3 Jours de la forÍt de Soignes
29.10.2006 - 05.11.2006
ASUB-ALTAIR

Final Results

Last updated: 06/11/2006 @ 0:10:21 HELGA Orienteering Software © Michael Hock

Courses 1 2 3 4 5 6 7 Total

1


Pos. Name                       Class   Nat  Club                      Time             Day 1          Day 2          Day 3       .
  1. SILLIEN Nicolas            H21     BEL  C.O. Pégase               2:39:59          0:56:48    (1) 0:51:44    (1) 0:51:27    (1)
  2. MAZY Alain                 H21     BEL  O.L.G. St. Vith "ARDOC"   3:06:11          1:05:01    (5) 0:57:55    (3) 1:03:15    (9)
  3. LEMAIRE David              H21     BEL  A.S.U.B.                  3:06:34          1:03:55    (4) 1:04:50   (10) 0:57:49    (4)
  4. SILLIEN Vincent            H21     BEL  C.O. Pégase               3:18:18          1:09:00    (7) 1:08:27   (16) 1:00:51    (7)
  5. VAN BOVEN Donald           H35     BEL  TROL                      3:19:51          1:09:14    (9) 1:05:56   (12) 1:04:41   (10)
  6. COLOMB Jean-Baptiste       H21     FRA  A.S.U.B.                  3:22:50          1:25:32   (18) 1:00:44    (7) 0:56:34    (3)
  7. SMIRNOV Konstantin         H45     RUS  A.S.U.B.                  3:25:03          1:09:04    (8) 1:09:30   (17) 1:06:29   (12)
  8. SAUE Eero                  H21     EST  Indiv.                    3:29:33          1:14:20   (11) 1:09:40   (18) 1:05:33   (11)
  9. CREFCOEUR Philippe         H40     BEL  A.S.U.B.                  3:29:42          1:14:21   (12) 1:07:58   (13) 1:07:23   (14)
 10. CHATTLAIN Olivier          H35     BEL  O.L.G. St. Vith "ARDOC"   3:34:21          1:17:04   (13) 1:10:00   (19) 1:07:17   (13)
 11. WILLEMSENS Stephane        H21     BEL  Hermathenae               3:49:13          1:27:27   (21) 1:11:28   (21) 1:10:18   (18)
 12. CHRISTIANE Michel          H35     BEL  Balise 10                 3:56:21          1:21:02   (15) 1:24:07   (40) 1:11:12   (22)
 13. JIMENEZ Jean-Claud         H45     BEL  hamok                     3:57:12          1:20:23   (14) 1:17:56   (33) 1:18:53   (32)
 14. KUUB Tarmo                 H21     EST  A.S.U.B.                  3:58:41          1:35:02   (27) 1:15:18   (27) 1:08:21   (15)
 15. LOUTRE Xavier              H21     BEL  A.S.U.B.                  4:02:01          1:28:08   (22) 1:19:19   (35) 1:14:34   (25)
 16. GOUBAU Bernard             H50     BEL  C.O. Pégase               4:02:06          1:34:07   (25) 1:17:02   (30) 1:10:57   (21)
 17. DE CONINCK Johan           H45     BEL  K.O.L.                    4:12:27          1:40:26   (28) 1:21:10   (36) 1:10:51   (20)
 18. DUJARDIN Philippe          H45     BEL  A.S.U.B.                  4:12:29          1:29:51   (23) 1:23:33   (38) 1:19:05   (33)
 19. NICQUE William             H45     BEL  TROL                      4:43:01          1:46:02   (30) 1:18:25   (34) 1:38:34   (39)
 20. DELWASSE Joël              H40     BEL  N.S.V. Amel               5:02:36          2:07:35   (35) 1:33:27   (44) 1:21:34   (34)
 21. ROULY Francis              H50     BEL  Hainaut O.C.              5:12:16          1:58:57   (33) 1:47:55   (48) 1:25:24   (36)
 22. DEVOS Serge                H35          Indiv.                    5:16:39          2:03:56   (34) 1:45:52   (46) 1:26:51   (37)
 23. DE VALCK Daniel            H50     BEL  A.S.U.B.                  10:45:29         4:03:46   (36) 3:23:32   (50) 3:18:11   (41)
     DENDAS Peter               H45     BEL  C.O. Pégase               non classé       NCL            1:17:52   (31) 1:17:55   (30)
     WESEL Jonathan             H21          Indiv.                    non classé       NCL            1:28:41   (43) 0:58:08    (5)
     CLAPUYT François           H-20    BEL  A.S.U.B.                  non classé       1:05:59    (6) 1:04:51   (11) NCL           
Top

