Olympic Highpoints by Date

For every day that an Olympic Games were being held, the most important event is being listed. (complete including Innsbruck 1976)

January

  1. 1924 - opening of the first Winter Olympics at Chamonix
  2. 1924 - Clas Thunberg wins the 5000m at Chamonix
    1956 - opening of the Cortina d'Ampezzo Olympics
  3. 1924 - Clas Thunberg wins the 1500m at Chamonix
    1956 - Veikko Hakulinen wins the 30 km Nordic Skiing at Cortina d'Ampezzo
  4. 1924 - start of the Ice Hockey tournament at Chamonix
    1956 - Evgeny Grishin wins the 500m Speed Skating at Cortina d'Ampezzo
  5. 1924 - Herma Planck wins the Ladies' Figure Skating at Chamonix
    1956 - Toni Sailer wins the Giant Slalom at Cortina d'Ampezzo
    1964 - on the opening day of the Innsbruck Olympics, Lyudmila Belusova and Oleg Protopopov win the Pairs Figure Skating. The second placed pair would hand back their silver medals in 1966 after confessing to having signed a pro contract even before the games
  6. 1924 - Gillis Grafström wins his second gold medal in the Figure Skating, at Chamonix
    1948 - opening of the St.Moritz Olympics
    1956 - Evgeny Grishin wins the 1500m Speed Skating at Cortina d'Ampezzo
    1964 - Eero Antero Mäntyranta wins the 30 km Nordic Skiing at Innsbruck
  7. 1924 - Helene Engelman and Alfred Berger win the Pairs' Skating at Chamonix
    1948 - Switzerland gain gold and silver in the two-man bob, USA win the four-man
    1956 - Toni Sailer wins the Slalom at Cortina d'Ampezzo
    1964 - Lidija Skoblikova wins the 1500 m, her second gold at Innsbruck. She would win two more, in a total of six in her career

February

  1. 1924 - three Ice Hockey matches are on the program at Chamonix
    1948 - Heikki Hasu wins the Nordic Combination at St.Moritz
    1956 - Madeleine Berthod wins the Downhill at Cortina d'Ampezzo
    1964 - Klavdia Bojarskyi wins the 10 km Nordic Skiing at Innsbruck, she would later win 2 more golds
  2. 1924 - Thorleif Haug wins the 18 km at Chamonix
    1948 - Henri Oreiller wins the first Olympic gold on Downhill, he would later add the combined gold
    1956 - Sixten Jernberg wins the 50 km Nordic Skiing at Cortina d'Ampezzo
    1964 - Eero Antero Mäntyranta wins the 15 km Nordic Skiing at Innsbruck
  3. 1924 - Switzerland win the first Bobsleigh (4) at Chamonix, Canada win their second Ice Hockey gold
    1948 - Sweden win the 4x10km Skiing, another Swede, Ake Seyfarth the 10000m Skating
    1956 - Toni Sailer wins the Downhill at Cortina d'Ampezzo
    1964 - Tornod Knutsen wins the Nordic Combination at Innsbruck
    1972 - opening of the Sapporo Olympics
  4. 1924 - Thorleif Haug wins the Nordic Combined at Chamonix - closing of the Chamonix Olympics
    1932 - opening of the Lake Placid Olympics
    1948 - Skeleton is an Olympic event for the second time. John Heaton wins a silver after his gold of 20 years earlier
    1956 - Switzerland win the four-bob, the Soviet Union win the 4x10 km and the Ice Hockey at Cortina d'Ampezzo
    1964 - Vladimir Melanin wins the Biathlon at Innsbruck
    1972 - Ad Schenk wins the 5000 m, the first of his 3 golds at Sapporo
    1976 - opening of the Innsbruck Olympics
  5. 1932 - John Shea wins the 1500m Skating at Lake Placid
    1948 - Dick Button wins the Figure Skating at St.Moritz
    1956 - Antti Hyvärinen wins the Ski Jumping on the closing day of the Cortina d'Ampezzo Olympics
    1964 - Sixten Jernberg wins the 50 km Nordic Skiing at Innsbruck
    1972 - Ulrich Wehling wins his first gold in the Nordic Combination at Sapporo
    1976 - Franz Klammer wins the Men's Downhill at Innsbruck
  6. 1932 - unique in Olympic history are heats in the 10000m Skating. Twice four riders qualify for a final
    1936 - opening of the Garmisch-Partenkirchen Olympics
    1948 - Nils Karlsson wins the 50km at St.Moritz, Barbara Ann Scott the Figure Skating
    1964 - Christl Haas wins the Downhill at Innsbruck
    1968 - opening of the Grenoble Olympics
    1972 - Galina Kulakova wins the 10 km Nordic Skiing at Sapporo
    1976 - Meinhard Nehmer and Bernard Germeshausen win the two-man bob at Innsbruck
  7. 1932 - Two Ice Hockey games are on the program in Lake Placid
    1936 - the first Alpine Olympic events, downhill for the combined, start at Garmisch-Partenkirchen
    1948 - A Belgian Pair, Micheline Lannoy and Pierre Beugniet win the Pairs Skating at St.Moritz
    1964 - Russia win the 3x5 km at Innsbruck, Alevtina Kolchina her only gold medal
    1968 - Franco Nones wins the 30 km Nordic Skiing at Grenoble
    1972 - Sven-Ake Lundback wins the 15 km Nordic Skiing at Sapporo
    1976 - Irina Rodnina wins her second gold in the Figure Skating Pairs
  8. 1932 - Irving Jaffee wins the 10000m Skating at Lake Placid
    1936 - Christl Cranz wins the Alpine Combination at Garmisch-Partenkirchen
    1948 - closing of the St.Moritz Olympics
    1964 - Sweden win the 4x10 km at Innsbruck, Sixten Jernberg has his fourth gold medal, his ninth in total
    1968 - No medals are decided at Grenoble, Eugenio Monti has his first races in the two-man Bob
    1972 - Irina Rodnina wins her first gold in the Figure Skating Pairs at Sapporo
    1976 - Rosi Mittermaier wins the Downhill at Innsbruck
    1984 - opening of the Serajevo Olympics
    1992 - opening of the Albertville Olympics
  9. 1932 - Karl Schäfer wins the Figure Skating at St.Moritz, ahead of Gillis Grafström who adds a silver to his three gold medals
    1936 - Frans Pfnür wins the Alpine Combination at Garmisch-Partenkirchen, Birger Ruud is fourth
    1964 - the Soviet Union win the Ice Hockey at Innsbruck - first gold medal for Vitali Davidov, Anatoli Firsov, Viktor Kuzkin and Alexander Ragulin
    1964 - closing of the Innsbruck Olympics
    1968 - Jean-Claude Killy wins the Downhill at Grenoble
    1972 - Galina Kulakova wins the 5 km Nordic Skiing at Sapporo
    1976 - Ulrich Wehling wins his second gold in the Nordic Combination
  10. 1932 - Sonja Henie wins her second gold medal in the Figure Skating
    1936 - Finland win the 4x10km Skiing at Garmisch-Partenkirchen
    1968 - Harald Grönningen wins the 15 km Nordic Skiing at Grenoble
    1972 - Pal Tyldum wins the 50 km Nordic Skiing at Sapporo
    1976 - Raisa Smetanina wins the 10 km at Innsbruck, her first of ten medals
  11. 1928 - opening of the St.Moritz Olympics
    1932 - Johan Gröttumsbråten wins the Nordic Combination at Lake Placid
    1936 - Ivar Ballangrud wins the 500m Skating at Garmisch-Partenkirchen
    1968 - Eugenio Monti wins the two-man Bob at Grenoble
    1972 - the Soviet Union win the 4x7,5 km Biathlon at Sapporo - second gold for Alexander Tichonow
    1976 - John Curry and Sten Stensen are among the gold medallists at Innsbruck
  12. 1928 - four Ice Hockey matches are on the program
    1932 - Birger Ruud wins the Ski Jumping at Lake Placid
    1936 - Ivar Ballangrud wins the 5000m Skating at Garmisch-Partenkirchen
    1968 - Magnar Solberg wins the Biathlon at Grenoble
    1972 - the Soviet Union win the 3x5 km Nordic Skiing - Galina Kulakova has her third gold medal of the Sapporo Olympics
    1976 - the Soviet Union win the 4x5 km Nordic Skiing - Galina Kulakova and Raisa Smetanina are on the team
  13. 1928 - Clas Thunberg wins the 500m Skating at St.Moritz, Ivar Ballangrud the 5000m
    1932 - Canada win the Ice Hockey once again, beating USA 2-1 after extra time
    1936 - Charles Mathiesen beats Ivar Ballangrud in the 1500m Skating at Garmisch-Partenkirchen
    1968 - Marielle Goitschel wins the Slalom at Grenoble
    1972 - the Soviet Union win the Ice Hockey at Sapporo - third gold medal for Vitali Davidov, Anatoli Firsov, Viktor Kuzkin and Alexander Ragulin, and first for Vladislav Tretiak - closing of the Sapporo Olympics
    1976 - the Soviet Union win the 4x7,5 km Biathlon - third gold for Alexander Tichonow
    1980 - opening of the Lake Placid Olympics
    1988 - opening of the Calgary Olympics
  14. 1928 - Clas Thunberg wins the 1500m Skating at St.Moritz. The 10000m is abandoned
    1932 - only one event remains at Lake Placid : the first rounds of the four-man bob are held
    1936 - Karl Schäfer wins the Figure Skating at Garmisch-Partenkirchen
    1952 - on the Opening day of the Oslo Olympics, Andrea Lawrence Mead wins the Giant Slalom
    1968 - Norway win the 4x10 km Nordic Skiing at Grenoble
    1976 - the Soviet Union win the Ice Hockey - second gold medal for Vladislav Tretiak
  15. 1928 - rain washes out all the events scheduled at St.Moritz
    1932 - closing of the Lake Placid Olympics
    1936 - Sonja Henie wins her third gold medal in the Figure Skating at Garmisch-Partenkirchen
    1952 - Stein Eriksen wins the Giant Slalom at Oslo
    1968 - the Soviet Union win the 4x7,5 km Biathlon at Grenoble - first gold for Alexander Tichonow
    1976 - closing of the Innsbruck Olympics
  16. 1928 - first day of competition in the Figure skating at St.Moritz
    1936 - Birger Ruud wins the Ski Jumping at Garmisch-Partenkirchen
    1936 - closing of the Garmisch-Partenkirchen Olympics
    1952 - Zeno Colo wins the downhill at Oslo, Kenneth Henry the 500m skating
    1968 - Eugenio Monti wins the four-man Bob at Grenoble
  17. 1928 - Gillis Grafström wins his third gold medal in the Figure Skating
    1928 - Skeleton makes its first appearance at the Olympics. Jennison Heaton beats his brother John.
    1952 - Hjalmar Andersen wins the 5000m at Oslo
    1968 - the Soviet Union win the Ice Hockey at Grenoble - second gold medal for Vitali Davidov, Anatoli Firsov, Viktor Kuzkin and Alexander Ragulin
  18. 1928 - Sonja Henie wins her first gold medal in the Figure Skating
    1952 - Hjalmar Andersen surprisingly wins the 1500m at Oslo
    1960 - opening of the Squaw Valley Olympics
    1968 - Vladimir Belusov wins the Ski Jumping at Grenoble - closing of the Grenoble Olympics
    1980 - Irina Rodnina wins her third gold in the Figure Skating Pairs
  19. 1928 - Andrée Joly and Pierre Brunet win the Pairs' Skating at St.Moritz - closing of the St.Moritz Olympics
    1952 - Hjalmar Andersen wins a third gold, in the 10000m at Oslo
    1960 - Sixten Jernberg wins the 30 km Nordic Skiing at Squaw Valley
    1980 - Ulrich Wehling wins his second gold in the Nordic Combination
    1984 - the Soviet Union win the Ice Hockey - third gold medal for Vladislav Tretiak, first for Andrei Chomutov
  20. 1952 - Veikko Hakulinen wins the 50km Skiing at Oslo
    1960 - Maria Gussakova wins the 10 km Nordic Skiing at Squaw Valley
    1984 - closing of the Serajevo Olympics
  21. 1952 - Dick Button wins the Figure Skating at Oslo
    1960 - Klas Lestander wins the first ever Biathlon at Squaw Valley
  22. 1952 - Germans wins two more golds at Oslo - at Pairs' Figure Skating and Four-Bob
    1960 - Georg Thoma wins the Nordic Combined at Squaw Valley
    1980 - the Soviet Union win the 4x7,5 km Biathlon - fourth gold for Alexander Tichonow
    1992 - the United Team win the Ice Hockey - third gold for Andrei Chomutov
  23. 1952 - Finland, with Veikko Hakulinen, win the 4x10km Skiing at Oslo
    1960 - Lidia Skoblikova wins the 3000 m Speed Skating at Squaw Valley
    1980 - the Soviet Union come second in the Ice Hockey - Vladislav Tretiak adds a silver to his three golds
    1988 - Bonnie Blair wins her first gold on the 500m Speed Skating
    1992 - closing of the Albertville Olympics
  24. 1952 - Canada win yet another gold medal in the Ice Hockey at Oslo
    1960 - Evgeni Grishin wins the 500 m Speed Skating at Squaw Valley
    1980 - closing of the Lake Placid Olympics
  25. 1952 - closing of the Oslo Olympics
    1960 - Finland win the 4x10 km at Squaw Valley
  26. 1960 - Evgeni Grishin shares a gold medal with Roald Aas in the 1500 m Speed Skating at Squaw Valley
  27. 1960 - Kalevi Hämäläinen wins the 50 km Nordic Skiing at Squaw Valley
  28. 1960 - Helmut Recknagel wins the Ski Jump and the USA the Ice Hockey on the closing day of the Squaw Valley Olympics
    1988 - the Soviet Union win the Ice Hockey - second gold medal for Andrei Chomutov
    1988 - closing of the Calgary Olympics
  29. So far, no Winter Olympics lasted this late in the year, so no Olympic event was ever held on leap day- and now there never will

