Mujo Ulqinaku

www.Albanais.net

47-M-Ulqinaku

ULQINAKU Mujo (Mujo Cakuli, 1896-1939). Njė ndėr luftėtarėt e parė mė tė shquar dhe organizues i qėndresės sė armatosur kundėr pushtimit fashist italian nė prill 1939, Hero i Popullit. Lindi nė Ulqin nė familjen e njė detari tė varfėr. Qė nė moshė tė vogėl hyri muēo (ndihmės detar) dhe mė vonė punoi si detar nė Shkodėr e nė Durrės. Si nėnoficer nė njė nėnrepart tė marinės nė Durrės, ditėn e agresionit fashist italian kundėr Shqipėrisė u vu menjėherė nė krye tė detarėve tė braktisur nga oficerėt tradhtarė dhe organizoi me ta e me vullnetarė tė tjerė qėndresėn e armatosur nė portin e Durrėsit. Mujo Ulqinaku luftoi me trimėri e guxim tė rrallė, duke vrarė e plagosur dhjetėra fashistė. Ra nė luftim tė pabarabartė nė mbrojtje tė atdheut mė 7.4.1939 duke u bėrė shembull i lartė patriotizmi e atdhedashurie.

  Aktit heroik tė Mujo Ulqinakut i kushtohet busti i vendosur pranė kullės sė kalasė sė Durrėsit, emrin e tij e mbajnė rrugė, anije, shkolla etj.

 


PrapaPara