2


Pos. Name                       Class   Nat  Club                      Time             Day 1          Day 2          Day 3       .
  1. TAELEMANS Philippe         H40     BEL  A.S.U.B.                  2:35:04          0:57:29    (2) 0:46:15    (2) 0:51:20    (2)
  2. PIQUERAY Guy               H45     BEL  Hermathenae               2:38:48          0:54:45    (1) 0:50:48    (7) 0:53:15    (4)
  3. CLOOSTERMANS Luc           H45     BEL  hamok                     2:47:06          1:00:20    (7) 0:51:06    (8) 0:55:40    (5)
  4. CLAPUYT Philippe           H45     BEL  A.S.U.B.                  2:48:13          0:57:58    (3) 0:52:42   (10) 0:57:33    (9)
  5. MELLEBEEK Bart             H40     BEL  hamok                     2:56:09          0:58:22    (4) 0:58:04   (20) 0:59:43   (14)
  6. MOSSOUX Patrick            H45     BEL  C.O. Pégase               2:59:55          1:02:44   (10) 0:53:59   (12) 1:03:12   (18)
  7. HERMANS Luc                H40     BEL  hamok                     3:03:50          1:03:36   (13) 0:58:11   (21) 1:02:03   (17)
  8. MULPAS Vinciane            D21     BEL  A.S.U.B.                  3:05:46          1:13:02   (19) 0:55:33   (16) 0:57:11    (8)
  9. BRUYLANT Dominique         H45     BEL  A.S.U.B.                  3:11:23          1:08:28   (16) 0:58:33   (22) 1:04:22   (21)
 10. RUWER Ademar               H40          Indiv.                    3:11:33          1:15:53   (23) 0:54:21   (13) 1:01:19   (16)
 11. CAELEN Lucien              H45     BEL  Omega                     3:12:14          1:03:34   (12) 1:03:27   (38) 1:05:13   (23)
 12. BASTIN Véronique           D21     BEL  O.L.G. St. Vith "ARDOC"   3:16:53          1:11:25   (18) 0:59:53   (25) 1:05:35   (24)
 13. CROSS Alan                 H45     GBR  Altaïr C.O.               3:18:33          1:14:28   (22) 1:00:52   (28) 1:03:13   (19)
 14. SIX Félix                  H45     BEL  A.S.U.B.                  3:31:32          1:21:16   (32) 1:02:24   (36) 1:07:52   (32)
 15. DE VRIENDT Adrien          H45     BEL  K.O.L.                    3:31:33          1:21:16   (32) 1:06:35   (49) 1:03:42   (20)
 16. VERCAUTEREN Bertrand       H40     BEL  C.O. Pégase               3:34:26          1:17:47   (26) 1:05:48   (46) 1:10:51   (41)
 17. DOFFIGNY Philippe          H45     BEL  Balise 10                 3:34:37          1:20:45   (30) 1:04:30   (41) 1:09:22   (37)
 18. VAN BOSCH Julien           H45     BEL  TROL                      3:34:44          1:26:19   (37) 1:01:41   (32) 1:06:44   (30)
 19. ROUSEREZ Marc              H40     BEL  A.S.U.B.                  3:45:19          1:17:35   (25) 1:11:28   (56) 1:16:16   (49)
 20. TORZ Pauline               D-20    FRA  A.S.U.B.                  3:48:07          1:13:18   (21) 1:05:17   (43) 1:29:32   (60)
 21. BONTE Philippe             H45     BEL  A.S.U.B.                  3:49:20          1:19:21   (29) 1:14:29   (58) 1:15:30   (48)
 22. GROETAERS André            H45     BEL  Omega                     3:53:05          1:25:16   (36) 1:09:07   (52) 1:18:42   (52)
 23. JANSSEN Herman             H45     BEL  TROL                      3:53:26          1:29:57   (42) 1:04:16   (40) 1:19:13   (54)
 24. CLISSEN Valérie            D21     BEL  C.O. Liège                3:59:07          1:33:26   (44) 1:14:52   (59) 1:10:49   (40)
 25. MARIEN Jean-Luc            H45     BEL  A.S.U.B.                  4:08:06          1:16:40   (24) 1:05:51   (47) 1:45:35   (64)
 26. MASUY Guy                  H45     BEL  C.O. Pégase               4:20:11          1:29:43   (41) 1:42:05   (76) 1:08:23   (34)
 27. VARLET Claude              H45     BEL  C.O. Liège                4:23:42          1:37:22   (49) 1:19:08   (64) 1:27:12   (58)
 28. NOGUEIRA Romulo            H40          Indiv.                    4:25:31          1:50:56   (58) 1:25:26   (71) 1:09:09   (35)
 29. MERCIER Didier             H40     BEL  Balise 10                 4:31:27          1:39:10   (50) 1:33:26   (75) 1:18:51   (53)
 30. PLISSART Emmanuel          H40     BEL  A.S.U.B.                  4:35:46          1:53:42   (59) 1:29:28   (74) 1:12:36   (43)
Top