March

April

  1. Monday 6 april 1896 - opening of the Athina Olympics - James Connolly wins the first Olympic Gold Medal ever, in the triple vault
  2. Tuesday 7 april 1896 - Ellery Clarke wins the Long Jump at Athina - Robert Garrett wins the Shot Put at Athina
  3. Wednesday 8 april 1896
  4. Thursday 9 april 1896 - Carl Schuhmann wins the Gymnastics - Vault at Athina
  5. Friday 10 april 1896 - inaugural Marathon at Athina, won by Spyros Louis - Ellery Clarke wins the High Jump at Athina
  6. Saturday 11 april 1896 - Carl Schuhmann wins the Wrestling at Athina - Paul Masson wins three golds in one day in Cycling at Athina
  7. Sunday 12 april 1896 - A cycling Marathon (Athina - Marathon and back) over 87km is held
  8. Monday 13 april 1896 - A 12-hour cycling race is the last event at Athina
  9. 1896 - closing of the Athina Olympics
  10. 1920 - start of the Antwerpen Olympics
  11. Sunday 22 april 1906 - start of the Athina Olympics
  12. Monday 23 april 1906 - Louis Richardet wins the Military Rifle
    1920 - start of the Ice Hockey tournament at Antwerpen
  13. Tuesday 24 april 1906 - Henry Taylor wins the 1 mile free-style
    1920 - Ice Hockey at Antwerpen
  14. Wednesday 25 april 1906 - Ray Ewry wins the Standing Long Jump - the first triple Olympian Champion -Martin Sheridan comes second in the Standing Long Jump and wins the Discus throw at the same time, the second of his three Olympic titles
    1920 - start of the Ice Skating at Antwerpen
  15. Thursday 26 april 1906 - Eric Lemming wins the Javelin, first of his three Olympic titles. Max Décugis wins two tennis finals (Gentlemen's singles and Mixed doubles)
    1920 - Ice Skating at Antwerpen - Ludowika and Walter Jakobsson win gold
  16. Friday 27 april 1906 - Meyer Prinstein wins the Long Jump
    Monday 27 april 1908 - start of the London Olympics - Racquets competition
    1920 - Ice Skating at Antwerpen - first gold medal for Gillis Grafström in the Figure Skating
  17. Saturday 28 april 1906 - Halmay Zoltán is among the Hungarian gold medal winners in the Freestyle Relay, Ioannis Georgiadis wins the one-hit Sabre
    Tuesday 28 april 1908 - Racquets in London
    1920 - Ice Hockey at Antwerpen
  18. Sunday 29 april 1906 - rest day at Athina - Oedipus Rex is performed
    Wednesday 29 april 1908 - Racquets in London
    1920 - finals of the Ice Hockey in Antwerpen - Canada clinch their first gold in the sport.
  19. Monday 30 april 1906 - James Lightbody wins the 1500 meters
    Thursday 30 april 1908 - Racquets in London

