)

Heat Fifteen

  1. (Q) Wyndham Halswelle (GBR/1906-08)
  2. (0.925) Fred de Selding (USA/1908)
  3. (-2.32) Bram Evers (NED/1908)

Heat Sixteen

  1. (Q) G. W. Young (GBR/1908)
  2. (0.925) Jacobus Hoogveld (NED/1908)

Stockholm 1912

  1. (6400) Charles Reidpath (USA/1912)
  2. (4000) Hanns Braun (GER/1912)
  3. (2560) Ed Lindberg (USA/1912)
  4. (1600=1928) Ted Meredith (USA/1912-20)
  5. (1000) Carroll Haff (USA/1912)

Semifinals (second = 6-10 = 311.2 - third = 11-15 = 31.12 - fourth = 16-20 = 3.112 - fifth = 21-25 = 0.311 - sixth = 26-29 = 0.036)

Heat One

  1. Charles Reidpath (USA/1912)
  2. (311.2) Hec Edmundson (USA/1912)
  3. (31.12=99.37) George Nicol (GBR/1908-12)
  4. (3.112) Wiesner-Mezei Frigyes (HUN/1908-12)
  5. (0.311) Charles Poulenard (FRA/1912)
    did not start
  6. (0.036) Johan Dahlin (SWE/1912)

Heat Two

  1. Ed Lindberg (USA/1912)
  2. (311.2) Eric Lindholm (SWE/1912)
  3. (31.12) Charles Lelong (FRA/1912)
    did not finish
  4. (0.036) Cyril Seedhouse (GBR/1912)
  5. (0.036) Jacques Person (ger-FRA/1912)
  6. (0.036) Algernon Wells (GBR/1912)

Heat Three

  1. Ted Meredith (USA/1912-20)
  2. (311.2) Mel Sheppard (USA/1908-12)
  3. (31.12) George Patching (RSA/1912)
  4. (3.112) Knut Stenborg (SWE/1908-12)
  5. (0.311) Ole Jacob Pedersen (NOR/1912)
    did not finish
  6. (0.036) Ernest Henley (GBR/1912)

Heat Four

  1. Carroll Haff (USA/1912)
  2. (311.2) Emilio Lunghi (ITA/1908-12)
  3. (31.12) Szerelemhegyi Ervin (HUN/1912)
    did not finish
  4. (0.311) James Rosenberger (USA/1912)
  5. (0.311) Ernest Haley (GBR/1912)
    did not start
  6. (0.036) Yahiko Mishima (JPN/1912)

Heat Five

  1. Hanns Braun (GER/1908-12)
  2. (115.1) Paul Zerling (SWE/1912)
  3. (115.1) James Soutter (GBR/1912)
  4. (115.1) Ira Davenport (USA/1912)
    disqualified
  5. (0.311) Donnell Young (USA/1912)

Round One (third in heat 30-40= -2.25 - 4th = 41-46 = -4.27 - 5th = 47-48 = -5.33 - 6th = 49 = -5.16)

Heat One

  1. James Rosenberger (USA/1912)
  2. Charles Poulenard (FRA/1912)
  3. (-2.25) Wladyslaw Ponurski (aut-UKR/1912)
    did not finish
  4. (-4.27) Claude Ross (anz-AUS/1912)

Heat Two

  1. Ernest Haley (GBR/1912)
  2. Mel Sheppard (USA/1908-12)

Heat Three

  1. Hanns Braun (GER/1908-12)
  2. Ted Meredith (USA/1912-20)
  3. (-2.25) Armando Cortesão (POR/1912)

Heat Four

  1. Paul Zerling (SWE/1912)
  2. Yahiko Mishima (JPN/1912)

Heat Five

  1. Charles Lelong (FRA/1912)
  2. Donnell Young (USA/1912)
  3. (-2.25) Déván István (HUN/1912)
  4. (-4.27) Gösta Möller (SWE/1912)

Heat Six

  1. Knut Stenborg (SWE/1908-12)

Heat Seven

  1. Carroll Haff (USA/1912)
  2. Emilio Lunghi (ITA/1908-12)
  3. (-2.25) Max Herrmann (GER/1912)

Heat Eight

  1. Wiesner-Mezei Frigyes (HUN/1908-12)
  2. Johan Dahlin (SWE/1912)
  3. (-2.25=13.41) Géo Malfait (FRA/1906-12)

Heat Nine

  1. Eric Lindholm (SWE/1912)
  2. Ole Jacob Pedersen (NOR/1912)
  3. (-2.25) Heinrich Burkowitz (GER/1912)
  4. (-4.27) Václav Labík-Gregan (CZE/1912)

Heat Ten

  1. Ed Lindberg (USA/1912)
  2. James Soutter (GBR/1912)
  3. (-2.25) Franco Giongo (ITA/1912)

Heat Eleven

  1. Hec Edmundson (USA/1912)
  2. Ernest Henley (GBR/1912)
  3. (-2.25) Mel Brock (CAN/1912)
  4. (-4.27) Pyotr Gayevsky (rus-BLR/1912)

Heat Twelve

  1. George Nicol (GBR/1908-12)
  2. Ira Davenport (USA/1912)
  3. (-2.25) Tom Gallon (CAN/1912)
  4. (-4.27) Erich Lehmann (GER/1912)
  5. (-5.33) Georges Rolot (FRA/1912)
  6. (-5.16) Bodor Ödön (HUN/1908-12)

Heat Thirteen

  1. Jacques Person (ger-FRA/1912)
  2. Algernon Wells (GBR/1912)

Heat Fourteen

  1. Cyril Seedhouse (GBR/1912)
  2. Szerelemhegyi Ervin (HUN/1912)
    disqualified
  3. (-2.25) Alex Pedersen (NOR/1912)

Heat Fifteen

  1. George Patching (RSA/1912)
  2. Charles Reidpath (USA/1912)
  3. (-2.25) Heinrich Wenseler (GER/1912)
  4. (-4.27=0.925) Alan Patterson (GBR/1908-12)
  5. (-5.33) Robert Schurrer (FRA/1912)

1920


Written 2000-12-13 - last modified 2012-04-17

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.