3


Pos. Name                       Class   Nat  Club                      Time             Day 1          Day 2          Day 3       .
  1. SILLIEN Freddy             H55     BEL  C.O. Pégase               2:27:50          1:02:57   (10) 0:47:21    (2) 0:37:32    (1)
  2. BREDO Jean                 H55     BEL  O.L.V. Eifel              2:31:03          0:54:50    (3) 0:51:01    (3) 0:45:12    (4)
  3. BASTIN Paul                H55     BEL  O.L.G. St. Vith "ARDOC"   2:34:10          0:56:39    (7) 0:52:35    (4) 0:44:56    (3)
  4. SILVESTRE Jacques          H50     BEL  C.O. Liège                2:44:43          0:56:30    (6) 0:59:06    (9) 0:49:07    (7)
  5. RAES Alfred                H55     BEL  Balise 10                 2:51:48          1:01:56    (9) 0:58:39    (8) 0:51:13    (9)
  6. HOFMANS Benjamin           H-16    BEL  A.S.U.B.                  2:51:54          0:53:57    (1) 1:03:41   (18) 0:54:16   (12)
  7. HAATAJA Katri              D35     FIN  A.S.U.B.                  2:55:25          1:00:45    (8) 1:00:36   (14) 0:54:04   (10)
  8. DERY Serge                 H55     BEL  Balise 10                 3:09:57          1:16:12   (23) 0:59:40   (10) 0:54:05   (11)
  9. OOMS Leopold               H50     BEL  TROL                      3:10:01          1:13:02   (22) 1:01:16   (15) 0:55:43   (16)
 10. ROBYN Laurence             D35          Indiv.                    3:17:06          1:09:21   (16) 1:10:40   (27) 0:57:05   (20)
 11. WENS Frans                 H55     BEL  TROL                      3:36:11          1:22:15   (31) 1:15:01   (33) 0:58:55   (24)
 12. PARIZEL Philippe           H55     BEL  Balise 10                 3:40:48          1:29:51   (37) 1:09:46   (24) 1:01:11   (28)
 13. LAMBEAU Carine             D45     BEL  A.S.U.B.                  3:42:41          1:16:54   (25) 1:19:31   (38) 1:06:16   (33)
 14. SCHWALL Marcel             H55     BEL  O.L.V. Eifel              3:49:20          1:23:17   (32) 1:16:02   (34) 1:10:01   (35)
 15. CHATELAIN Guy              H55     BEL  Hermathenae               3:55:14          1:24:59   (33) 1:24:00   (45) 1:06:15   (32)
 16. MOLS Pierre                H50     BEL  A.S.U.B.                  3:58:28          1:20:22   (28) 1:27:08   (47) 1:10:58   (38)
 17. BUELENS Jenny              D45     BEL  A.S.U.B.                  4:10:35          1:29:54   (38) 1:29:45   (48) 1:10:56   (37)
 18. SCUVEE Robert              H55     BEL  C.O. Liège                4:19:17          1:34:45   (43) 1:36:38   (57) 1:07:54   (34)
 19. MINEUR Jacques             H50     BEL  Balise 10                 4:37:56          1:33:40   (42) 1:31:10   (50) 1:33:06   (54)
 20. DUBOIS Bernard             H50     BEL  Hainaut O.C.              4:41:47          1:48:16   (51) 1:33:36   (53) 1:19:55   (47)
 21. MINEUR Serge               H55     BEL  Hainaut O.C.              4:46:12          1:29:05   (35) 2:00:50   (64) 1:16:17   (44)
 22. BOLSENS Paul               H50     BEL  TROL                      4:56:19          1:42:31   (50) 1:47:01   (60) 1:26:47   (52)
 23. RUWER Priscila             D-18         Indiv.                    5:16:19          2:29:59   (55) 1:30:32   (49) 1:15:48   (43)
 24. NEPOMUCENO Juliana         D-18         Indiv.                    5:20:22          2:27:04   (54) 1:35:19   (55) 1:17:59   (46)
     MAILIER François           H40     BEL  Hainaut O.C.              non classé       NCL            NCL            1:01:26   (29)
     DELHASSE Frédérique        D45     BEL  Balise 10                 non classé       1:39:50   (46) 1:15:00   (32) NCL           
     SPILIERS Nicolas           H-16    BEL  Altaïr C.O.               non classé       1:07:23   (14) 1:09:47   (25) NCL           
Top