May

  1. Tuesday 1 may 1906 - Ray Ewry wins the standing High Jump
    Friday 1 may 1908 - Racquets in London
  2. Wednesday 2 may 1906 - the 3000 m Walk is the last event at Athina - closing ceremony
  3. 1924 - opening of the Paris Olympics
    1924 - start of the Rugby tournament at Paris : USA beat France 17-3
  4. Sunday 5 may 1912 - start of the Stockholm Olympics - Indoor Tennis competition
  5. Wednesday 6 may 1908 - start of the Indoor Tennis competition at London
    Monday 6 may 1912 - Indoor Tennis at Stockholm
  6. Thursday 7 may 1908 - Indoor Tennis at London
    Tuesday 7 may 1912 - Indoor Tennis at Stockholm
  7. Friday 8 may 1908 - Indoor Tennis at London
    Wednesday 8 may 1912 - Indoor Tennis at Stockholm
  8. Thursday 9 may 1912 - Indoor Tennis at Stockholm
    Saturday 9 may 1908 - Indoor Tennis at London
  9. Friday 10 may 1912 - semifinals of Indoor Tennis at Stockholm
  10. Monday 11 may 1908 - Arthur Wentworth Gore wins the Indoor Tennis in London
    Saturday 11 may 1912 - Edith Hannam wins the Indoor Tennis at Stockholm
    1924 - Rugby Tournament at Paris : France beat Romania 61-3
  11. Sunday 12 may 1912 - end of the Indoor Tennis competition at Stockholm - André Gobert wins two golds
  12. Monday 14 may 1900 - start of the Paris Olympics
    1908 - end of the Indoor Tennis competition at London - Arthur Gore wins two golds
  13. Tuesday 15 may 1900
  14. Wednesday 16 may 1900
  15. Thursday 17 may 1900
    1928 - start of the Amsterdam Olympics : start of the Hockey tournament
  16. Friday 18 may 1900
    Monday 18 may 1908 - start of the Jeu de Paume competition at London
    1924 - last Olympic Rugby Match ever : USA-Romania 37-0. USA are to this day reigning Olympic Rugby Champions
  17. Saturday 19 may 1900 - Foil in Paris
    Tuesday 19 may 1908 - Jeu de Paume in London
  18. Sunday 20 may 1900 - start of the Sailing competition
    Wednesday 20 may 1908 - Jeu de Paume in London
  19. Monday 21 may 1900 - the Foil fencing is won by Émile Coste
    Thursday 21 may 1908 - Jeu de Paume in London
  20. Tuesday 22 may 1900 - a Foil competition for Fencing masters is held - Sailing at Paris
  21. Wednesday 23 may 1900 - Foil in Paris
    Saturday 23 may 1908 - Jay Gould wins the Jeu de Paume in London
  22. Thursday 24 may 1900 - Sailing at Paris
  23. Friday 25 may 1900 - Sailing at Paris
    1924 - start of the Football competition at Paris
  24. 1928 - Final of the Hockey tournament at Amsterdam : India beat the Netherlands 3-0 - the first gold medal for Dhyan Chand and Richard Allen
  25. Sunday 27 may 1900
    1928 - start of the Football competition at Amsterdam
  26. Monday 28 may 1900 - the Polo competition begins in Paris
    Thursday 28 may 1908 - last day of the Jeu de Paume in London
  27. Tuesday 29 may 1900 - Horse riding starts in Paris
  28. Thursday 31 may 1900 - Horse riding in Paris

June

  1. Friday 1 june 1900 - start of the Epee competition, for Amateurs and Masters
  2. Saturday 2 june 1900 - end of the equestrian events in Paris
  3. Tuesday 5 june 1900
  4. Wednesday 6 june 1900
  5. Thursday 7 june 1900
  6. Saturday 9 june 1900
    1924 - final of the Football at Paris - Uruguay beat Switzerland 3-0
  7. Sunday 10 june 1900
    1956 - opening of the Equestrian Events of the Olympics, in Stockholm
  8. Monday 11 june 1900
    1956 - first day of the Three-day event in Stockholm
  9. Tuesday 12 june 1900
    1956 - second day of the Three-day event in Stockholm
  10. Wednesday 13 june 1900
    1928 - replay of the final of the Football competition at Amsterdam - Uruguay beat Argentina 2-1
    1956 - third day of the Three-day event in Stockholm
  11. Thursday 14 june 1900 - Pelota in Paris - the Epee competiton at Paris is won by Ramón Fonst. He also comes second in an Open category
    1956 - Petrus Kastenman wins the Three-day event in Stockholm
  12. Friday 15 june 1900
    1956 - first day of the Dressage and Jumping competitions in Stockholm
  13. 1956 - Germany wins the Grand Prix des Nations - first gold medal for Hans-Günther Winkler
  14. 1956 - closing of the Equestrian Events of the Olympics, in Stockholm
  15. Thursday 18 june 1908 - start of the Polo competition at London
  16. Tuesday 19 june 1900 - Fencing at Paris
  17. Wednesday 20 june 1900 - Fencing at Paris
    1908 - Polo competition at London
  18. Sunday 21 june 1908 - final of the Polo competition at London
  19. Friday 22 june 1900 - Fencing at Paris
  20. Saturday 23 june 1900 - Fencing at Paris
    1924 - start of the Shooting competitions at Paris
  21. Monday 25 june 1900 - Georges de la Falaise wins the Sabre at Paris
    1920 - Polo competition in Antwerpen
  22. 1920 - Polo competition in Antwerpen
    1924 - Shooting at Paris
  23. Wednesday 27 june 1900 - the Sabre for Masters is won by Antonio Conte
    1924 - start of the Fencing competitions at Paris
    1924 - Morris Fischer wins the Free Rifle at Paris
  24. Thursday 28 june 1900 - Croquet at Paris
    Friday 28 june 1912 - start of the Tennis Competition at Stockholm
    1920 - Polo competition in Antwerpen
    1924 - Fencing and Shooting at Paris
    1924 - start of the Polo competition at Paris
  25. Saturday 29 june 1912 - Shooting competition at Stockholm - Al Lane wins the duelling pistol - start of the Football competition at Stockholm
    1920 - Polo competition in Antwerpen - Great Britain beat Spain 13-11
    1924 - Fencing at Paris
  26. Sunday 30 june 1912 - Quarterfinals of the Football in Stockholm
    1924 - France win the Team Foil at Paris - Lucien Gaudin, Roger Ducret and Philippe Cattiau are part of the team
    1924 - Shooting at Paris

July

  1. Friday 1 july 1904 - start of the St.Louis Olympics
    Monday 1 july 1912 - Shooting competition at Stockholm - Alfred Swahn wins the Running Deer, single shot
    1924 - Roger Ducret wins the individual Foil at Paris
    1924 - Shooting at Paris
  2. Saturday 2 july 1904 - Gymnastics and Lacrosse at St.Louis
    Tuesday 2 july 1912 - Shooting competition at Stockholm - Paul Colas wins the Free Rifle, 3 positions
    1924 - Shooting at Paris
  3. Wednesday 3 july 1912 - Shooting competition at Stockholm - Åke Lundeberg wins the Running Deer, double shot
    1924 - Shooting at Paris - Ole Lillö-Olsen wins the Running Deer, double shot
  4. Wednesday 4 july 1900 - Croquet at Paris
    Monday 4 july 1904 - A Decathlon is won by Irishman Thomas Kiely
    Thursday 4 july 1912 - Shooting competition at Stockholm - Fred Hird wins the Small-Bore Rifle
  5. Friday 5 july 1912 - final of the Football competition at Stockholm - England beat Denmark 4-2 - end of the Tennis competition at Stockholm - Charles Winslow wins two gold medals
  6. Friday 6 july 1900 - Tennis starts at Paris
    Monday 6 july 1908 - Tennis starts at London
    Saturday 6 july 1912 - start of the Main events at Stockholm - Eric Lemming wins the Javelin Throw at Stockholm
    1924 - start of the main events at Paris
    1924 - Ville Ritola wins the 10000m at Paris
  7. Saturday 7 july 1900 - Tennis at Paris
    Thursday 7 july 1904 - final of the Lacrosse at St.Louis - Shamrock Club Winnipeg beat St.Louis AAA
    Tuesday 7 july 1908 - Tennis at London
    Sunday 7 july 1912 - Jim Thorpe wins the pentathlon at Stockholm but is disqualilfied for professionalism
    1920 - start of the sailing competitions at Oostende
    1924 - Harold Osborn wins the High Jump at Paris
  8. Sunday 8 july 1900 - Tennis at Paris
    Wednesday 8 july 1908 - Shooting and Tennis at London
    Monday 8 july 1912 - Hannes Kolehmainen wins the 10000 m  at Stockholm
    1920 - sailing competitions at Oostende
    1924 - Bud Houser wins the Shot Put at Paris
  9. Monday 9 july 1900 - Tennis at Paris
    Thursday 9 july 1908 - Tennis and Shooting competition at London
    Tuesday 9 july 1912 - Paul Günther wins the Springboard
    1920 - sailing competitions at Oostende
    1924 - Ville Ritola wins the Steeple Chase at Paris
  10. Tuesday 10 july 1900 - Charlotte Cooper wins the Women's tennis at Paris
    Friday 10 july 1908 - Tennis and Shooting competition at London
    Wednesday 10 july 1912 - Hannes Kolehmainen wins the 5000 m  at Stockholm
    1920 - end of the sailing competitions at Oostende - Norway win seven classes
    1924 - Carl Westergren wins his second gold medal, at Light Heavyweight in Greco-Roman Wrestling
    1924 - Paavo Nurmi wins the 1500 m and 5000 m at Paris within 26 minutes
  11. Wednesday 11 july 1900 - Hugh and Reginald Doherty both win two gold medals at Tennis in Paris
    Monday 11 july 1904 - start of a Basketball Tournament at St.Louis
    Saturday 11 july 1908 - Josiah Ritchie wins the Men's tennis at London
    Thursday 11 july 1912 - Italy win the team Gymnastics - first gold medal for Giorgio Zampori and Luigi Maiocco
    1924 - Belgian Charles Delporte wins the individual Epee at Paris
  12. Tuesday 12 july 1904 - Buffalo German YMCA win the Basketball Tournament at St.Louis
    Friday 12 july 1912 - Alberto Braglia wins the Individual Gynastics at Stockholm
    1924 - Paavo Nurmi wins the Cross-Country at Paris (the heat of Colombes)
  13. Monday 13 july 1908 - start of the Main events of the London Olympics
    Saturday 13 july 1912 - Paul Anspach wins gold on Épée at Stockholm
    1924 - Bud Houser wins the Discus at Paris
    1924 - Albin Stenroos wins the Marathon at Paris
  14. Saturday 14 july 1900 - start of the Athletic events at Paris - Al Kraenzlein wins the 110m Hurdles at Paris
    Tuesday 14 july 1908 - John Flanagan wins his third gold medal in the Hammer Throw and becomes the first triple Olympian
    Sunday 14 july 1912 - Ken McArthur wins the Marathon at Stockholm
    1924 - Wrestling finals at Paris - Kustaa Pihlajamäki wins the Bantamweight
  15. Sunday 15 july 1900 - Al Kraenzlein wins the 60m and the Long Jump at Paris - Irv Baxter wins the High Jump and the Pole Vault at Paris
    Wednesday 15 july 1908 -  Alberto Braglia wins the individual gold at Gymnastics
    Monday 15 july 1912 - end of the Athletics events at Stockholm - Hannes Kolehmainen wins the Cross-Country  at Stockholm - Jim Thorpe wins the Decathlon but is disqualilfied for professionalism
    1924 - Boy Charlton wins the 1500m free-style at Paris
  16. Monday 16 july 1900 - Ray Ewry wins his first gold medal in the Standing High Jump at Paris - Ray Ewry wins his first gold medal in the Standing Long Jump at Paris - John Flanagan wins his first gold medal in the Hammer Throw at Paris - Myer Prinstein wins the Triple Jump at Paris
    Thursday 16 july 1908 - Ralph Rose wins the Shot Put at London, Martin Sheridan the Discus
    Tuesday 16 july 1912 - Jacques Cariou wins the Jumping at Stockholm
  17. Tuesday 17 july 1900 - Clay Pigeon shooting is won by Roger de Barbarin at Paris
    Friday 17 july 1908 - Eric Lemming wins his second Javelin gold at London
    Wednesday 17 july 1912 - Axel Nordlander wins two golds in the Military Riding Event
    1924 - Jack Kelly and Paul Costello win the Double Sculls, Costello's second gold
    1976 - opening of the Montréal Olympics
  18. Wednesday 18 july 1900 - doubles croquet at Paris
    Saturday 18 july 1908 - Martin Sheridan wins the Discus, greek style, at London
    Thursday 18 july 1912 - Fuchs Jenö wins the Sabre at Stockholm
    1924 - Johnny Weissmuller wins the 400m free-style at Paris
    1976 -
  19. Thursday 19 july 1900 - Michel Théato wins the Marathon in Paris
    Friday 19 july 1912 - final day of Rowing at Stockholm
    1924 - Gymnastics continue at Paris, but no medals are decided on this day
    1952 - opening of the Helsinki Olympics
    1976 - the Soviet Union win the Women's Team Gymnastics - third gold for Lyudmila Turishcheva
    1980 - opening of the Moskva Olympics
    1996 - opening of the Atlanta Olympics
  20. Monday 20 july 1908 - Ray Ewry wins his third gold medal in the Standing Long Jump
    Saturday 20 july 1912 - Sailing begins in Stockholm
    1924 - Italy win the team Gymnastics - third gold medal for Giorgio Zampori
    1924 - Johnny Weissmuller wins the 100m free-style at Paris
    1940 - scheduled opening date for Olympic Games at Helsinki
    1952 - Emil Zatopek wins the 10000m at Helsinki
    1976 - Japan win the Men's team Gymnastics - third gold for Sawao Kato, Mitsuo Tsukahara and Eizo Kenmotsu
    1980 -
    1996 -
  21. Tuesday 21 july 1908 - Mel Sheppard wins the 800m at London
    Sunday 21 july 1912 - Magnus Konow wins his first gold in the Sailing - 12 Meter class
    1924 - Pierino Gabetti wins the featherweight weightlifting at Paris
    1952 - Victor Chukarin wins four golds and three silvers at Helsinki
    1976 -
    1980 -
    1996 -
  22. Sunday 22 july 1900 - Walter Tewksbury wins the 200 m at Paris
    Wednesday 22 july 1908 - England win the Waterpolo. Second gold medal for George Wilkinson, first gold medals for Paul Radmilovic and Charles Smith
    Monday 22 july 1912 - end of the Stockholm Olympics
    1920 - start of the Shooting competitions at Antwerpen
    1924 - Carlo Galimberti wins middleweight weightlifing at Paris
    1952 - Malvin Whitfield wins the 800m at Helsinki
    1976 -
    1980 -
    1996 - Naim Suleymanoglu wins his third gold medal
    1996 - Alexander Karelin wins his third gold medal
    1996 - the USA win the 4x100 m free-style - second gold for Jenny Thompson
  23. Thursday 23 july 1908 - Ray Ewry wins his third gold medal in the Standing High Jump
    1920 - Mark Arie wins the Clay Pigeon shooting at Antwerpen
    1952 - Adhemar Fereira da Silva breaks his own World Record four times to win the Triple Jump at Helsinki
    1976 -
    1980 -
    1996 -
  24. Friday 24 july 1908 - Johnny Hayes wins the Marathon at London, the first over 42.195 km
    1924 - only one medal is decided at Paris : Giuseppe Tonani wins the Heavyweight Weightlifting
    1952 - Emil Zatopek wins the 5000m at Helsinki, his wife Dana the Javelin
    1952 - India win the Hockey - the second gold medal for Randhir Singh Gentle, Leslie Claudius, Balbir Singh, Rangananandhan Francis and the first for Udham Singh
    1976 -
    1980 -
    1992 - Italy play the USA at Soccer in Barcelona, one day before the opening
    1996 - Australia win the Equestrian Team Three-day event - second gold for Andrew Hoy
  25. Saturday 25 july 1908 - Wyndham Halswelle wins the rerun (on his own) of the 400 m at London / end of the Main events at London
    1924 - Ernst Linder wins the Dressage at Paris
    1952 - Lars Hall wins the Modern Pentathlon at Helsinki
    1976 - Pertti Karppinen wins his first gold in Skiff Rowing
    1980 - Viktor Saneev comes second in the Triple Jump to add a silver to his three gold medals
    1992 - opening of the Barcelona Olympics
    1996 - Egerszegi Krisztina wins her third gold on the 200 m backstroke
    1996 - Italy win the team foil - second gold for Giovanna Trillini
  26. 1920 - Norway win two Running Deer Team competitions at Antwerpen
    1924 - Adolf Van der Voort van Zijp wins individual and team gold at Three Day eventing at Paris
    1952 - Joseph Barthel wins Luxembourg's one and only Olympic Gold, at 1500m in Helsinki
    1952 - Italy win the Team Epee - the second gold medal for Edoardo Mangiarotti, the first for Carlo Pavesi and Giuseppe Delfino
    1976 -
    1980 -
    1992 -
    1996 -
  27. Monday 27 july 1908 - Sailing at London
    1920 - Norwegians Otto Olsen and Ole Lillö-Olson win Running Deer competitions at Antwerpen
    1924 - closing of the Paris Olympics
    1952 - Norbert Schemansky and John Davis win Weightlifting gold at Helsinki
    1976 - Klaus Dibiasi wins his second gold in Diving, Highboard
    1976 - the Soviet Union win the Team Sabre - second gold for Viktor Sidiak and Vladimir Nazlymov
    1980 - Pertti Karppinen wins his second gold in Skiff Rowing
    1980 - the Soviet Union come second in the Women's Team Foil - Elena Belova-Novikova adds a silver to three golds
    1992 -
    1996 - Stephen Redgrave wins his fourth gold in rowing, his third in the coxless pairs
    1996 - West Germany win the Team Dressage - third gold medal for Monica Theodorescu, second for Isabell Werth
    1996 - Piros Dimas wins his second weightlifting gold
  28. Tuesday 28 july 1908 - Sailing and Rowing at London
    1928 - start of the Main events at Amsterdam
    1952 - Gert Fredriksson wins his second gold at K1 1000 m Canoeing
    1952 - Paul Elvström wins his second gold in Sailing, in the Finn
    1976 - the Soviet Union win the Women's Team Foil - third gold medal for Elena Belova-Novikova
    1980 -
    1984 - opening of the Los Angeles Olympics
    1992 - Naim Suleymanoglu wins his second gold
    1992 - the USA win the 4x100 m free-style - second gold for Dara Torres, first for Jenny Thompson
    1996 - Romania win the eights - Elisabeta Oleniuc-Lipa wins a gold in her third of four olympics
    1996 - Akakios Kakiasvilis (then spelt Akakide Kakhiashvilis) wins his second weightlifting gold
  29. Sunday 29 july 1900 - start of the gymnastics events at Paris
    Wednesday 29 july 1908 - Sailing and Rowing at London
    1920 - Carl Osburn wins 3 golds at Army Rifle at Antwerpen
    1928 - Paavo Nurmi wins the 10000m at Amsterdam
    1948 - opening of the London Olympics
    1952 - Henri Saint-Cyr wins two gold in Dressage at Helsinki
    1976 - West Germany win the Team Dressage - third gold medal for Dr. Reiner Klimke
    1980 - the Soviet Union win the Team Sabre - third gold for Viktor Sidiak and Vladimir Nazlymov
    1984 -
    1992 - the USA win the 4x100 m free-style - third gold for Matt Biondi
    1992 - Alexander Karelin wins his second gold medal
    1996 - Carl Lewis wins his fourth gold in the Long Jump, exactly 8 years after his first
  30. Monday 30 july 1900 - Gustave Sandras wins the Gymnastics at Paris
    Saturday 30 july 1904 - Rowing competitions at St.Louis
    Thursday 30 july 1908 - Rowing competitions at London
    1928 - Patrick O'Callaghan wins the Hammer throw at Amsterdam
    1932 - opening of the Los Angeles Olympics
    1948 - Emil Zatopek wins the 10000m at London
    1952 - Hungary win the Team Sabre - the fourth gold medal for Gerevich Aladár, the third for Kovács Pál, Berczelly Tibor, Rajcsányi László, and the second for Kárpáti Rudolf
    1976 - Viktor Saneev wins his third gold in the Triple Jump
    1980 -
    1984 -
    1992 - Australia win the Equestrian Team Three-day event - first gold for Andrew Hoy
    1996 -
  31. Friday 31 july 1908 - Rowing finals at London
    1932 - Babe Didrickson wins the Javelin at Los Angeles
    1920 - Morris Fischer wins two golds in Army Rifle at Antwerpen
    1928 - Douglas Lowe wins the 800m at Amsterdam
    1948 - Harrison Dillard wins the 100m at London
    1952 - Russel Mockridge wins two Cycling golds at Helsinki (Time trial and Tandem)
    1976 - Teofilo Stevenson wins his second gold in Boxing, Heavyweight
    1980 -
    1984 - the USA win the 4x100 m free-style - first gold for Dara Torres
    1992 - Egerszegi Krisztina wins her second gold on the 200 m backstroke
    1996 -