4


Pos. Name                       Class   Nat  Club                      Time             Day 1          Day 2          Day 3       .
  1. PARMENTIER Bruno           H-14    BEL  A.S.U.B.                  2:15:28          0:51:21    (1) 0:41:28    (1) 0:42:39    (4)
  2. VANDEMEULEBROEK Margot     D-16    BEL  A.S.U.B.                  2:21:55          0:53:43    (2) 0:43:39    (2) 0:44:33    (6)
  3. BREDO Thomas               H-14    BEL  O.L.V. Eifel              2:35:02          1:00:21    (5) 0:48:51    (5) 0:45:50    (8)
  4. DMYTERKO Stephane          H60     BEL  Hermathenae               2:44:00          1:04:14    (9) 0:58:08   (12) 0:41:38    (1)
  5. RENNOTTE Georges           H60     BEL  Hermathenae               2:49:05          1:08:44   (11) 0:58:38   (15) 0:41:43    (2)
  6. BAYART Charles             H21     BEL  A.S.U.B.                  2:55:32          1:08:30   (10) 0:59:52   (17) 0:47:10   (10)
  7. DEFFENSE Monique           D60     BEL  C.O. Pégase               2:59:12          1:11:18   (12) 0:57:44   (11) 0:50:10   (13)
  8. FRANSSENS Aime             H60     BEL  TROL                      3:02:33          1:13:57   (14) 0:58:27   (14) 0:50:09   (12)
  9. KÜPPER Willy               H65     BEL  O.L.G. St. Vith "ARDOC"   3:13:47          1:18:08   (19) 1:00:18   (18) 0:55:21   (19)
 10. SARLET Pierre              H60     BEL  Altaïr C.O.               3:14:07          1:21:02   (20) 1:01:51   (20) 0:51:14   (15)
 11. HERMAN Freddy              H65     BEL  A.S.U.B.                  3:29:58          1:25:39   (23) 1:06:18   (25) 0:58:01   (23)
 12. PONCE Bernard              H60     BEL  Hainaut O.C.              3:31:03          1:28:22   (27) 1:02:39   (22) 1:00:02   (26)
 13. RYSENAER Michel            H60     BEL  A.S.U.B.                  3:32:51          1:16:08   (16) 1:05:34   (24) 1:11:09   (36)
 14. VAN DER CRUYS Jean-Pierre  H60     BEL  A.S.U.B.                  3:33:44          1:26:05   (24) 1:07:58   (30) 0:59:41   (25)
 15. DE BIOURGE Catherine       D40     BEL  C.O. Pégase               3:38:01          1:32:30   (29) 1:07:53   (29) 0:57:38   (22)
 16. ROUSEREZ Annick            D40     BEL  A.S.U.B.                  3:52:57          1:24:14   (22) 1:14:19   (34) 1:14:24   (38)
 17. PHILIPS Kevin              H21          Indiv.                    4:02:24          1:55:14   (34) 1:07:07   (26) 1:00:03   (27)
 18. BAYI Jean                  H65     BEL  O.L.V. Eifel              4:19:49          1:49:34   (31) 1:23:39   (39) 1:06:36   (32)
 19. CROSS Jeannie              D45     GBR  Altaïr C.O.               4:21:51          1:50:54   (32) 1:31:58   (45) 0:58:59   (24)
 20. LEDENT André               H60     BEL  Balise 10                 4:23:09          1:28:04   (25) 1:26:20   (42) 1:28:45   (45)
 21. TAFFEIREN Martine          D45     BEL  hamok                     4:27:17          2:18:54   (36) 1:01:50   (19) 1:06:33   (31)
 22. HENDRICKS Jean - Marie     H65     BEL  Hermathenae               6:28:45          3:06:11   (37) 1:27:31   (43) 1:55:03   (51)
 23. CORREIA KUSTER MAIA Joao   H-14         Indiv.                    6:45:59          3:30:23   (38) 1:37:59   (46) 1:37:37   (48)
     CROSS Harry                H-14    GBR  Altaïr C.O.               non classé       1:28:19   (26) NCL            0:49:29   (11)
Top