August

  1. Wednesday 1 august 1900 - start of the Shooting competion in Paris Conrad Karl Röderer wins the Pistol - Sailing at Paris
    1928 - Bud Houser wins the discus at Amsterdam
    1932 - Dr. Patrick O'Callaghan wins gold at the Hammer at Los Angeles
    1952 - Kovács Pál adds individual gold to his Sabre Team gold at Helsinki
    1976 - West Germany come second in the Grand Prix des Nations - Hans-Günther Winkler adds a silver to four golds and a bronze
    1976 - closing of the Montréal Olympics
    1980 - Birgit Fischer-Schmidt wins the K1, the first of her golds in each of five Olympics
    1984 -
    1992 - Stephen Redgrave wins his third gold in rowing, his second in the coxless pairs
    1992 - Korea win the Team Archery - second gold for Kim Soo-Nyung
    1992 - Akakios Kakiasvilis (then as Kakhi Kakhiachvili) wins his first weightlifting gold
    1996 - Germany win the team Jumping - second team gold for Ludger Beerbaum, his third overall
    1996 - Australia win the Hockey - second gold medal for Rechelle Hawkes
  2. Thursday 2 august 1900 - Sailing at Paris
    Tuesday 2 august 1904 - Cycling at St. Louis
    1920 - Lawrence Nuesslein wins two golds in Small-bore Rifle at Antwerpen
    1928 - Mikio Oda wins the Triple Jump at Amsterdam
    1932 - Stanislawa Walasiewicz (later to become Stella Walsh) wins gold at 100m at Los Angeles
    1936 - opening of the Berlin Olympics
    1948 - Fanny Blankers-Koen wins the 100m at London
    1952 - Hungary win the Waterpolo - first gold medal for Gyarmati Deszö and Kárpáti György
    1952 - Papp László wins his second gold in Boxing at Light Middleweight
    1980 - Ivan Patzaichin wins his second gold in Canoeing, C2 1000m
    1980 - Teofilo Stevenson wins his third gold in Boxing, Heavyweight
    1984 - the USA win the 4x100 m free-style - first gold for Matt Biondi
    1992 - Elisabeta Oleniuc-Lipa wins the Single Sculls - a gold in her second of four olympics
    1992 - West Germany win the Team Dressage - second gold medal for Monica Theodorescu, first for Isabell Werth
    1996 - 
  3. Friday 3 august 1900 - Shooting at Paris
    Wednesday 3 august 1904 - Cycling and Roque at St. Louis
    1920 - Pistol and Revolver competition at Antwerpen
    1928 - Ville Ritola wins the 5000 m at Amsterdam
    1932 - Johan Richthoff wins gold at Heavyweight Wrestling (free-style) at Los Angeles
    1936 - Jesse Owens wins the 100m at Berlin
    1948 - Melvin Patton wins the 200m at London
    1952 - closing of the Helsinki Olympics
    1980 - closing of the Moskva Olympics
    1984 -
    1992 - Piros Dimas wins his first weightlifting gold
    1996 - Germany win the K4 - Birgit Fischer-Schmidt wins the fourth of her golds in each of five Olympics, her second in the K4
    1996 - Cuba win the Volleyball - second gold medal for Marleny Costa Blanco, Mireya Luis Hernandez, Lilia Izquierdo Aguirre, Idalmis Gato Moya, Regla Bell McKenzie, and Regla Torres Herrera
    1996 - Jan Zelezny wins his second javelin gold
    1996 - Felix Savon wins his second gold at Boxing
  4. Saturday 4 august 1900 - Shooting in Paris
    Thursday 4 august 1904 - Cycling and Roque at St. Louis
    1928 - Sven Thofelt wins the Modern Pentathlon at Amsterdam
    1932 - Babe Didrickson wins the 80m hurdles at Los Angeles
    1936 - Jesse Owens wins the Long Jump at Berlin
    1948 - Fanny Blankers-Koen wins the 80m hurdles at London
    1984 - Elisabeta Oleniuc-Lipa wins the Double Sculls - a gold in her first of four olympics
    1992 - Italy win the team foil - first gold for Giovanna Trillini
    1996 - the USA win the Women's Basketball - third gold medal for Teresa Edwards
    1996 - closing of the Atlanta Olympics
  5. Sunday 5 august 1900 - Sailing at Paris - end of the Shooting competion in Paris
    Friday 5 august 1904 - Cycling and Roque at St. Louis
    1928 - the USA win the 4x100 m - the first gold medal for Frank Wykoff
    1928 - Mohamed El Ouafi wins the Marathon at Amsterdam
    1936 - Jesse Owens wins the 200m at Berlin
    1948 - Arthur Wint wins the 400m at London
    1984 - Pertti Karppinen wins his third gold in Skiff Rowing
    1984 - Stephen Redgrave wins his first gold in the coxed fours
    1992 -
  6. Monday 6 august 1900 - Sailing at Paris
    Saturday 6 august 1904 - Roque at St. Louis
    1928 - Arne Borg wins the 1500m free-style at Amsterdam
    1932 - Volmari Iso-Hollo wins the Steeple Chase, over a distance of 3460m due to official error
    1936 - Handball makes its first Olympic Appearance at Berlin
    1948 - Italy get silver in the Team Epee - another medal for Edoardo Mangiarotti
    1984 - Carl Lewis wins his first gold in the Long Jump
    1992 - Carl Lewis wins his third gold in the Long Jump, exactly 8 years after his first
  7. 1928 - start of the Gymnastics and the Boxing at Amsterdam
    1928 - Lucien Gaudin wins the Epee, his second individual gold at Amsterdam
    1932 - the USA win the 4x100 m - the second gold medal for Frank Wykoff
    1932 - Juan Zabala wins the Marathon at Los Angeles
    1932 - Carl Westergren wins his third gold medal, at Heavyweight in Greco-Roman Wrestling
    1936 - Volmari Iso-Hollo wins the Steeple Chase at Berlin
    1948 - Delfo Cabrera wins the Marathon at London
    1948 - Hungary come second in the Waterpolo - Gyarmati Deszö wins a silver to go with three golds and a bronze
    1984 - the USA win the Women's Basketball - first gold medal for Teresa Edwards
    1992 - Birgit Fischer-Schmidt wins the K1, the third of five Olympics in which she wins a gold
    1992 - Cuba win the Volleyball - first gold medal for Marleny Costa Blanco, Mireya Luis Hernandez, Lilia Izquierdo Aguirre, Idalmis Gato Moya, Regla Bell McKenzie, and Regla Torres Herrera
    1992 - the USA win bronze in the Women's Basketball - Teresa Edwards has a bronze together with 4 golds
  8. Monday 8 august 1904 - Roque at St. Louis
    1928 - Yosiyuki Turuta wins the 200m breaststroke at Amsterdam
    1932 - Michael Galitzen wins gold at Springboard Diving at Los Angeles
    1936 - Italy win the Team Epee - the first gold medal for Edoardo Mangiarotti
    1936 - first appearance of Canoeing in the Olympics - Gregor Hradetsky wins two golds
    1984 -
    1992 - the USA win the 4x100 m - third gold for Evelyn Ashford
    1992 - Jan Zelezny wins his first javelin gold
    1992 - the Unified Team win the Handball - Andrei Lavrov wins his second gold medal
    1992 - Felix Savon wins his first gold at Boxing
  9. 1920 - cycling competition at Antwerpen
    1928 - Alberto Zorilla of Argentina wins the 400m free-style at Amsterdam, ahead of Boy Charlton, Arne Borg and Buster Crabbe (another Tarzan)
    1932 - Gian Carlo Cornaggia Medici wins the Epee at Los Angeles
    1936 - the USA win the 4x100 m - the third gold medal for Frank Wykoff, the fourth at Berlin for Jesse Owens
    1936 - Korean Kee Chung Son wins as Kitei Son for Japan the Marathon at Berlin
    1948 - Mahmoud Fayad is the first Egyptian Gold medal winner in Olympic history
    1984 - West Germany win the Team Dressage - fourth gold medal for Dr. Reiner Klimke
    1992 - Ludger Beerbaum wins the individual Jumping - one of his four consecutive gold medals
    1992 - closing of the Barcelona Olympics
  10. 1920 - cycling competition at Antwerpen
    1928 - Charles McIlvaine and Paul Costello win the Double Sculls, Costello's third gold
    1932 - André Jousseaumé wins Team gold and individual fifth at Dressage at Los Angeles
    1936 - Robert Charpentier wins the Cycling road race and helps France to team gold.
    1948 - Ibrahim Shams follows a bronze from 1936 with gold at Weightlifting
    1984 -
  11. Saturday 11 august 1900 - start of the Swimming and Waterpolo competition at Paris
    Tuesiday 11 august 1908 - Sailing at London, actually in Glasgow
    1920 - cycling competition at Antwerpen
    1928 - Johnny Weissmuller wins the 100m free-style at Amsterdam
    1928 - Charles Ferdinand Pahud de Mortanges and Marcroix win two gold medals at Military at Amsterdam
    1932 - India win the Hockey - the second gold medal for Dhyan Chand and Richard Allen
    1932 - Hungary win the Team Sabre - the first gold medal for Gerevich Aladár
    1936 - Germany win the Team Gymnastics, Alfred Schwarzmann the individual title
    1948 - Hungary win the Team Sabre - the third gold medal for Gerevich Aladár, the second for Kovács Pál, Berczelly Tibor, Rajcsányi László, and the first for Kárpáti Rudolf
    1984 - Ivan Patzaichin wins his third gold in Canoeing, C2 1000m
    1984 - the US win the 4x100m - first gold for Evelyn Ashford
  12. Sunday 12 august 1900 - Swimming events at Paris - Fred Lane wins two gold medals / The Osborne Swimming club win the Waterpolo, the first gold medal for George Wilkinson
    Wednesiday 12 august 1908 - Sailing in Glasgow
    1920 - cycling competition at Antwerpen
    1928 - The Grand Prix des Nations hails the end of the Amsterdam Olympics
    1932 - Dorothy Poynton wins gold on Highboard Diving at Los Angeles
    1936 - Marjorie Gestring wins the Springboard Diving at Berlin to become the youngest Olympic Champion in history
    1948 - Gert Fredriksson wins his first gold at K1 1000 m Canoeing
    1948 - Paul Elvström wins his first gold in Sailing, in the Fire-Fly
    1984 - closing of the Los Angeles Olympics
  13. Monday 13 august 1900 - Hubert Van Innis wins his first medals in Archery at Paris
    1932 - Charles Ferdinand Pahud de Mortanges and Marcroix win gold and silver at Military at Los Angeles
    1936 - Hungary win the Team Sabre at Berlin - the second gold medal for Gerevich Aladár, the first for Kovács Pál, Berczelly Tibor and Rajcsányi László
    1948 - Papp László wins his first gold in Boxing at Middleweight
    1948 - India win the Hockey - the first gold medal for Randhir Singh Gentle, Leslie Claudius, Balbir Singh, and Rangananandhan Francis
    2004 - opening of the Athina Olympics
  14. Tuesday 14 august 1900
    1932 - closing of the Los Angeles Olympics
    1936 - India beat Germany 8-1 in the Hockey at Berlin - the third gold medal for Dhyan Chand and Richard Allen
    1936 - Jack Beresford wins his fifth consecutive gold or silver medal at Rowing
    1948 - closing of the London Olympics
  15. Wednesday 15 august 1900 - 4000 m Swimming at Paris won by John Jarvis
    1920 - start of the Athletics at Antwerpen
    1920 - start of the Tennis tournament at Antwerpen
    1936 - Italy beat Austria 2-1 in the final of the Football at Berlin
  16. 1920 - Charles Paddock wins the 100m at Antwerpen
    1936 - closing of the Berlin Olympics
  17. 1920 - Albert Hill wins the 800m at Antwerpen, he would also win the 1500m.
  18. 1920 - Ugo Frigerio wins the 10km walk at Antwerpen
  19. Sunday 19 august 1900 - the one and only Olympic Cricket match starts
    1920 - Albert Hill wins the 1500m at Antwerpen
  20. Monday 20 august 1900 - the one and only Olympic Cricket match is won by the Devon County Wanderers
    1920 - Paavo Nurmi wins the 10000m at Antwerpen
  21. 1920 - Carl Westergren wins his first gold at Middleweight Greco-Roman Wrestling
  22. 1920 - Hannes Kolehmainen wins the Marathon at Antwerpen
    1920 - end of the Archery competition at Antwerpen - Hubert Van Innes collects 4 golds and 2 silver
    1920 - start of the Gymnastics at Antwerpen
  23. 1920 - Paavo Nurmi wins the Cross-Country at Antwerpen
    1920 - end of the Athletics at Antwerpen
    1920 - finals of the Fencing at Antwerpen - Nedo Nadi wins 5 gold medals
    1920 - Warren Kealoha wins the 100m backstroke at Antwerpen
    1920 - final of the Tennis at Antwerpen - South African Louis Raymond beats Japanese Ichiya Kumagae, Suzanne Lenglen wins two gold medals
  24. Saturday 25 august 1900 - the Rowing competitions start in Paris
    1920 - Norman Ross wins the 1500m free-style at Antwerpen, he would also win the 400m
    1920 - Hakan Malmrot wins the 400m breaststroke at Antwerpen, he would also win the 200m
    1960 - opening of the Roma Olympics
  25. Sunday 26 august 1900 - Rowing competitions at Paris
    1920 - finals of the Boxing at Antwerpen
    1960 - Sante Gaiardoni wins the Time Trial
    1972 - opening of the München Olympics
  26. 1920 - Gustaf Dyrssen wins the Modern Pentathon at Antwerpen
    1960 - Ingrid Krämer wins the Springboard at Roma
    1972 - Zygmunt Smalcerz wins the Weightlifting (-52 kg) at München
  27. Friday 28 august 1908 - Thomas Thornycroft and crew win two golds at Motorboating in London
    1920 - Ethelda Bleibtrey wins the 300m free-styleat Antwerpen, her second of 3 golds
    1920 - finals of the weightlifting at Antwerpen
    1960 - rest day in Roma
    1972 - the Soviet Union win the Women's Team Gymnastics at München - second gold for Lyudmila Turishcheva
  28. Monday 29 august 1904 - Archie Hahn wins the 60m, Harry Hillman the 400 m, James Lightbody the Steeple Chase, start of the Tennis Tournament at St.Louis
    Saturday 29 august 1908 - Motorboating in London
    1920 - Duke Kahanamoku wins the 100m free-style at Antwerpen
    1920 - finals of the Rowing at Antwerpen - Jack Kelly and Paul Costello win the Double Sculls, Costello's first gold, Jack Kelly wins two rowing golds on the same day
    1920 - Italy win the team gymnastics at Antwerpen - second gold medal for Giorgio Zampori who also wins individual gold
    1920 - start of the Football competition at Antwerpen
    1960 - Gert Fredriksson adds a bronze to his three gold at K1 1000 m Canoeing
    1960 - Dawn Fraser wins her second gold at 100 m free-style at Roma
    1972 - Japan win the Men's team Gymnastics at München - second gold for Sawao Kato, Mitsuo Tsukahara and Eizo Kenmotsu
    2004 - closing of the Athina Olympics
  29. Tuesday 30 august 1904 - Marathon at St.Louis
    1920 - Great Britain win the Waterpolo at Antwerpen - third gold medals for Paul Radmilovic and Charles Smith
    1960 - Viktor Shdanovich and Heidi Schmid win the individual Foil at Roma
    1972 - Sawao Kato and Lyudmilla Turishcheva win the Individual Combined Gymnastics at München
  30. Wednesday 31 august 1904 - Ray Ewry wins his second gold medal in the Standing High Jump
    1960 - Murray Rose wins the 400 m free-style at Roma
    1972 - Alexander Medved wins his second gold at free-style Wrestling, Super Heavyweight at München