5


Pos. Name                       Class   Nat  Club                      Time             Day 1          Day 2          Day 3       .
  1. OFFERMAN Engelbert         H70     BEL  O.L.V. Eifel              2:22:28          1:05:26   (17) 0:43:18    (1) 0:33:44    (1)
  2. LUXEN André                H70     BEL  Balise 10                 2:26:35          0:52:28    (3) 0:51:34    (4) 0:42:33    (7)
  3. DETHAL Monique             D50     BEL  Omega                     2:30:36          1:01:46    (9) 0:53:04    (6) 0:35:46    (3)
  4. COLE Lily-Anne             D50     BEL  TROL                      2:50:43          1:04:26   (12) 1:03:51   (10) 0:42:26    (6)
  5. SEBA-PONCELET Agnès        D55     BEL  C.O. Liège                2:58:05          1:02:20   (10) 1:07:39   (16) 0:48:06   (12)
  6. CHATELAIN-NANOUX François  D55     BEL  Hermathenae               3:00:19          1:05:15   (16) 1:08:41   (18) 0:46:23    (9)
  7. VERLINDEN Nadine           D50     BEL  A.S.U.B.                  3:05:08          1:12:21   (25) 1:05:17   (12) 0:47:30   (11)
  8. MOREAU SCUVEE Jacqueline   D55     BEL  C.O. Liège                3:15:42          1:10:07   (23) 1:10:10   (19) 0:55:25   (21)
  9. PARMENTIER-RENARD Christi  D50     BEL  A.S.U.B.                  3:17:15          1:29:16   (35) 1:01:33    (9) 0:46:26   (10)
 10. RENNOTTE-CHAUVEHEID Manon  D60     BEL  Hermathenae               3:17:15          1:11:55   (24) 1:13:31   (21) 0:51:49   (18)
 11. DEPAYE Anne-Marie          D55     BEL  Hermathenae               3:26:31          1:29:33   (36) 1:05:33   (13) 0:51:25   (17)
 12. DECEUNINCK Colette         D50     BEL  A.S.U.B.                  3:27:24          1:14:29   (26) 1:24:24   (27) 0:48:31   (15)
 13. CLAPUYT An                 D45     BEL  A.S.U.B.                  3:30:32          1:35:34   (38) 1:00:35    (8) 0:54:23   (20)
 14. LUXEN Josette              D65     BEL  Balise 10                 3:51:44          1:26:05   (33) 1:19:04   (24) 1:06:35   (28)
 15. GOMES NOGUEIRA Monique     D-14         Indiv.                    3:58:07          2:00:12   (46) 1:14:22   (22) 0:43:33    (8)
 16. MATTHYS Jean               H80     BEL  A.S.U.B.                  3:58:21          1:28:07   (34) 1:24:36   (28) 1:05:38   (26)
 17. BLANCHE M.Christine        D55     BEL  A.S.U.B.                  4:06:24          1:25:52   (32) 1:46:13   (31) 0:54:19   (19)
 18. FLON Marcel                H70     BEL  C.O. Pégase               5:01:49          1:53:57   (44) 1:51:55   (32) 1:15:57   (32)
 19. FLON Anne                  D70     BEL  C.O. Pégase               5:05:40          1:55:32   (45) 1:53:01   (33) 1:17:07   (33)
Top

6


Pos. Name                       Class   Nat  Club                      Time             Day 1          Day 2          Day 3       .
  1. CLAPUYT Thomas             H-12    BEL  A.S.U.B.                  2:42:05          1:06:18    (4) 0:56:42    (3) 0:39:05    (2)
  2. CROSS Louise               D-12    GBR  Altaïr C.O.               3:04:19          0:58:28    (1) 1:18:45    (6) 0:47:06    (4)
Top

7


Pos. Name                       Class   Nat  Club                      Time             Day 1          Day 2          Day 3       .
  1. CREFCOEUR Liévin           H-10    BEL  A.S.U.B.                  3:05:59          1:22:57    (2) 1:00:44    (4) 0:42:18    (2)
     BREDO Jérémy               H-10    BEL  O.L.V. Eifel              non classé       NCL            0:51:51    (2) 0:41:30    (1)
Top

Total


     A.S.U.B.                    106
     Indiv.                       86
     K.O.L.                       33
     C.O. Pégase                  29
     Omega                        29
     TROL                         29
     Balise 10                    27
     C.O. Liège                   26
     hamok                        26
     Hermathenae                  20
     O.L.V. Eifel                 16
     Hainaut O.C.                 15
     Altaïr C.O.                  12
     O.L.G. St. Vith "ARDOC"      12
     Tous Azimuts Douai            8
     R.C.A.E.                      7
     Borasca                       6
     N.S.V. Amel                   4
     B.A.B.A.                      3
     C.O. Militaire Belge          2
     C.L.O. Chiny                  1
                         Total:  497