September

  1. Thursday 1 september 1904 - Jim Lightbody wins the 800m
    1960 - Irina Press wins the 80 m hurdles at Roma
    1972 - Valeri Borsov wins the 100 m at München
  2. Friday 2 september 1904  - semi-finals of the Tennis at St. Louis
    1960 - Peter Snell steals the victory in the 800 meters from Roger Moens at Roma
    1972 - Ludvik Danek wins the Discus Throw at München
  3. Saturday 3 september 1904 - Ray Ewry win the standing triple jump - Finals of the Tennis Tournament at St.Louis - Beals Wright wins two gold medals
    1960 - Vyacheslav Ivanov wins his second gold medal in the Skiff at Roma
    1960 - Hungary come third in the Waterpolo at Roma - Gyarmati Deszö and Kárpáti György win a bronze to go with three golds (Gyarmati also has a silver)
    1960 - the Soviet Union win the Women's Team Foil at Roma - first gold medal for Tatyana Samusenko-Petrenko, Alexandra Sabelina and Galina Goroshova
    1972 - Lasse Viren wins the 10000 m at München
  4. 1960 - rest day in Roma
    1972 - Klaus Dibiasi wins his second gold in Diving, Highboard at München
    1972 - Viktor Saneev wins his second gold in the Triple Jump at München
    1972 - the Soviet Union come second the Team Sabre at München - Viktor Sidiak and Vladimir Nazlymov add a silver to three golds
  5. Monday 5 september 1904Swimming competitions at St.Louis - von Halmay Zoltán wins the 100 yds
    1920 - final of the Football competition at Antwerpen - Belgium beat Czechoslovakia 2-0
    1920 - final of the Rugby at Antwerpen - USA beat France 8-0
    1920 - final of the Hockey at Antwerpen - Great Britain win the gold
    1960 - Wilma Rudolph wins the 200 m at Roma
    1972 - The München Olympics are halted for a day because of a terrorist attack against the Israeli team
  6. Tuesday 6 september 1904Swimming competitions at St.Louis - von Halmay Zoltán wins the 100 yds
    1920 - equestrian events at Antwerpen
    1960 - Herb Elliott wins the 1500 m at Roma
    1972 - Vasili Alexeev wins the Weightlifting (+110 kg) at München
  7. Wednesday 7 september 1904 - Swimming and Fencing competitions at St.Louis - Charlie Daniels wins the 440 yds
    1920 - equestrian events at Antwerpen
    1960 - Paul Elvström wins his third gold in Sailing, in the Finn at Roma
    1960 - Al Oerter wins his second gold in the Discus at Roma
    1960 - Japan win the Men's team Gymnastics - first gold for Yukio Endo
    1972 - Hennie Kuiper wins the Cycling Road Race at München
  8. Thursday 8 september 1904 - Fencing competitions at St.Louis - Ramón Fonst wins two gold medals
    1920 - equestrian events at Antwerpen
    1960 - the Soviet Union win the Women's team Gymnastics at Roma - second gold for Polina Astakhova and Larissa Latynina
    1972 - the Soviet Union win the Women's Team Foil at München - third gold medal for Tatyana Samusenko-Petrenko, Alexandra Sabelina and Galina Goroshova and second for Elena Belova-Novikova
  9. 1904 - Fencing at St.Louis
    1920 - equestrian events at Antwerpen
    1960 - India get silver in the Hockey at Roma - Leslie Claudius and Udham Singh add a silver to their three golds.
    1960 - Larissa Latynina wins her second gold in the Floor exercises at Roma
    1960 - Italy win the Team Epee at Roma - the fourth gold medal for Edoardo Mangiarotti, the third for Carlo Pavesi and Giuseppe Delfino
    1972 - Ivan Patzaichin comes second in Canoeing, C2 1000m at München, to add a silver to three golds.
    1972 - Hungary win the Team Epee at München - second gold for Kulcsár Gyözö
  10. 1904 - Fencing at St.Louis - Albertson van Zo Post wins gold at Singlestick
    1920 - equestrian events at Antwerpen
    1960 - Hungary win the Team Sabre at Roma - the sixth gold medal for Gerevich Aladár, the fifth for Kovács Pál, and the fourth for Kárpáti Rudolf
    1972 - Teofilo Stevenson wins his first gold in Boxing, Heavyweight at München
  11. Tuesday 11 september 1900 - start of the Cycling events at Paris
    1920 - equestrian events at Antwerpen - Bouckaert wins two gold in Fancy Jumping
    1960 - Germany wins the Grand Prix des Nations at Roma - second gold medal for Hans-Günther Winkler
    1960 - closing of the Roma Olympics
    1972 - West Germany wins the Grand Prix des Nations at München - fourth gold medal for Hans-Günther Winkler
    1972 - closing of the München Olympics
  12. 1920 - last equestrian events at Antwerpen - Lars Norling wins gold in the Prix des Nations
    1920 - end of the Antwerpen Olympics
  13. Thursday 13 september 1900 - end of the cycling events at Paris
    2000 - there are football matches in Sydney, two days before the opening
  14. 2000 - there are football matches in Sydney, two days before the opening
  15. Saturday 15 september 1900 - Two more cycling events in Paris
    2000 - opening of the Sydney Olympics
  16. 2000 - the USA win the 4x100 m free-style - third gold for Dara Torres and Jenny Thompson
  17. Saturday 17 september 1904 - Team Golf at St. Louis
    1988 - opening of the Seoul Olympics
    2000 -
  18. 1988 -
    2000 -
  19. Monday 19 september 1904 - Archery and Golf at St.Louis
    1988 -
    2000 - Australia win the Equestrian Team Three-day event - third gold for Andrew Hoy
  20. Thursday 20 september 1900 - France beat Belgium at Football in Paris
    Tuesday 20 september 1904 - Archery and Golf at St.Louis
    1988 - Naim Suleymanoglu wins his first gold in Weightlifting
    2000 -
  21. Wednesday 21 september 1904 - Archery, Boxing and Golf at St.Louis
    1988 -
    2000 - Korea win the Team Archery - third gold for Kim Soo-Nyung
  22. Thursday 22 september 1904 - Boxing and Golf at St.Louis - Oliver Kirk wins two gold medals.
    1988 - Alexander Karelin wins his first gold medal
    2000 -
  23. Sunday 23 september 1900 - England beat France at Football in Paris to win the first official gold
    Friday 23 september 1904 - Golf at St.Louis
    1988 - the USA win the 4x100 m free-style - second gold for Matt Biondi
    2000 - Stephen Redgrave wins his fifth gold in rowing
    2000 - Italy win the team foil - third gold for Giovanna Trillini
    2000 - Piros Dimas wins his third weightlifting gold
    2000 - Jan Zelezny wins his third javelin gold
  24. Saturday 24 september 1904 - Golf at St.Louis
    1988 - Stephen Redgrave wins his second gold in rowing, his first in the coxless pairs
    2000 - Romania win the eights - Elisabeta Oleniuc-Lipa wins a gold in each of four olympics
    2000 - Akakios Kakiasvilis wins his third weightlifting gold
  25. 1988 - West Germany win the Team Dressage - fifth gold medal for Dr. Reiner Klimke, the first for Monica Theodorescu
    1988 - Egerszegi Krisztina wins her first gold on the 200 m backstroke
    1988 - Jan Zelezny wins javelin silver, he would add three golds later
    2000 -
  26. 1988 - Carl Lewis wins his second gold in the Long Jump
    2000 - Germany win the team Dressage - third gold for Isabell Werth
  27. 1988 -
    2000 -
  28. 1988 -
    2000 - Germany win the team Jumping - third team gold for Ludger Beerbaum, his fourth overall.
  29. 1988 - Germany win the team Jumping - first gold for Ludger Beerbaum
    1988 - the USA win the Women's Basketball - second gold medal for Teresa Edwards
    2000 - Australia win the Hockey - third gold medal for Rechelle Hawkes
  30. 1988 - Birgit Fischer-Schmidt wins the K2, the second of her golds in each of five Olympics
    1988 - Australia win the Hockey - first gold medal for Rechelle Hawkes
    2000 - Germany win the K4 - Birgit Fischer-Schmidt wins her third title at that event, and has a gold in each of her five Olympics
    2000 - Cuba win the Volleyball - third gold medal for Marleny Costa Blanco, Mireya Luis Hernandez, Lilia Izquierdo Aguirre, Idalmis Gato Moya, Regla Bell McKenzie, and Regla Torres Herrera
    2000 - the USA win the Women's Basketball - fourth gold medal for Teresa Edwards
    2000 - Felix Savon wins his third gold at Boxing
    2000 - Russia win the Handball - Andrei Lavrov wins his third gold medal

October

  1. 1988 - East Germany win the K4 - Birgit Fischer-Schmidt wins the first of her 3 golds at that event
    1988 - Korea win the Team Archery - first gold for Kim Soo-Nyung
    1988 - the US win the 4x100m - second gold for Evelyn Ashford
    2000 - the Soviet Union win the Handball - Andrei Lavrov wins his first gold medal
    2000 - closing of the Sydney Olympics
  2. Tuesday 2 october 1900 - Charles Sands wins the Golf in Paris
    1988 - closing of the Seoul Olympics
  3. Wednesday 3 october 1900 - Margaret Abbott wins the Golf in Paris
  4. 1964 - opening of the Tokyo Olympics
    1964 - Abdon Pamich wins the 50 km walk at Tokyo
  5. 1964 - Alexey Vashonin wins the Weightlifting (-56 kg) at Tokyo
  6. 1964 - Yoshinobu Miyake wins the Weightlifting (-60 kg) at Tokyo
    1968 - opening of the Mexico Olympics
  7. 1964 - Dawn Fraser wins her third gold at 100 m free-style at Tokyo
    1968 - Seresht Mohammed Nassiri is 300 grams lighter than Földi Imre, thus winning the weightlifting (-56 kg) at Mexico
  8. Sunday 14 october 1900 - France beat Germany at Rugby in Paris
    Friday 14 october 1904 - start of Wrestlhng events at St.Louis
    1964 - Alexander Medved wins his first gold at free-style Wrestling, Light Heavyweight at Tokyo
    1968 - Vladimir Golubnichi wins the 20 km Walk
  9. Saturday 15 october 1904 - end of Wrestlhng events at St.Louis
    1964 - Vyacheslav Ivanov wins his third gold medal in the Skiff at Tokyo
    1964 - Al Oerter wins his third gold in the Discus at Tokyo
    1968 - Al Oerter wins his fourth gold in the Discus
  10. 1964 - Peter Snell wins the 800 m at Tokyo
    1968 - Tommie Smith wins the 200 m and shows the black fist at the medal ceremony.
  11. 1964 - the Soviet Union come second in the Women's Team Foil at Tokyo - Tatyana Samusenko-Petrenko and Galina Goroshova add a silver to their three golds
    1968 - Viktor Saneev wins his first gold in the Triple Jump
  12. 1964 - Hungary win the Waterpolo at Tokyo - third gold medal for Gyarmati Deszö and Kárpáti György
    1964 - Klaus Dibiasi wins his silver in Diving, Highboard at Tokyo. He will later add three golds
    1968 - Lee Evans wins the 400 m and Bob Beamon the Long Jump. Both world records would stand for over 20 years
  13. Monday 19 october 1908 - start of the Football competition at London, Denmark beats France
    1964 - Tamara Press wins the Discus at Tokyo
    1968 - Daniel Morelon wins the Sprint
  14. Tuesday 20 october 1908 - England beat Sweden 12-1 at Football
    1964 - Japan win the Men's team Gymnastics at Tokyo - second gold for Yukio Endo
    1964 - the Soviet Union win the Women's team Gymnastics at Tokyo - third gold for Polina Astakhova and Larissa Latynina
    1968 - Alexander Medved wins his second gold at free-style Wrestling, Heavyweight
  15. 1964 - Hungary win the Team Epee at Tokyo - first gold for Kulcsár Gyözö
    1964 - Italy come second in Team Epee at Tokyo - Giuseppe Delfino adds a silver to his three gold medals
    1968 - the Soviet Union win the Team Sabre - first gold for Viktor Sidiak and Vladimir Nazlymov
  16. Thursday 22 october 1908 - Semifinals of the Football at London
    1964 - Vera Caslavska wins the vault, Polina Astakhova the Parallel Bars at Tokyo
    1968 - Kulcsár Gyözö wins the individual Epée
  17. Friday 23 october 1908 - Netherlands beat Sweden for the bronze medal at Football in London
    1964 - Germany win the Team Dressage at Tokyo - first gold medal for Dr. Reiner Klimke
    1964 - India win the Hockey at Tokyo - the third gold medal for Udham Singh
    1964 - Larissa Latynina wins her third gold in the Floor exercises at Tokyo
    1968 - the Soviet Union win the Women's Team Gymnastics - first gold for Lyudmila Turishcheva
  18. Saturday 24 october 1908 - final of the Football competition at London - England beat Denmark 2-0 / final of the Lacrosse at London - Canada beat England 14-10
    1964 - Germany wins the Grand Prix des Nations at Tokyo - third gold medal for Hans-Günther Winkler
    1964 - closing of the Tokyo Olympics
    1968 - West Germany win the Team Dressage - second gold medal for Dr. Reiner Klimke
    1968 - the Soviet Union win the Women's Team Foil - second gold medal for Tatyana Samusenko-Petrenko, Alexandra Sabelina and Galina Goroshova and first for Elena Belova-Novikova
    1968 - Japan win the Men's team Gymnastics - third gold for Yukio Endo, first gold for Sawao Kato, Mitsuo Tsukahara and Eizo Kenmotsu
  19. 1968 - Ivan Patzaichin wins his first gold in Canoeing, C2 1000m
    1968 - Hungary win the Team Epee - second gold for Kulcsár Gyözö
  20. Monday 26 october 1908 - Australia beat Cornwall in the Rugby final at London
    1968 - Klaus Dibiasi wins his first gold in Diving, Highboard
  21. Tuesday 27 october 1908 - Boxing competitions at London
    1968 - West Germany come third in the Grand Prix des Nations - Hans-Günther Winkler adds a bronze to four golds and a silver
    1968 - closing of the Mexico Olympics
  22. Sunday 28 october 1900 - France beat Great Britain in the Rugby at Paris - end of the Paris Olympics
    Friday 28 october 1904 - Gymnastics heptathlon at St.Louis - Anton Heida wins 4 gold and 1 silver on a single day
    Wednesday 28 october 1908 - Figure Skating competitions at London
  23. Thursday 29 october 1908 - Figure Skating and Hockey competitions at London
  24. Friday 30 october 1908 - 3 Hockey matches at London
  25. Saturday 31 october 1908 - final of the Hockey competition at London - England beat Ireland 8-1 / end of the London Olympics

November

  1. Wednesday 16 november 1904 - first match of the Football tournament at St.Louis
  2. Thursday 17 november 1904 - second match of the Football tournament at St.Louis
  3. Friday 18 november 1904 - third match of the Football tournament at St.Louis
  4. 1956 - opening of the Melbourne Olypics
  5. Wednesday 23 november 1904 - replay of the third match of the Football tournament at St.Louis - end of the St.Louis Olympics
    1956 - Charles Vinci and Isaac Berger win at weightlifting
  6. 1956 - Bobby Morrow wins the 100 m
  7. 1956 - rest day in Melbourne
  8. 1956 - Betty Cuthbert wins the 100 m
  9. 1956 - Vyacheslav Ivanov wins his first gold medal in the Skiff
    1956 - Al Oerter wins his first gold in the Discus
  10. 1956 - Italy win the Team Epee - the third gold medal for Edoardo Mangiarotti, the second for Carlo Pavesi and Giuseppe Delfino
  11. 1956 - Charles Jenkins wins the 400 m
  12. 1956 - Betty Cuthbert wins the 200 m

December

  1. 1956 - Gert Fredriksson wins his third gold at K1 1000 m Canoeing
    1956 - Dawn Fraser wins her first gold at 100 m free-style
    1956 - Papp László wins his third gold in Boxing at Light Middleweight
  2. 1956 - rest day in Melbourne
  3. 1956 - Hungary win the Team Sabre - the fifth gold medal for Gerevich Aladár, the fourth for Kovács Pál, and the third for Kárpáti Rudolf
  4. 1956 - Murray Rose wins the 400 m free-style
  5. 1956 - Paul Elvström wins his third gold in Sailing, in the Finn
    1956 - the Soviet Union win the Women's team Gymnastics - first gold for Polina Astakhova and Larissa Latynina
    1956 - Larissa Latynina wins her first gold in the Floor exercises
  6. 1956 - India win the Hockey - the third gold medal for Randhir Singh Gentle, Leslie Claudius, Balbir Singh, and Rangananandhan Francis and the second for Udham Singh
  7. 1956 - Hungary win the Waterpolo - second gold medal for Gyarmati Deszö and Kárpáti György
  8. 1956 - the Soviet Union win the Football
    1956 - closing of the Melbourne Olympics


written 1997-10-01 - last modified 2011-02-10

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.